GENEL

Bulut Nasıl Oluşur

Bulut Nasıl Oluşur ?
Bulut Nasıl Oluşur ?

Deniz, göl ve nehirlerdeki suyun küçük bir  bölümü buhara dönüşerek havayla karışır. Bu buhar görünmez bir gazdır. Soğuyan buhar yeniden sıvı haldeki suya dönüşür. 

Bunu, sıcak su dolu bir tencerenin üzerine koyacağın soğuk metal kapak sayesinde sen de görebilirsin. Tencereden çıkan buhar metal kapağın üzerinde küçük su damlacıkları oluşturur. Bulutlar da aynı şekilde oluşur.                                     

Deniz ya da topraktaki su buharı gökyüzüne yükselir. Soğuk havaya rastladığında ise küçük damlacıklara dönüşür. Bu damlacıklar o kadar küçüktür ki, toz zerrecikleri gibi havada asılı kalırlar. İşte bulutları da onlar oluşturur.İyice kalınlaşan bulut ışığı yeterince geçiremeyince, bize gri gibi görünür. Buna karşılık daha ince ve küçük olanlar ise beyazlaşır, çünki onlar güneş ışınlarını geçirirler. 

Bulutlar Nasıl Oluşur ve Ne İşe Yarar

Gökyüzünde gördüğünüz ve orta büyüklükte ortalama  1 kilometre çapındaki bir bulutun Hacmi 4 milyar metreküptür ve içinde 1 ile 5 milyon kilogram Su vardır. Peki nasıl oluyor da bu kadar su başımıza kovadan dökülür gibi dökülmüyor bu kadar tonlarca ağırlık Havada durabiliyor? Gerçekten bulutlar gökyüzünün inanılmaz ve harika süsleridir.

 
Hiçbir bulut diğeri ile aynı şekil ve hacime sahip değildir. Çünkü oluşumlarına etki den hava akımları-sıcaklık-basınç-havadaki-toz miktarı v.b. gibi o kadar çok etken vardır ki çok değişken olan atmosferde iki yerde bütün bu şartları eşit olarak sağlamak mümkün olmamaktadır.
Yeryüzünün ısınmasıyla buharlaşan su havadan hafif minik su buharları şeklinde doğruca gökyüzüne yükselir. Belirli bir yükseklikte basınç azaldığı hava da soğuduğu için minik su damlacıkları haline geçerler ve bulutları oluştururlar. İlk başta bu damlalar o kadar küçüktür ki çapları bir kaç mikrometredir. (İnsan saçının  100 mikrometre olduğunun düşünürseniz boyutlarının ne kadar küçük olduğunu anlayabilirsiniz.) Ortalama bir yağmur damlasının oluşabilmesi için bunlardan milyonlarcasının birleşmesi gerekmektedir.
Bulut bu kadar ağır olmalarına rağmen gökyüzünde nasıl asılı kalabilmektedirler? 
                                  

11 Yorum Var

  • bulutlar kırılan ışıkların su zerreciklerine verdikleri renkle yansır ve oluşur..kırılma ve soğrulmalardan dolayı meydana gelirler

  • Hayatımda her zaman bunu merak etmişimdir 🙂 Hayatım boyunca hiç uçaga binmedim ama bulutlar üstünde gitmeyi çok isterdim 🙁 inşallah birgün bizede nasip olur.

  • Hep bulutun nasıl oluştuğunu merak etmişimdir iyi bir açıklama olmuş teşekkür ederim.

  • bulutun nasıl oluştuğuna dair okulda bilgiler verilmişti ama bu kadar detaylı şekilde bilmiyorudm

  • çocukluğumdan beri bu iki sorunun cevabını merak etmiştim hava neden mavi ve bulut nasıl oluşur ? sanırım bu sorular her çocucuğun soru dağarcğında var

    • güzel bi anlatım olmuş. küçükken çok merak ederdim de bu bilgiyi çoktan öğrendik 🙂 küçük kardeşlerimiz de okuyup bilgilensinler buradan

Yorum Yaz