KİŞİSEL BAKIM SAĞLIK

Çürüyen Diş Nasıl Korunur ?

Çürüyen diş nasıl korunur

Çürüyen diş nasıl korunur ? Çürüyen dişler nasıl onarılır ? Ağız ve hijyen bakımı nasıl yapılır ? Bu konular üzerine bilgi vermek istiyorum. Daha önce Diş Nasıl Doğru Fırçalanır ile ilgili bir makale paylaşmıştık sizler ile. Şimdi çürüyen diş nasıl korunur birde bundan bahsedelim. Yazıya tam olarak giriş yapmadan önce bu konu ile ilgili en çok merak edilen soruları sizinle paylaşmak istiyorum;

 • Çürüyen diş nasıl kurtarılır ?
 • Çürüyen diş ağrısı nasıl geçer ?
 • Çürüyen diş düzelir mi ?
 • Çürüyen diş çekilmezse ne olur ?
 • Çürüyen diş iyileşir mi ?

Diş çürükleri ile ilgili en çok bu sorular merak edilmiş. Bu sonuçları ufak bir araştırma sonucunda Google verilerine dayanarak söylüyoruz. Şimdi ufaktan cevap vermeye başlayalım.

Çürüyen Diş Nasıl Korunur ?

Çürük diş eskisine göre daha fazla bakım ister, emek ister. Dişinize daha fazla bakım göstererek onun çürümesini durdurabilir veya yavaşlatabilirsiniz. Diş çürümesi esasında besinlerin diş yüzeyinde kalmasından kaynaklanır. Bakteriler bu alanda ürüyerek diş yapınızı bozar. Bozulan diş yapısı bakteri üremesine daha el verişli bir konuma gelir ve bu noktadan sonra arkası hızla gelebilir. O yüzden çürüyen dişlerinize çok iyi bakım yapmalısınız. Doktor dolgu diyorsa dolgu yaptırmakta da fayda olabilir.

 • Şekerli, yapışkan yiyecekleri normal yemek esnasında tüketmek daha iyidir. Tek başına yendiklerinde daha fazla zarar verebilirler.
 • Sigara, çay gibi içecekleri içtikten sonra ağzınızı çalkalamalısınız veya üzerine en azından bir su içerek diş yüzeyinizi temizleyin.
 • Şekerli veya asitli yiyecekler tükettikten sonra fazla vakit geçmeden ağız temizliğinizi yapmanız gerekmektedir. Bakteriler üremek için sizi beklemez !
 • Günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalamanızı öneririz.
Çürüyen diş nasıl kurtarılır ?

Çürüyen diş nasıl kurtarılır ?iş 

Çürüyen Diş Ağırsı Nasıl Geçer ?

İlk olarak dişinizi fırçalamayı deneyin. Bu, çürüğüne sıkışmış ve ağrıya neden olan besini oradan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Eğer çürüğe kolayca ulaşabiliyorsanız kolonya veya alkol damlatılmış bir kürdan ile çürüğün içinden besini çıkarmaya çalışın.

10 tane kadar kuru karanfili öğütüp yarım su bardağı ılık suda 3 – 5 dakika demledikten sonra rengi değişen bu suyu soğutun ve gargara yapın. Veya karanfili ağzınızda çiğneyip çürüğün üzerinde bekletin. Karanfilin uyuşturma etkisi ağrıyı dindirmeye yardımcı olacaktır.

Tuzlu su ile birkaç dakika gargara yapmayı deneyin.

Ezilmiş veya ağzınızda çiğnediğiniz 1 – 2 diş sarımsağı çürük dişin üzerinde bekletin. Bu bölgedeki iltihabın dolayısıyla iltihabın neden olduğu basınç ağrısını azaltabilir ve ağrıya neden olabilecek her türlü bakteriyi yok eder.

Yarı yarıya sirkeyle (elma üzüm fark etmez) karıştırılmış su ile yine birkaç dakika gargara yapın.

Çürüyen diş tedavi edilmezse ileri de daha da büyük sorunlara neden olup diş çekilmesine kadar neden olabilir. Bu yüzden çürük dişlerinizi tedavi ettirmeye bakın. Çürük dişlerin dolgudan başka bir çözümü olabilir FAKAT çürüğün derecesine göre değişkenlik göstermektedir. http://www.dttubakoc.com/pendik-dis/dis-kurtarma adresinde çürük dişlerin dolgu olmadan nasıl tedavi edilebileceğinden bahsetmiş okuyabilirsiniz. Çürüyen dişlerinizi kendi haline bırakıp düzelmesini beklerseniz bu sizin için sorun olabilir, çünkü yardım almadan kendini onarması bir hayli güç.

 

 

5 Yorum Var

 • çürüdüyse direk doktora koşacaksınız. Korumak bekletmek sadece çürüme işleminin ilerleyişini yavaşlatır. Asla çürümeyi durdurmaz.

 • Hocam merhaba çok yararlı bir yazı olmuş teşekkürler.. Ya ben çok sigara tüketen bir insanım ve dişlerimde çürüğe benzer sarartılar oluşmaya başladı çürük olup olmadığını tam olarak nasıl anlayabilirim

 • Diş doktoruna gitmekten korktuğum için bir süre dişimin böyle olmasına katlanacağım.Yöntemleri uygulayacağım umarım cesaretimi toplarda giderim.

 • Malesef ki diş sağlığını kaybettikten sonra akıllanıyor bir çoğumuz, bende iki dişim için bir ay boyunca doktora gittim geldim aklım başıma geldi sonra dişlerime daha iyi bakmaya başladım.

Yorum Yaz