BECERİ

Ayakkabı Nasıl Su Geçirmez Yapılır?

Su geçirmez ayakkabı nasıl yapılır ?
Su geçirmez ayakkabı nasıl yapılır ?

Ayakkabı Nasıl Su Geçirmez Yapılır?

Kış geldi ve yağan yağmur ve kar ayaklarımızı, elbisemizi, saçlarımızı ıslatmaya başladı. Dışarıda ufak bir gezinti sonrası ya da uzun yolculuklar sonrası evimize, iş yerimize vardığımızda ıslanan ayakkabılarımızın içerisinden çıkan ıslak çoraplarımız ve üşüyen ayaklarımız bir çoğumuzun karşılaştığı durumlardan biridir.  Ne kadar da rahatsızlık verici bir durum değil mi? Eğer girdiğimiz mekanda kalorifer veya soba varsa hemen en yakın yere ayakkabılarımızı ve çoraplarımızı koyup, ayaklarımızı da ısıtmaya çalışırız. Acaba en iyi çözüm bu mu yoksa daha iyi bir çözümü var mı bu can sıkıcı durumun? Mesela hiç bu durumu yaşamamış olsak, su geçirmez ayakkabı olsa ayağımızda çok daha iyi olmaz mıydı? Su geçirmez ayakkabılar pahalı der dediğinizi duyar gibiyim. İşte biz de tam burada çözümümüzü paylaşacağız ve ucuz yoldan su geçirmez ayakkabı sahibi olacağız.

Sahip olduğunuz ayakkabının malzemesine göre sizlere önereceğimiz yöntemler ile sizlerin de ayaklarınız üşümeyecek ve ıslak çoraplar ile dolaşmak zorunluğunda kalmayacaksınız. Ancak yazımızda ele alacağımız çözümler sağlam ayakkabılar için geçerlidir. Ayakkabılarınızın dikişlerinde meydana gelen açılma ve yıpranma sebebiyle ıslanan ayaklarınız için çözümler bu yazımızda yer almamaktadır.

Ayakkabı nasıl su geçirmez ?

Ayakkabı nasıl su geçirmez ?

Bahsedeceğimiz yöntemler her ne kadar kısa süreli çözümler olsalar da periyodik olarak tekrarlanmaları ile kalıcı çözümleri mümkün hale getirebilirler.

