SAĞLIK

Corona Virüsü Bitki İle Nasıl Tedavi Edilir? Pelin otu detayları

pelin otu
pelin otu

Pelin Otunun Diğer İsimleri

 Acı pelin, Ak pelin, Acı yavşan, Arthemisia absinthium

Yetiştirildiği Yerler

Pelin otu Türkiye’nin Ege, Akdeniz, Marmara ve Kara­de­niz bölgesinde yabani olarak kendiliğinden yetişir diğer bölgelerde ekilirse yetişir.

Pelin Otu Çayının Faydaları

Mide bulantısı ve kusmaları önlediği gibi mide ekşimesinede iyi gelir. Sindirim sisteminde büyük rol alarak midenin, bağırsakların, mesanenin ve karaciğerin çalışmasında yardımcıdır. İştahsızlık, hazımsızlık ve safra yolları rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Aynı zamanda idrar söktürür enfeksiyon ve yüksek ateş durumunda güçlü bir iyileştiricidir. Bedeni güçlendirici tunik etkisi vardır. Bezelere özellikle de  böbrek üstü bezelerine etki eder ve vücudun kan dolaşımını düzenler, gut, metabolizma bozukluğu, şeker hastalığı, romatizma, yağlanma (şişmanlık), ödem ve enfeksiyona (bulaşıcı hastalıklar) karşı vücut etkili bir direnç oluşturur.

pelin otu
pelin otu

Pelin Otu Yağı Faydaları

Ağrıları dindirir, bagırsak kurtlarını düşürmek  için etkilidir.

Pelin Otu Şurubu Faydaları

Safra kesesi, karaciğeri güçlendirir. İshale, bağırsak iltihaplarına iyi gelir. Soğuk algınlığına iyi gelir.

Pelin Otu Merhemi

Yüzdeki sivilcelere, ayaklardaki şişliklere giderir.

pelin otu
pelin otu

Kullanım Şekli ve Hazırlanışı

Yarım-bir tatlı kaşığı kuru karışım üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilmeye bırakılır. Böylece hazırlanan çay, günde iki-üç kez birer bardak olarak içilebilir. Pelin otu çayını 3 hafta içtikten sonra 2-3 hafta ara vermek gerekir, yoksa birleşimindeki eterik yağ türevi zehirlenmelere neden olabilir.

Önemli Not !

3 haftadan fazla içilmemeli, hamileler asla içmemelidir. Şayet aşırı dozajda veya uzun süre alınırsa öncelikle bağımlılık yapar, merkezi sinir sistemine, beyne, böbreklere zarar verebilir, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma ve kramplara neden olabilir.

Antibiyotik, mantar söktürücü, krampları çözücü, safra artırıcı, tonik, iltihap önleyici, teskin edici, sinirleri güçlendiriciler.

Pelin otunun kullanımının en çok sıtma hastalığında kullanıldığıda bilinmektedir. Son araştırmalardan sonra pelin otunun corona üzerinde doğal bitki ile tedavi edilebilir mi? sorusuna da yanıt olur mu diye tezler atılmıştır. Bizde makalemizde pelin otu nedir nasıl faydaları vardır genel olarak ele almak istedik.

Ayrıca korona virüsü ile alakalı hazırlanan diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz;

Yorum Yaz