GENEL TEKNOLOJİ

ATM Para Sıkışma Sorunu Nasıl Çözülür

Atm Para Sıkışması
Atm Para Sıkışması

ATM Para Sıkışması Durumunda Ne Yapılmalı

ATM’de para yatırırken para sıkışma korkusu hemen hemen herkesin içinde az da olsa vardır. Başınıza gelmemiş olması daha sonradan gelmeyecek manasına gelmiyor malesef.. Özellikle yüklü miktarda para yatırma işlemlerinde içerisinde kilitli kaldığında ki panik anını düşünebiliyor musunuz ? Bu kadar uzatıyorum çünkü daha önce başıma geldi ne yazık ki.. Ne yapacağımı da tam olarak bilmiyordum, işin kötüsü telefon da edemiyordum.. Yazıyı daha fazla uzatmadan bu durumda kalanların hangi adımları izlemesi gerektiğini ve bu işlemlerden sonra nasıl bir süreç bekliyor bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum. 

Atm para sıkışması nasıl atlatılır

Atm para sıkışması nasıl atlatılır

ATM Para Sıkışmasına Sebep Olan Durumlar Nelerdir ? 

ATM para sıkışmasına sebep olacak ince noktalar var. Bunlara dikkat ederseniz riski daha çok düşürebilirsiniz. ATM para sıkışmasına sebebiyet verecek en büyük neden;

-> ATM’ye para verdikten sonra makinenin işlem yaparken “iptal” vb tuşlara basmanız makinenin kafasını karıştırarak sistemi kilitleyebilir. 

-> Verdiğiniz paraların düzenli olmasına dikkat edin, yırtık ve eski paraları kabul etmeyebilir.

ATM Para Sıkışması Oldu Ne Yapmam Gerekiyor ? 

ATM’de para sıkışınca ilk yapılması gereken anında müşteri hizmetlerini aramaktır. Buna alternatif olarak şubede iseniz şube içerisinde ki telefonları da kullanabilirsiniz. Telefon ettikten sonra ki yapılması gereken işlemler; 

-> Güvenlik için gerekli bilgileri ilgili kişiye aktaracaksınız.

-> Size özel bir arıza kayıt oluşturulacaktır. ATM de ne kadar para sıkıştığını vb bilgileri yetkili kişilere aktarmalısınız. 

ATM para sıkışması durumunda şifrenizi bir başkası ile paylaşmayınız.

ATM’de Sıkışan Paramı Ne Zaman Geri Alırım ?

Atm para sıkışması durumunda gerekli işlemleri yaptıktan sonra bankanızın size geri dönüş hızına bağlıdır. Aynı gün içerisinde de banka hesabınıza para yatırılabiliyor. Size verilen takip numarası ile işleminiz hangi durumda sorgulayabilirsiniz. Bazı bankalar anında şubeye onay veriyor ve şube de sıkıştıysa paranız hemen gidip paranızı geri alabiliyorsunuz. 

Son olarak merak edenler için yeri gelmişken söyleyeyim. ATM’nin kısaltmasını merak eden var mı ? Varsa işte cevabı; Automatic Teller Machine.

Bu konu da aklınıza takılan bir konu varsa veya görüşlerinizi belirtmek isterseniz yorum yazabilirisiniz. Yazıyı okuduğunuz için teşekkürler..

2 Yorum Var

Yorum Yaz