İLİŞKİLER

Çoçuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır

ÇOCUKLARA KARDEŞ SEVGİSİ NASIL AŞILANIR ?

Aile olmanın en güzel yönlerinden biri çocuk yetiştirmektir. Evin neşesi olan çocuklar geleceğe yönelik güzel hayaller kurabilmeyi sağlar. Yarınlara umutlu bakmak yeni nesil ile mümkündür. İlk çocuktan sonra ikinci bir bebeğe sahip olmak ise dengeleri değiştirebilir. Ağabey ya da abla konumuna geçen çocuk kendisini bir kenara bırakılmış gibi hissedebilir. Anne ve babanın bu konuda bilinçli olmaları evde yaşanacak gerilimli anları azaltır. Kardeşler arasında sağlıklı bir ilişki kurabilmek sanıldığı gibi imkansız değildir. Biraz çaba göstererek her açıdan mutlu bireyler yetiştirilebilir. Çoçuklara kardeş sevgisi nasıl aşılanır ? Bu sorunun cevabını tam olarak alıp,uygularsanız hem sizin hayatınız hemde çoçukların hayatı daha iyi olabilir.

Bir evin bir çocuğu olmak paylaşma duygusunun eksik olmasına neden olabilir. Uzun bir müddet kardeşi olmadan yaşayan çocuk her şeyin üzerinde hak iddia edebilir. Ebeveynler bebeklerinin bir yaşına basmasının ardından onunla geçirdikleri vakitlerde ve oyun saatlerinde paylaşma duygusuna yönelik etkinlikler yapabilir.

Kardeş sevgisi nasıl kazanılır

Kardeş sevgisi nasıl kazanılır

Çiftlerin çoğunlukla karşılaştığı durumlardan birisi kardeşlerin birbirini kıskanmasıdır. Bu genellikle anne babanın ilgisinin ikinci çocuğa kaymasından kaynaklanır. Yeni doğan bebeğe gösterilen sevgiden belki biraz daha fazlasının ilk çocuğa gösterilmesi onun da kendini değerli hissetmesini sağlar.

Çocuklar için yanlarında birilerinin olması ve oyunlarına katılması önemlidir. Bu sayede daha çok keyif alırlar. Kardeş sevgisi oluşturabilmek için atılan adımlar sayesinde birbirlerini oyun arkadaşı olarak görebilirler.

Elbette evdeki tek çocuğun kardeş konusunda iyi tavır sergilemesi anne babanın tutumları ile yakından ilişkilidir. Olumlu tavırlar evin küçük bireylerini de etkileyecek ve düşüncelerinin güzel bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Çocuklar arasında ayrım yapmamak, birini diğeriyle kıskandırmamak, başkalarının çocuklarını örnek olarak göstermemek gerekir. Bu tür davranışlar özgüven eksikliğine, saldırgan tavırlara neden olabilir. Küçükte olsalar onların da bir hayal dünyalarının olduğu unutulmamalıdır. Anne babalar çocuklarından bekledikleri şeyleri baskı uygulayarak elde edemezler. Hele ki kardeşler arasında sıkıntı olmaması ve paylaşımcı bir hayat sürebilmeleri için eşit yaklaşımlar uygulanmalıdır. Ebeveynlerin dengeli tavırlar sergilemesi de çocukları etkileyecektir. Aile içinde rol çatışmasının bulunmaması bu açıdan önem teşkil eder. Her şeyden önemli olan ise tabii ki sevgidir. Sevginin açamayacağı kapı, yumuşatamayacağı kalp yoktur. Çocukların da kalbi hassastır ve sadece sevilmek, değer görmek isterler. Onlardan bunu esirgememek güzel bir geleceğe doğru yürümenin başlangıcı olacaktır.

2 Yorum Var

Yorum Yaz