SAĞLIK

Cep Telefonu Kullanırken Nasıl Durmalıyım

Yanlış duruşun omurgaya zararı
Yanlış duruşun omurgaya zararı

Cep telefonumuzla harcağımız vakit hiç azımsanamayacak kadar fazladır. Yapılan araştırmalara göre günde 3 saatimizi telefonumuza bakarak geçiriyormuşuz. Cep telefonumuz da bir şeylerle ilgilenirken doğru pozisyonda oturduğunuza veya durduğunuza inanıyor musunuz ? Gün içerisinde yanlış pozisyonda 3 saat durarak vakit geçirdiğinizi düşünürsek bu size ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu yüzden cep telefonlarımız ile ilgilenirken nasıl doğru pozisyonlarda duracağımızı bilmeli ve ona göre cep telefonumuzu kullanmalıyız. 

Cep telefonu kullanırken zararlı olan pozisyonlar hangileridir ? 

=> Ayakta durma pozisyonu: Bazı zamanlarda cep telefonlarımızı yürürken dışarıda kullanmak zorunda kalırız. Ne yazık ki , bu durumlarda çoğumuz duruşumuza dikkat etmiyoruz. Dışarıda telefon kullanırken nasıl durduğunuzu bir aklınıza getirin. Kafanız aşağıda oluyor dimi ? ve belli bir eğilme açısı ile ekrana bakıyoruz. Bu pozisyon belinize ve boynunuza tahmin edemeyeceğiniz kadar ağırlık yapıyor. Bu rakam ne kadar olabilir ki derseniz, hemen cevap vereyim. Tam 30 kg a kadar çıkabilen bir yükten bahsediyorum.

=> Yanlış oturma pozisyonu: Çoğu zaman cep telefonlarını oturarak kullanırız. Koltukta veya sırada eğik oturunca zaten oradan bir yük biniyor belimize. O yükün haricinde bir de telefon ekranına bakmak için başınızı aşağı doğru eğerseniz boynunuza daha fazla yük binecektir. Bu da boynunuzda ciddi aşınmalara neden olabilir.

Bir fotoğraf ile yalnış cep telefonu kullanmanın belimize ne kadar yük bindirdiğini gelin birlikte bakalım ; 

Cep telefonu kullanırken doğru olarak nasıl dururum ?

=> Eğer ayakta cep telefonu kullanıyor iseniz, başınızı muhakkak dik tutmata gayret gösterin. Telefonunuza bakmak için elbette ufak bir açı olacak ama siz elinizden geldiği kadar dik durmaya gayret gösterin. Cep telefonunuzu olduğu kadar yukarıda tutun, bu başınızın eğilmemesi için yardımcı olacaktır.

=> Eğer otururak cep telefonu kullanıyor iseniz, burada en önemlisi dik oturmanız olacaktır. Telefona bakmak için baş seviyesi iyice aşağı düşmemelidir.

Aşağıda, ayakta cep telefonu kullanırken nasıl durmanız gerektiğini gösteren bir fotoğraf var. Daha iyi anlamanız için incelemenizi öneririm.

11 Yorum Var

  • Bu telefonlar yüzünden kendimi sakatlayacağım bir gün parmakalarım ve bileğimde kireçlenme var sanki daha bu yaşımda.

  • Bunun da durma şeklimi varmış 🙂 Her an kullandığımız için çok fazla dikkat etmiyorum açıkcası

  • vay arkadaş adamlar cep telefonuna göre vücut pozisyonuna bile kafa yormuş, demek ki iyice dert olmaya başladı bu meret!

  • yolda yürürken gördüğüm her 5 kişiden biri telefonla yazışarak gidiyor çplmesiri oldu telefonlaeın millet

  • güzel bir konuya değinmişsiniz insanlar cep telefonu kullanırken şekilden şekile giriyor nedense çünkü telefon onlardan daha akıllı : )

  • Cep telefonları yüzünden yakın gelecekte kambur insanların sayısı artacak bu gidişle. Her ne kadar bu yazanları bilsekte veya yeni de öğrensek uygulama noktası maalesef yeterince etkili bir şekilde uygulayamıyoruz.

  • İnsanlar bu konularda mutlaka bilgi sahibi olmalı. Özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gerekiyor.

Yorum Yaz