MOBİL

Akıllı Telefon Bataryası Doğru Nasıl Şarj Edilir ?

Telefon Nasıl Sarj Edilmeli
Telefon Nasıl Sarj Edilmeli

Akıllı Telefon Nasıl Doğru Şarj Edilir ? 

Akıllı telefonların teknolojisi geliştikçe bataryası sanki tam tersine geriliyormuş gibi hissediyoruz. Telefonu daha uzun süre kullanabilmek ve batarya ömrünü uzatmak için tavsiyeler vereceğim. Batarya ile ilgili efsane yanlış bilgiler bulunmakta. Bugün batarya ile ilgili bu tür kalıplaşmış hataları kafanızdan kaldırmak için yazmaya karar verdim.

Asla orijinal şarj aletinden vazgeçmeyin

Telefonun orijinal şarj kablosu ile şarj olması birinci en önemli kuralımızdır. Her telefon kendi bataryasına uygun şekilde adaptör üretiyor ve satışa sunuyor. Bundan daha önemlisi orijinal adaptörler lion batarya modeline uygun üretilmiştir. Telefonun bataryası  %100 seviyeye ulaştığı anda orijinal adaptörler batarya gelen akımı keserler, gelen akımı telefonun çalışması için kullanırlar. Kısacası gece telefonu şarjda bırakmak telefona veya bataryaya zarar vermez.

Telefonu şarj etmek için bataryanız bitene kadar beklemeyin.

Çok eskiden kalan bir alışkanlık mı desem yoksa insanın içinde ki psikolojiden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama telefon bataryası sıfırlamadan veya  %1 olmadan şarja takmıyoruz. Telefon bataryanız tamamen sıfırlanırsa ve siz ardından şarja takarsanız telefonunuzun bataryası kafayı yiyecektir. Bu telefon şarjı bir anda bitiyor, şarjım çok dengesiz, bataryam bozuldu, bataryam şişti gibi hataları bu yüzden alıyor olma ihtimaliniz epey bir yüksek !

Ayrıca telefonu ilk aldığımızda 1 gün boyunca şarjda tutma gibi safsatalara inanmayın.  Akıllı bir telefonu ilk kez kullanıyorsanız , batarya ilk dolumda maksimum 5-7 saat arası şarjda kalması yeterli olacaktır.

Uzun batarya ömrü için doğru telefonu seçmek şüphesiz en önemli kriterlerden biridir. Doğru telefonu nasıl seçeriz adlı makalemizi okumanızı öneririm.

22 Yorum Var

  • Hocam daha önce bir çok kez bu hataya düştüm. Gözlemlerime göre yeni aldığınız telefon bataryası zaten çoğu %50’de başlıyor. Sizin ise 1-2 saat gibi süre şarj edip sonrasında telefon şarjı bitip kapanana kadar kullanmak. Kapandıktan sonra telefonu açmadan %100 olana kadar telefonu şarj edip öyle kullanmak! 🙂

  • Ne kadar doğru yaparsanız yapın.Akıllı telefon bataryaları üreticiler tarafından düzeltilmedikçe şarj sorunu devam edecektir..

  • bil ömrü önemli yanlış bilgiler yüzünden sürekli batarya değiştirmek zorunda kalıyoruz…

  • bundan önceki telefonumda önüme gelen şarj alatini kullandım ve sonuç dediğiniz gibihüsran oldu malesef

  • hocam birde bataryayı ilk kullanımda 3 kere full şarj ve full boşaltma yaparsanız bataryanın rodajını yapmış olursunuz ve sonraki zamanlarda daha randımanlı çalışır ve daha uzun batarya ömrü sunar

  • En iyisi hiç kafana takmadan şarjın bittiğinde şarj etmek batarya ölünce de atmak. Ne kadar dikkat edersen et batarya ölüyor çünkü.

  • Peki Arkasi Acilmayan Telefonlarda Şişermi? Ve Şişerse Nereden Bilelim? Soru2: Benin Telefonum Galaxy a5 Benim Arkadaşim hep benim orijinel şarj aletimle telefonu şarj ediyo bunun benim telefonum icin bir sorunu varmi. Birde benim şarj aletim orijinal ve cok diyil biraz sicak oluyo amma şarj 100% oldugunda artik sicaclik gecer.

  • Orjinal sarj cihazı haricinde tüm şarj cihazlarını kullanıyoruz genel olarak 😀 sonra telefonda sıkıntılar meydana gelebiliyor ama kendi şarj cihazımızı genelde kullanmayız 😀

Yorum Yaz