İLİŞKİLER KİŞİSEL BAKIM

Bir İnsan Kendini Nasıl İyi Hisseder?

kendini iyi hissetmek
kendini iyi hissetmek

Bir İnsan Kendini Nasıl İyi Hisseder?

İnsanoğlunun kendini iyi hissedebilmesi için vicdanın rahat olması, aklında oluşan sorulara cevap bulabilmiş olması, huzuru yaşamına katabilmiş olması, sağlık durumunun iyi olması ve psikolojik sorunlar yaşamıyor olması gerekir. Yani özetle; psikolojik, biyolojik, akılsal ve ruhsal olarak iyi olmanın sonucunda bir insan kendini iyi hisseder. Tüm bu etkenlerden en az birinin eksik olması demek, o insanın kendini tam anlamıyla iyi hissedemediği anlamına gelir. Böyle durumda da hani genel olarak birbirimize sorduğumuz ’Nasılsın?’ sorusuna verdiğimiz ‘İyiyim’ cevabı gibi yavan bir iyilik hali gelişir. Daima iyi olabilmek adına eksik bir şeylerin olduğu hissedilir.

İnsan kendini nasıl iyi hisseder ?

İnsan kendini nasıl iyi hisseder ?

Belirtilen kriterlerden yola çıkarak bir insan kendini nasıl iyi hisseder Sorusunu ele alalım. Tek tek ve aşama aşama bizi iyi hissettirecek noktalara bakalım. En önemli unsur sağlıktır.  Hayatımızda her şey dört dörtlük bile olsa küçücük bir sağlık sorunu bizim iyiliğimize engel olabilir. Örneğin hayatımızdaki her şey yolunda ama bir dişimizde ağrı var ve bu ağrı sayesinde yerimizde duramıyoruz. Böyle bir durumda sağlık sorunumuzu çözmek bizi iyi edecek en önemli kriterdir. Sağlık sorunu ile ilgili eksiklikler tamamlandıktan sonra çevremize olan davranışlarımız ve iç huzurumuz masaya yatırılmalıdır. Çevremizde kalbini kırdığımız, kendimizi suçlu hissettiğimiz bir durumun olup olmaması düşünülmelidir. Eğer böyle bir durum var ise, her ne kadar bizler onu bir kenara attığımızı düşünsek de bilinç altımız bizim iyi olmamamızı engeller. Bilinç altımızda iyi olmamıza engel teşkil eden bu sorun ortadan kaldırılmalıdır. Böylece vicdanımızın rahat olduğundan emin olabiliriz.

Sağlık sorunumuz yok, vicdanımız rahat ise kendimizi iyi hissetmek için psikolojik durumumuzu ele almalıyız. Ortada hiçbir neden yok iken kimse huzursuz ve mutsuz olmaz. Kendimizi iyi hissetmiyorsak belki de psikolojik olarak bizi rahatsız eden bir durum vardır ve içimizden bir ses ‘sen iyi olmayı hak etmiyorsun’ diyordur. Psikolojik olarak yaşanan sorunların çoğu insanların kendisinin çözebileceği sorunlar değildir. Böyle durumlarda psikolog desteği ile sorun ortadan kaldırılarak kendimizi iyi hissedebilmemiz mümkündür.

Özetle; aklını bir şey kurcalamayan, vicdanı rahat, psikolojisi ve sağlık durumu sağlam olan bir insan kendini iyi hisseder.

8 Yorum Var

Yorum Yaz