SAĞLIK

Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Corona Virüsü

Ocak 2020 tarihinin gelmesi ile birlikte Dünya üzerinde ki insanlar için zararlı olabilecek olaylar ardı ardına gelmeye devam etmekte. Başlangıçta local bir tehlike olarak görülen ve hızlı yayılan corona virüsü şuan için global olarak tüm ülkeleri tehdit etmekte. Hastalık çok kolay yollar ile bulaşıcı olduğu için önlem almak oldukça mühim. Bu yüzden bu yazımızda bizim bireysel olarak ellerimizden ne geliyorsa bu maddelerin en gereklilerini sırasıyla ele aldık. Hastalığın bir an önce tüm Dünyadan kalkması ve insanların huzur içerisinde yaşantılarına devam edebilmesi için üstümüze düşen tedbirleri alalım..

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür.
Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” yani hayvandan insana geçen bir virüs olduğunu belirtiyor.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, hastalara ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar vererek belirtilerin giderilmesine yönelik tedavi uyguluyor.

Oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini öne sürülürken hastaların bol sıvı tüketmesi, dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Corona virüsunden nasil korunulur

CORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNURUZ?
İnsandan insana geçebildiği tespit edilen virüs, solunum ve yakın temas yoluyla bulaşıyor. Bu sebeple dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler;

  • Toplu taşıma kullanımından sonra ellerinizi yıkayın.
  • Kalabalık yerlerde maske takın ya da ağzını ve burnunuzu şalınızla kapatın.
  • Mümkünse yanınızda antibakteriyel jel bulundurun.
  • Mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlara girmeyin.
  • Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın.
  • Hayvansal gıda tüketeceksiniz iyi piştiğinden emin olun.
  • Grip benzeri belirti gösteren kişilerle yakın temas kurmayın.
  • Kendinizde herhangi bir belirti fark ettiğinizde geç kalmadan doktora danışın.

Yorum Yaz