SAĞLIK

Doğru Diş Nasıl Fırçalanır

doğru diş fırçalama
doğru diş fırçalama

Dişleri fırçalamak sağlığımız için önemlidir. Ancak bunu yaparken kaçımız doğru yöntemleri kullanarak dişlerimizi fırçalıyoruz acaba ? Günde 3-4 defa dişinizi fırçalayabilirsiniz ancak bu çok gelişi güzel yapılırsa size çok bir yararı olmaz. Dişlerinizin çürümesine engel olmayabilir. Bu yüzden bugün sizlerle doğru diş fırçalama nasıl yapılır onu anlatmak istiyorum. Doğru diş fırçalamak için 4 ana kuralımız var bunları gelin birlikte inceleyelim.

Yumuşak bir diş fırçası tercih edin; yumuşak bir diş fırçası sizin diş ve diş eti sağlığınız için oldukça önemlidir. Diş fırçanızın yumuşak olması diş etinize zarar vermeyerek sağlıklı bir diş fırçalama yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca yumuşak diş fırçası sayesinde dişlerinizde ki artıklara ulaşmak daha kolay olacaktır.

Diş macununuzun içinde florid olsun; nedir bu florid sorularını duyar gibi oldum. Bu madde diş macununun olmazsa olmazıdır. Florid, diş minenizin sertleşerek kuvvetlenmesinde yardımcı olur. Eğer dişinizde bir çürük varsa bu çürüğün durmasında yardımcı olur. Çürümelere karşı direnç gösterir.

Doğru hareketlerle fırçalama yapın; dişlerinizi fırçalarken doğru ve belirli hareketler kullanmanız dişlerinizi temizlemekte size yardımcı olacaktır. Fırçanızı dişinize 45 derecelik açıyla tutup o şekilde fırçalayın

Diş fırçalarken doğru sıralamanız olsun; diş fırçalarken gelişi güzel fırçalamayın. Üst dişlerimizi genelde daha çok ihmal ederiz kimi zaman unutabiliriz. Bu yüzden öncelikle fırçalamaya üst dişlerinizden başlayın daha sonra alt dişlerinize geçin.

Diş fırçalamakta izleyeceğiniz adımları birde fotoğraf ile anlatmak istiyorum. Aşağıda ki fotoğrafı inceleyerek diş fırçalarken izlememiz gereken adımlara bakabiliriz.

13 Yorum Var

  • en azından kendim uygulayabilirim kimseye link göndermesem de paylasım için teşekkürler.

  • 45 Derecelik açıyı tutturmak için uğraşacağım çaba görülmeye değer olabilir. Diş fırçalamak bile olay arkadaş. 🙂

  • Diş fırçalarken yaptığım hataları bu konuda görmüş oldum.Bir daha ki diş fırçaladığımda bunlara dikkat edeceğim teşekkürler.

  • doğru bildiğimiz o kadar çok yanlış var ki diş fırçalamak konusunda da hatalarımızı görmüş olduk…

  • arkadaşlar dil fırçalanması gerektiğini üniversitede öğrenen birisi olarak dil fırçalamak müthiş önemli, ayrıca fırça olarak da sensodine acayip yumuşak mutlaka deneyin derim

  • vay be bu zamana kadar doğru bildiğim yanlışmış hep yanlış fırçalıyormuşum neyse yol yakınken doğrusunu öğrendik 🙂

  • bende diyorum niye benim dişlerde bi gelişme yok. meğer yanlış fırçalama yapıyormuşum 😀

  • Fotoğraf ile daha anlaşılır olmuş. Ben 6 ayda bir diş fırçası değiştiriyorum sensodyne diş fırçasıları tavsiyem.

  • diş sağlığı çok önemlidir bazı insanlar yanlış diş fırçası kullanır ve yanlış fırçalama yapabilir

  • Eğer fırçalamanız düzgün değilse diş macunu veya ağız gargaralarından fayda beklemeniz boşunadır.

Yorum Yaz