GENEL

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

Cam buğulanması nasıl engellenir ?
Cam buğulanması nasıl engellenir ?

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir? 

Kış aylarında yaşanan en büyük problemlerden biri olan araç cam buğulanması sürücülerin görüş mesafesini azaltarak, trafik kazalarına sebebiyet vermektedir. Camlarınızın buğulanmasını istemiyorsanız uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur. Fakat öncelikle bilmeniz gereken şey, camların neden buğulandığıdır.

Özellikle kış aylarında meydana gelen camların buğulanmasının sebebi, dış havanın soğuk, araba içindeki havanın sıcak olmasından kaynaklanır. Buğulanmalar gece vakti daha fazla görülür. Çünkü geceleyin dış sıcaklık çok düşük ve araba içindeki sıcaklık ise gerek klima gerek başka sebeplerden dolayı daha sıcaktır. Araba camlarının buharlaşmasını önlemek için yapmanız gereken ilk şey araca bindiğiniz esnada araç camlarının sağ ve sol camlarını açarak dış hava ile iç hava dengesini sağlamaktır. Geçici bir yöntem olan bu yöntemi çok uzun süre kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü uzun süreli kullanımlarda hasta olmanız kaçınılmazdır.

Araç cam buğulanması engelleme

Araç cam buğulanması engelleme

Araba Camlarının Buharlaşmasını Önlemek

Araba camlarının buharlaşmasını önlemek adına uygulanacak en iyi yöntem klimanın çalıştırılmasıdır. Klimayı devreye soktuğunuz zaman, arabanın içinde bulunan buhar, klima tarafından filtrelenebilir. Ayrıca aracınızda bulunan klima düğmesinin yanında cam veya pencere işareti var ise ona tıklayarak araç içindeki nem dengesini de ayarlayabilirsiniz.

“Güneş yokken neden güneşliklerimi kullanayım?” diyorsanız bir daha düşünün. Kış aylarında başınıza gelen buharlaşmayı önlemek adına güneş varmış gibi güneşliklerinizi kullanmanız buharlaşmayı önleyebilir. Bu sayede trafik kazasına maruz kalmayabilirsiniz.

Eğer uzun süreli bir yöntem arıyorsanız, halk arasında “dolmuşçu yöntemi” olarak da bilinen deterjanlı su taktiğini uygulayabilirsiniz. Araba camında buharlaşma sorununda uzun süreli bir yöntem olan bu taktiği uygulamak için, ıslak bir bezin üzerine süreceğiniz 1 kaşık kadar deterjanla, araba camlarınızı silerseniz, buharlaşmanın önüne geçebilirsiniz. Uzun süre buharlaşmadan koruyacak olan bu yöntem ile görüş mesafenizi iyi bir şekilde uzun müddetçe arttırabilirsiniz.

Lakin bunları deniyorum ama beklediğimden daha kısa süreli yöntemler oluyor diyorsanız, internet üzerinden sipariş verebileceğiniz sprey tarzı ek destek malzemeleri ile araçta oluşacak dengeyi sağlayabilirsiniz. Çoğu üreticinin üretmiş olduğu spreyler sayesinde, sürücüler yola daha güvenli çıkıyor. Satın alacağınız bir sprey sayesine kurtaracağınız canların değeri paha biçilemez hale geliyor.

 

11 Yorum Var

  • Özellikle kışın soğuk havalarda tam bir baş belası oluyor cam buğulanması, bilgi için teşekkür ederim. Çok işime yarayacak

  • Bende hep bu yöntemi deniyorum gayet işe yarar bir yöntem. Ama her gün böyle yapman gerekiyor 🙂

  • Okuduğum bir makalede birçok kazaya sebep olduğunu öğrenmiştim. Kesinlikle alınması gereken bir önlem.

  • Harbiden yaradı işe, büyük dua aldın benden admin. Yararlı paylaşım için tebrik ederim.

  • Kis aylarinda guneslik kullanin demissiniz o kismi tam anlamadim. Neden gunesligi kullanmaliyiz

  • Bunun motor için ek aksesuarı var ve çok güzel birşey aslında araba içinde çıksa daha da güzel olabilir.

  • ıslak bezin üzerine deterjan sürme fikri mantıklı geldi. Zahmetli de değil. Teşekkürler.

  • Araçların buğulanması hem trafikte sorun yaşatıyor hem de insan hayatını tehlikeye sokuyor buğulanması dikkat etmek lazım

Yorum Yaz