BECERİ MUTFAK

Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ?

Elma nasıl daha uzun süre saklanır

Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ? 

Elma nasıl uzun süre saklanır bu sorunun cevabını oldukça çeşitli yöntemler ile size aktarmaya çalışacağız. Türlü yemek ve tatlılar da kullandığımız meyvelerden biri olan elma, arttığında genelde saklanmak yerine çöpe gidiyor nedeni ise kararması. Öncelikle elma neden kararır ona bakalım;

Elma, armut, patates gibi yiyeceklerde bulunan belirli enzimler havadaki oksijenle birleşince renginde değişme görülür nedeni ise hücrenin daha çok bölünüp havayla karşılaşmasıdır. Peki elmayı nasıl saklarız?

Kabuğunu soyduğunuz da veya kestiğinizde elinizde bulunan elmayı kısa bir süre sonra kullanacaksanız suya koyunuz fakat sudan çıkarttığınız da kullanmazsanız kararma devam edecektir. Elmayı daha fazla bir süreliğine saklamak istiyorsanız haşlamayı deneyin çünkü fazla ısı gördükleri için içlerinde bulunan enzimler faaliyetlerini sürdüremez ve kararmazlar.

Elma Nasıl Saklanır

Elma Nasıl Saklanırelma n

Çokça aldığınız elmaları ne yapacaksınız peki? Bu durumda elma nasıl korunur?

Saklayacağınız alanın nemli, serin ve karanlık olmasının yanı sıra havalandırılacak türden bir yer olması da önemlidir. Elmaları saklayacağınız alan geniş olsun çok sıkıştırdığınız takdirde elmalar ezilecek ve çürümesi, kararması daha hızlı olacaktır. Çürüklerin birbirine bulaşmasını engellemek içinde aralarına ve üstlerine biraz kalın karton koyunuz. Ve elmaların sağlam olduğundan emin olun. Ezilmiş, kararmaya durmuş gibi elmaları sağlam olan elmalarla aynı yerde tutmayınız. 6-7 günde sakladığınız elmaları kontrol ediniz çürümeye duracak gibi olan elmaları tüketiniz, eğer durumu çok kötüyse çöpe atınız. Bu süre zarfında bulunan alanı havalandırmayı unutmayınız.

Bu öneriler işinize yaramıyorsa buzlukta saklamayı deneyin. Peki elmaları nasıl muhafaza edecekseniz?

İstediğiniz kadar elmayı alın ve güzelce yıkayın. İstediğiniz büyüklüklerde keserek içlerinde ki tohumlarını temizleyiniz daha sonra ise buzdolabı poşetine koyarak dolabınızda muhafaza edebilirsiniz. İşinize yarayacağı zaman çıkartıp dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

6 Yorum Var

Yorum Yaz