EĞİTİM

Üniversitede Bölüm Değiştirme Nasıl Yapılır

Bölüm değiştirme nasıl olur ?
Bölüm değiştirme nasıl olur ?

ÜNİVERSİTEDE BÖLÜM NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Üniversite okumak hemen herkesin hayalidir. Kendini geliştirmek ve meslek sahibi olabilmek için üniversiteyi tamamlamak hayata atılmanın bir önceki basamağını oluşturur. Sınav sistemi iyi bir bölüm kazanabilmek için zorlu bir süreci işaret etse de, verimli çalışmanın başarıya götüreceği muhakkaktır.

Öğrenciler kimi zaman girdikleri bölümü değiştirmek istemekte, bununla ilgili girişimlerde bulunmaktadır. Daha önceden sistem konuyla ilgili bazı zorlukları içeriyordu ancak son yıllarda yaşanan gelişmeler ile yatay geçiş yapabilmek kolaylaştı.

Bölüm değiştirmek isteyenlerin genel not ortalaması değerlendirmeye alınır. Üniversiteler de değişiklik kapsamında müracaat edenler için kontenjan ayırmaktadır ve tercihler buna göre yapılır.

Üniversite öğrencileri yatay geçiş hakkını merkezi yerleştirme puanını kullanarak da gerçekleştirebilir. Öğrencinin kazandığı bölüme giriş puanının geçiş yapmak istediği üniversitenin bölüm puanının üzerinde olması veya eşit olması durumunda talep edilen işlem yapılabilir. Eğitim ve öğretim dönemi başlamadan bir ay önce başvuru yapmak yeterli olacaktır. Yalnız unutulmaması gereken önemli bir nokta var, yatay geçiş için bölüme ayrılan kontenjanın en fazla %10 oranında öğrenci kabul ediliyor ve başvuru sayısının fazla olması halinde puanı yüksek olandan başlanarak seçim yapılıyor.

Farklı bir eğitim dilindeki bölüme geçiş yapmak isteyenlerin yabancı dil konusunda uygun şartlara sahip olması bekleniyor.

Üniversitede bölüm değiştirme nasıl olur

Üniversitede bölüm değiştirme nasıl olur

Ön lisanstan lisansa geçiş hakkında da aynı şekilde öğrencinin kayıt yaptırdığı yıl içerisindeki puanının istediği diğer bölümün puanına eşit veya ondan yüksek olması şartı aranıyor.

Her yıl birçok öğrenci seçtiği bölümden memnun olmadığı gerekçesiyle geçiş hakkını kullanmak istiyor ya da okulu bırakıyor. Yalnızca üniversite okumuş olmak için yapılan seçimler çoğu zaman bireyleri mutsuz edebiliyor. Bu yüzden adayların tercih yaparken çok dikkatli olması gerekiyor. Zira iyi bir araştırma süreci gelecekte yaşanacak sorunların önüne geçebilir.

4 Yorum Var

  • Genel not ortalaması haricinde yerleşmiş olduğunuz yılın osym puanına görede bulacağınız denk taban puanlı bir üniverisiteye geçiş yapmanız mümkün

    • Selam ben Zeynep aynı durumdan bende muzdaribim ve ne yapacağımı bilmiyorum bir yol gösterin ben 260 puanla Gümüşhane üniversitesine yerleştim bu sene ilk senem bölümüm insan kaynakları yönetimi tercihlerimi yanlış yaptığım için burası çıktı benim istediğim bir bölüm değil ama ATT bölümü okumayı herşeyden çok istiyorum Nasıl geçebilirim… Yani bu üniversite ye yerleştiğim 260 puanla aynı puan olan başka üniversiteye geçme halkın mı var lütfen ama lütfen yardımcı olun!!!!!!

  • Bölümümden memun değilim keşke 2 yıllık geçiş yapmasaydım.. Bu ülkede iki yıl okumak sadece zaman israfı gibi bir şey :/ şimdi tekrardan hazırlanıp sınava gireceğim bence bu şekilde bölüm değiştirmem daha sağlıklı

  • ben suan okuduğum üniversitede hemşirelik bölümündeyim.Ftr ye geçmek istiyorum.yatay geçişle mümkünmü?sınavsız bölüm nasıl değişterebilirim?

Yorum Yaz