 • Deri Su Geçirmez Ayakkabı: Eğer ayakkabınız deri ise her malzemeyi üzerinde kullanmamalısınız. Çünkü özellikle bazı kimyasal maddeler derilerin hemen yıpranmasına, deforme olmasına, sonucunda ise ayakkabıların ömrünün kısalmasına sebebiyet verebilir. Deri ayakkabıları su geçirmez yapabilmeniz için önerebileceğimiz çözümler şunlardır. Deri malzemelere uygun olarak üretilen su geçirmez spreyler temiz ayakkabıların üzerin yaklaşık 20 cm mesafeden püskürtülerek kullanıldığında 2-3 gün boyunca ayakkabılar su geçirmezlik özelliğini korur. Ancak sprey uygulamasından sonra ayakkabılarınızı yarım saat kadar oda ısısında bekletmeyi unutmayın.
 • Her ayakkabının içerisinde keten yağı dökülerek su geçirmezlik özelliği Ancak keten yağı uygulamasının bekleme süresi biraz daha fazla zaman alır. Bu sebeple keten yağı uygulamasını bir gün önceden yapmanız lazım. Bir gün boyunca içine keten yağı sürülmüş ayakkabı oda sıcaklığında bekletilerek, ayakkabının mümkün olduğunca keten yağını emmesi sağlanmalıdır. Ertesi gün de ayakkabılarınızı kullanmadan önce gazete kağıdı yardımı ile fazla olan keten yağları temizleyerek kullanım hazır hale getirebilirsiniz.
 • Deri ve nubuk ayakkabılar için önerebileceğimiz diğer bir çözüm yolu da tatlı badem yağıdır. Uygulama şekli aynı keten yağı gibidir. Tatlı badem yağının deriyi besleme özelliği sayesinde ayakkabılarınız da korunmuş olur.
 • Vazelin de ayakkabılardaki su geçirmezliği sağlayan bir maddedir. Ancak vazelinin derileri deforme etme özelliğinin de olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple bu yöntemde, deri malzeme dışındaki ayakkabılar tercih edilmelidir. Vazelinin diğer alternatif malzemesi de gliserindir. Ancak gliserin de kimyasal olması sebebi ile deri ayakkabılara uygulanmamalıdırlar.
 • En mükemmel çözümü ise sona sakladık. Ayakkabılarını hem parlak hem uzun ömürlü hem de su geçirmez özelliğe kavuşturacak olan bu yöntemin hepinizin işine yarayacağını düşünüyoruz. Gerekli olan malzemeler ise hem her yerde bulunabilir hem de oldukça ucuz olan malzemelerdir. Sadece mum ve saç kurutma makinası ile su geçirmez ayakkabı yapımı işlemini yapabilirsiniz. Ayakkabılarınızın dış yüzeylerinize mumu mümkün olduğunca sürerek kalıp gibi dağıtmaya çalışın. Ayakkabılarınız beyaz renk olan mumun rengini almaya başlasa sakın korkmayın. Bir sonraki işlem sonrasında hem mum beyazlığından eser kalmayacak hem de ayakkabılarınız her zamankinden daha parlak ve bakımlı bir görünüme kavuşacak. Eğer her iki ayakkabınızın da iyice mum ile kaplanmış olduğuna eminseniz sonra geldi işlemimizi tamamlayacak olan son basamağa. Saç kurutma makinenizin ısısını ayakkabı malzemesine zarar vermemesine de dikkat ederek maksimum seviyesine ayarlayın. Sonra mum sürdüğünüz ayakkabılarınızın üzerine saç kurutma makinesini tutun. Ayakkabılarınız hem yeni alınmış gibi tertemiz hem de artık su geçilmez formu ile dışarıya çıkmaya hazır. Peki Siz hazır mısınız?

17 Yorum Var

 • Valla hocam karı yiyicen ayakkabı geçiriyor illaki çözüm çizme 🙂 Tabi kocaman çizmeler değil ufak bilek üstü çizmeler oluyor onlar makul.

 • en son aldığım bot su geçirmez diye kar üzerinde savura savura yürüdüm, en son tabanları patladı 🙂 su almayan bot yoktur 🙂

 • Çok kaliteli bir site olmuş ellerinize sağlık.
  Bir ayakkabı mağazasından ayakkabı almıştım yanında su geçirmeyi önlemek için sprey vermişlerdi.

 • Kışın hasta olmanın en kolay yolu ıslak ayakkabı ve çoraplar. Verdiğiniz bilgiler aydınlatıcı. Teşekkür ederim.

 • Sabunu ayakkabıya iyice sürdükten sonra kurutursanız zaten sabun suyu geçirmiyor. Etkili yöntem denenebilir.

 • Çok teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş 🙂 bir youtube kanalı düşünürseniz yararınıza olabilr bu tarz içerikler için

 • Şu soğuk günlerde ki yağmur ve kar da bastırıyorken böyle şeyleri bilmek büyük bir artı olacaktır. Teşekkür ederim bunun için.

 • Su geçirmez botlarım var fakat kar’da bembeyaz şeyler çıkıyor içinden, kimisi derinin kalitesinden diyor ama ben sinir oluyorum bu duruma. Bunu önlemenin bir yolu yok mudur?

 • Bugüne kadar neredeyse her aldığım bot su geçirmez özelliğine sahip ama hep geçiriyor, bilgiler için teşekkürler.

 • Grotex teknolojisi de çok faydalı bu konuda uluslar arası bir standart. Ve bu teknolojiyide pvc sıkıştırarak geliştirmişler. Hiç bir şekilde su geçirmiyor.

 • çok teşekkür ederim çok bilgilendirici oldu kış vakti özellikle de karadenizli olunca sağanak halde yağan yağmurda ayaklarımız sırılsıklam oluyordu.

Yorum Yaz