MOBİL

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası Nasıl Çözülür ?

Cihazda Yeterli Alan Yok
Cihazda Yeterli Alan Yok

Bu hatayı cihazınız da gerçekten yer yok diye veya sistem hatası olarak alıyor olabilirsiniz. Şuan da böyle bir hata yok demek ileride cihazınız da hep yeterli alan olacak anlamına gelmez 🙂 o yüzden bu anlattıklarımı herkes okuyabilir. Hızla gelişen uygulamalar ve oyunlar gittikte cihazımızda daha fazla yer kaplamaya başladı doğal hali ile bu sorun herkesin başına gelebilir. 

Cihazımda yer var ancak yine de "Cihazda Yeterli Alan Yok" hatasını alıyorum diyenler; 

– Uygulamalar > Google Play. Market uygulamasına tıkladığımızda karşımıza çıkan sayfada "Veri Temizle" butonuna basıp telefon belleğinde ki gereksiz kalıntıları temizliyoruz. Bu işinizi çözebilir.

– Bunu yaptıktan sonra cihazınızı yeniden başlatıp tekrar indirmeyi deneyin.

Cihazımda gerçek manada hiç yer yok ne yapabilirim ?

– Bu konuda da elbette yapabileceğimiz adımlar var. Öncelikle bir program yardımı olmadan manuel olarak cihazımızda gereksiz fotoğraf, müzik, uygulama,çöp varsa bunlaradan gidip hemen bir arınalım ki bizim cihazımızda bize yer açılsın.

– Arkadaş bunları geç , manuel işlerle uğraşamam diyorsanız size çok güzel bir program tanıtacağım. O programın adı Clean Master. Bu program sizin telefonunuzda ki yeterli alan sorununu çözebilmek adına çok işe yarayan taktikler barındırır. 

Clean Master ile Yapabilecekleriniz

-Clean Master programı sizin fotoğraflarınızı tarayarak içinde aynı pozdan çekildiğiniz 2 fotoğrafı bulup sizin onu silmenizi tavsiye eder.

– Cihazınızda ki oyun ve uygulamaları SD kart alanınız varsa oraya çoklu bir şekilde taşımanıza olanak sağlar.

– Cihazınızda kullanmadığınız bir uygulama varsa onu sizin için tespit edip silmenizi önerir.

– Bazen siz manuel olarak uygulama silersiniz ancak o uygulamalar kalıntı (çöp) dosya bırakabilir ardında. Clean Master sizin için bu tür çöp dosyaları tespit edip size silmeniz için uyarı da bulunuyor.

– Gün içerisinda facebook, twiiter,instagram gibi sosyal ağlar kullanıyoruz. Fotoğrafların bir kaydı (cache) telefonunuzda boş yere yer tutmakta ancak bundan haberiniz yok.. Clean Master bu tür gereksiz dosyaları tespit edip anında silmenize imkan veriyor.

– Bu program cihazınızda yer yoksa size çok fazla alternatif çözümler buluyor. Bu programın yaptıkları burada bitmiyor ancak konu dışına çıkmamak adına , bu program hakkında söyleceklerim bu kadar.

 

17 Yorum Var

 • Bende aynı hatayı alıyordum ve kendimce sorunun çözümünü keşfettim. Daha önceden indirdiğiniz uygulamaların ve oyunların mutlaka bir “data” dosyası vardır.Bu klasör de Telefon Hafızasında ya da SD Kartınız varsa SD Kartınızın içindedir. Muhtemelen telefonunuz ya da tabletiniz ilk olarak kendi hafızasına yükleyecektir.Bu dosyaya girerek kullanmadığınız uygulamaların ve oyunların dosyalarını silin. Böylelikle yeterli depolama alanınız olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuzu ve ya tabletinizi tekrar başlatın, sorun çözülecektir. İyi Günler 🙂

 • Clean Master gerçekten işe yarıyormu hocam çünkü sürekli 1.9Gb filan bulduğunu iddaa ediyor yani telefon da öyle bir işlem yapmadığım halde sebebi nedir.

  • Evet hocam işe yarıyor temizleme işlemine başlayınca çok büyük bir dosya boyutunu temizliyor. Cihazınızda yeterli alan yok hatasini kaldirmak icin clean master uygulamasini kullanmanızı öneririm

 • Kullandığım telefon hafıza kartı destekli olduğu için böyle bir sorun yaşamıyorum ama dediklerinizi dikkatle okudum lazım olabilir.

 • Android telefonumda en büyük sorunlardan biri mevcut bir uygulamayı sildiğim de tekrar yükleyeceğim zaman bu hatayı alıyorum. Sayenizde çözümü öğrenmiş oldum, teşekkürler.

 • Android telefonların belası diyebilirim. Çok şükür çözümünü öğrenmiş oldum, teşekkürler.

 • Bu sorun bir telefon modelinde çok rastlanmıştı bir haberde okumuştum buradaki çözümü deneyebilirler.

 • Öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkürler, uzun süredir samsung telefonumda bu hatayı alıyordum çözümü basitmiş fakat veriyi temizlediğinizde indirme yapacağınız dosyayı hemen indirip kurun yoksa yine doluyor hafızası.

 • Arkadaşlar tablette 8 gb hafıza kartı var kendinden bunun 3 gb sistem dosyaları için ayrılmış durumda bana 5 gb lık alan kalıyor ama yer yok hatası veriyor verileri temizledim işe yaramadı 2 yöntemi deneyeceğim ama hafıza kartı dışındakilerinin silineceğini yazmışmıssınız ama ben indirdiğim uygulamarı hafıza kartına taşıyamıyorum ayarlar kısmında hafıza kartına aktar yazısı aktif değil ben 2 yöntemi uygularsam indirdiğim uygulamalar silinecek ve tekrar indirmek benim için sıkıntı olacağından dolayı sizden yardım bekliyorum tabletimin markası hytab modeli ise Ht-017 şimdiden teşekkür ederim

 • Benim telefonumda alan yetersiz uyarisi veriyor..play storeyi silip tekrar yükleyin demissiniz silince diger uygulamalarda gidicek mi??

 • Ben google play storu sildikden sonra eger cihazımda yeterli alan olmadığı halde yeniden google play storu nasıl indiricem

Yorum Yaz