MUTFAK

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır
Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Tüm püf noktaları kullanarak, lezettli ve sağlıklı ev yoğurtu yapabilirsiniz Hemen ev yoğurtunun nasıl yapıldığına bakalım.

Malzemeler;

1 litre günlük süt

1 çorba kaşığı yoğurt

Hazırlanışı;

Sütü çelik bir tencereye alın, kaynatın. Kaynatma sırasında 5-10 dakika karıştırarak sütü havalandırın. Süt kaynadıktan sonra altını kısın ve 15-20 dakika kısık ateşte, kaynamadan sıcaklığını koruyarak pişirmeye devam edin. Kaynattığınız sütü mayalamak istediğiniz kaba aktarın.

Kaynatıp, ılınmaya bıraktığınız sütü mayalama ısısı için sık sık kontrol edin. Süte parmağınızı sokup 7'ye kadar saydığınızda eliniz sütün ısısına dayanıyorsa maya için uygun sıcaklık demektir.

Bir kase de birkaç yemek kaşığı ılık sütle (maya için hazırladığınız sütten alabilirsiniz) karıştırdığınız oda ısısındaki yoğurdu, süte katın ve karıştırın.

Mayaladığınız sütün sıcaklığını koruması için kalın bir örtü ile etrafını ve üzerini iyice sarın.

Beş-altı saat sonra açın ve buzdolabına kaldırın. Buzdolabında en az 5-6 saat mümkünse bir gün dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Buzdolabında bekletme süresi ne kadar uzatılırsa kıvamı daha iyi olur.

Yoğurt yanında ev yapımı cips fena gitmez diye düşündük. Evde doğal cips nasıl yapılır adlı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere 🙂

10 Yorum Var

  • Benim hanım günlük süt alıp çocuğumuza yoğurt yapıp yediriyor.Bu zamanda yoğurtların hepsinin içinde katkı maddesi bulunmakta.En iyisi kendi yoğurdunu kendin yapmak.

  • Anneannem bunu bi yapar uff bana yemek vermeyin ölene kadar ben o yoğurttla geçirinim 😀

  • Ayrıca yoğurdun mayalanma sürecinde elimizden geldiğince hava aldırmadan ılık bir ortamda olması da gerekir …

  • yoğur yapmak ve mayalamak için ideal sıcaklık termometre derecesi belli olsa çok daha verimli olur düşüncesindeyim

  • Bende annem evde yoğurt yaptığı zaman hemen tencerenin dibini buluyorum vallah.e tadı başka oluyor

Yorum Yaz