KİŞİSEL BAKIM SAĞLIK

Gebelikte Nasıl Sağlıklı Beslenilir ?

Gebelikte Nasıl Beslenilir ?
Gebelikte Nasıl Beslenilir ?

GEBELİKTE NASIL SAĞLIKLI BESLENİLİR?

Anne olmak her kadının hayalidir. Mutlu bir aile ortamını daha da güzelleştirecek olan şey masum bir bebeğin varlığı ve hissettirdiği duygular olarak görülür. Gebelikten itibaren kadınların ruhunda artan merhamet hissi, bebeğini kucağına almasıyla doruğa ulaşır. Anne ve baba olan kişiler hayatları boyunca üzerine titreyecekleri bir canlıya sahiptirler artık.

İnsanların arasındaki sevgi bağını kuvvetlendiren bu güzel olayın sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması gerekir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Hamilelik kimi anne adayları için kolay kimileri için zor bir süreci temsil eder. Doktor tavsiyeleri bu dönemi rahat atlatabilmek adına önemlidir. Özellikle beslenme ve egzersiz konusu bebeğin anne karnında başlayan serüvenini sağlıklı geçirmesine yardımcı olur.

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Beslenme konusu kişiden kişiye değişir. Kulaktan dolma bilgilere itibar etmeden herkes kendi metabolizmasına uygun şekilde yiyecek ve içecekleri tüketmelidir. Ancak bazı noktalar var ki bilhassa üzerinde durmak ve bilinçli davranmak gerekiyor.

*Hamile olanların şeker tüketimine dikkat etmesi en önemli noktalardan biri. Şekerli gıdalardan olabildiğince kaçınmak anne ve bebeğinin sağlığı açısından yararlı olacaktır.

*Hamilelerin sıklıkla şikâyet ettiği konulardan olan ödemler için en güzel çare ise bolca su tüketmek.

*Hem kilo hem sağlık açısından yağlı yiyeceklerden, hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Bu konuda aşırıya kaçmak  istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

*Fazla yağlı olmayan süt ve peynirin de içinde bulunacağı sabah öğünleri çok önemlidir.

*Sağlıklı bir gebelik ve doğum sonrası için sebze tüketimi, anne adaylarının üzerinde durması gereken hususlardan.

*Tavuk, balık ve kırmızı et hem anne hem bebek için ihtiyaç duyulan vitaminlerin vücuda girmesini sağlar. Etlerin iyice pişirilmeden tüketilmemesi gerektiğini belirtelim.

*Baharatlı yiyecekler, hazır gıdalar ve gazlı içeceklerde yasaklılar listesinde bulunuyor.

*Fazla miktarda kafein alımına sebep olacağından çay ve kahve tüketimini sınırlı tutmak anne adayları için altı çizilmesi gereken noktalardan.

Daha önce de belirttiğimiz gibi kontrol için tercih edilen doktorların tavsiyelerine uyarak beslenme programı hazırlamak ve uygulamak hamilelikte sağlık ve moral açısından mühimdir. Elbette bir de stresten kaçınmak gerekir. Beden sıhhati ile beraber ruhun da zinde ve mutlu hissetmesi bebeğe yansıyacak, olumlu geri dönüşler alınmasını sağlayacaktır.

 

 

1 Yorum

  • çevremden duyduğum kadarı ile hamilelik esnasında normal çay tüketiminin zararı varmış doğru mudur?

Yorum Yaz