BECERİ

En Kaliteli Mangal Nasıl Yakılır ?

Mangal Yakmak
Mangal Yakmak

Mangal yakmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Mangal yakmanın püf noktalarını bilmek gerekiyor. Aksi taktirde saatlerce aç kalabilirsiniz, rezil olmanızda cabası tabi 🙂 Mangal denildiği zaman genelde akla erkekler gelir. Günümüzde mangal ateşi yakabilmek "gücü" temsil ediyor dersem çokta abartmış olmam. Sizde ileride bir gün mangal yakmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Mangalı sorunsuz şekilde yakmak istiyorsanız bu makalemi okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Mangalı Yakmanın Püf Noktaları

– Mangalın ilk tutuşması için bazı takım araçlara ihtiyaç vardır. Bu araç çoğu zaman gazete olmuştur. Tutuşması kolay olduğu için tercih edilir ancak buda yalnış kullanım sonucu başarısızlıklara yol açabilir. 

– Mangal 3 katmandan oluşmalı; tutuşmasını sağlayacak alan, çalı çırpı (bunlar küçük olmalı, ateşin kalıcı olmasını sağlamaları için), çalı çırpılar ufak ufak dizilmeli onların az üstüne orta kalınlıkta olan dal ve odunlar atılmalı.

– En son katman olarak tabi ki pişirmemizi sağlayacak olan katman, yani kömür veya büyük meşe gibi odunlardan bahsediyorum. 

Mangalı Ateşe Vermeden Dizilişini Kontrol Edin

Mangalı ateşle yakmadan önce katman dizilimini kontrol edin. En aşağıda tutuşmayı sağlayacak gazete, kolanya vb. maddeler olsun. Onun hemen üstüne çalı çırpı ve onun üstüne büyük odunlar gelecek. Sıralamanız bu olmalı..

Mangal Yakarken Bunlara Dikkat Edin

– Mangal yakma sırasında gazeteyi fazla koymayarak aşırı kül oluşumunu engelleyin.

– Alev aldıktantan sonra belli aralıklarla yelleyin.

19 Yorum Var

Yorum Yaz