EĞİTİM GENEL SAĞLIK

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalı ?

deprem çantası nasıl hazırlanır ?
deprem çantası nasıl hazırlanır ?

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANMALI?

Deprem insanoğlunun başına gelebilecek en büyük doğal afetlerden birisi. Kimi ülkeler ve şehirler bu konuda şanssız bir konumda bulunurken, olabileceklere karşı hazırlıksız da yakalanabiliyorlar. Başlangıç noktası yer altından geçen ve yerkabuğunun sarsıntısı sonucu oluşan deprem, çoğu zaman büyük kayıplara neden oluyor.  Ülkemizde,  altından deprem fay hattı geçen riskli bölgeler arasında yer alıyor. Büyük depremlere her zaman rastlanmasa da artçı depremlerle sık karşılaşmak mümkün.

Türkiye’nin yaşadığı depremlere göz attığımızda en büyük kayıpların yaşandığı tarih 27 Aralık 1939. Erzincan’da meydana gelen doğal afet sonucu 32 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

Hafızalarda tazeliğini koruyan son büyük deprem ise 17 Ağustos 1999’da Gölcük’te meydana geldi. 7.8 şiddetindeki depremde maalesef 17 bin vatandaşımızı yitirdik. Binlerce evin yıkıldığı talihsiz olayda pek çok insan evsiz kaldı.

Yaraların sarılmasının ardından illa ki hayata devam etmek gerekiyor ancak tedbirleri elden bırakmamak şartıyla.  Bunun için yapılması gerekenlerin başında evin depreme karşı dayanıklı olup olmadığını ölçtürmek geliyor. Bu konuda yapılan ihmallerin sonuçları ağır olabiliyor.

Daha sonra üzerinde durulması lazım gelen konu deprem sırasında bulunduğunuz mekândan çıkamıyorsanız yapmanız gerekenleri bilmek.

Deprem Çantası İçindekiler

Deprem Çantası İçindekiler

Ve elbette deprem çantası hazırlamak. Maalesef çoğu insan bu hususta fazlasıyla ihmalkâr davranıyor. Başımıza gelmeyeceğini sandığımız olayların bir gün bize de denk geleceğini düşünerek tedbirli olmak gerekirken, tam tersi hareket etmek bize bir şey kazandırmadığı gibi kaybettiriyor.  O yüzden elimizden geleni yapmalı ve çevremize de bunu salık vermeliyiz.

Deprem çantasının nasıl hazırlanması gerektiğine gelirsek,

*En büyük ihtiyaç olan su mutlaka konulmalı

*Bir fener ve yedek piller

*İlk yardım çantası

*Enerji veren yiyecekler

*Kişisel ve reçeteli ilaçlar

*Birkaç kıyafet

*Bir miktar para

*Kalem, kâğıt.

Bu malzemelerin sayısını ve çeşidini kişilerin yaşam şartlarına göre artırması mümkün. Lazım olacağını düşündüğünüz diğer şeyleri deprem çantanıza ekleyebilirsiniz. Son olarak unutulmaması gereken nokta, çantanın içine konan yiyecek, su, ilaç ve pillerin her altı ayda bir değiştirilmesi.

Önlem almak insanoğlunun hayatını kurtarabilir. Basit görünen tedbirleri uygulayarak felaketlerden sağ çıkabilir, yaşamınıza yön verebilirsiniz.

2 Yorum Var

  • Yararlı bir konu olmuş. İnsanlarımızın her zaman depreme hazırlıklı olması lazım. En kısa zamanda herkesin bir deprem çantası hazırlanması gerekli tedbiri elden bırakmamak lazım.

  • Gerçekten faydalı bir anlatım olmuş bizlerin artık bu tür hazırlıklar yapması gerekiyor kıyamet yaklaştı haliyle depremlerde artıyor.

Yorum Yaz