MUTFAK SAĞLIK

En Sağlıklı İftar Nasıl Yapılır?

iftar yemeği nasıl olmalı
iftar yemeği nasıl olmalı

Ramazan ayının son birkaç yıldır yaz aylarına denk gelmesi sebebiyle sağlık açısından kişilerin çok dikkatli davranması gerekiyor.  Özellikle vücut sıvı kaybına uğrayacağından hem yiyecek hem de içecek seçimine özen gösterilmeli. Sahurda sağlıklı bir sofra hazırlamanın püf noktalarını bir önceki makalemizde belirtmiştik. Şimdi de iftarda doğru beslenmeyle ilgili en güncel bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Az yağlı, hafif yiyecekler yalnızca ramazan ayında değil hayatın her anında zinde kalabilmenin anahtarı olarak görülür. İftarda da özellikle bunun üzerinde durulmalıdır.

Orucu açarken sünnete riayet etmek isteyenler hurma tercih edebilir.  Bu konuda Hz. Muhammed (s.a.v)’in bir hadis-i şerifi de bulunmaktadır.

“Sizin biriniz oruçluysa, hurmayla iftar etsin, hurma bulamazsa, suyla iftar etsin. Çünkü su, temizleyicidir (susuzluğu giderir ve mideyi yıkar)”

Sağlıklı iftar yemekleri

Sağlıklı iftar yemekleri

Daha sonrası için menüde mutlaka çorbanın yer alması gerekiyor. Sulu gıdalar gün içerinde vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı karşılamaya yardımcı olması bakımından önemlidir. Bu anlamda çorbanın yanında bir de salata bulundurulması iyi olur. Uzmanların önerisi çorbayla açılan orucun ardından bir müddet beklenmesidir. Böylelikle tokluk hissine daha kolay erişilebilir. Ayrıca birden ve aşırı derecede yiyecek tüketilmesi kalbe binecek yük nedeniyle kalp krizi riskini ortaya çıkarabilir.

Sahurda fazla su içilmesi şişkinliğe neden olacağından iftar ile sahur arasında belli aralıklarla tüketilmesi gerekmektedir. İftar yemeği sırasında birkaç bardak, daha sonrasında saat başı birer bardak su içilerek bu ihtiyaç karşılanabilir.

Diğer yiyecek seçimleri ise sebze, haşlanmış gıdalar ile buğulama tarzında olabilir. Ispanak, semizotu, bezelye türü sebzeler ile haşlanmış kırmızı ya da beyaz et seçenekleri düşünülebilir. Çavdar ekmeği ve bulgur pilavı da içerdikleri karbonhidrat açısından önemlidir.

Gazlı içecekler ve hazır meyve suları yerine yoğurt, ayran ya da komposto tercih edilebilir.

Yemeğin ardından genellikle tatlı tüketimi olmaktadır. Bu ihtiyacı hafif gıdalar ile gidermek ise mümkün. Sütlü tatlılardan güllaç, meyvelerden üzüm kavun gibi yiyecekler aşırıya kaçmadan yenebilir.

Oruç tutulduğu zaman ikiye inen öğün sayısı rahatlıkla üçe, dörde çıkarılabilir. Böylelikle yavaş ve az miktarda yenecek yiyecekler sağlık açısından faydalı olacaktır. İftarda hızlı ve fazla yemekte uzmanlar tarafından sakıncalı bulunmaktadır. Nedeni ise kan şekeri regülasyonu açısından düzensizliğin meydana gelmesi ihtimalidir.

Çay ve kahve tüketiminin de yemekten en az bir saat sonra yapılması daha uygundur.

Son olarak yaz aylarında oruçlu iken daha fazla sıvı kaybı yaşanmaması için mümkün olduğunca öğlen saatlerinde dışarıya çıkılmaması gerektiğini de belirtelim.

1 Yorum

Yorum Yaz