İNTERNET

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Google News Nasıl Başvurulur ?
Google News Nasıl Başvurulur ?

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dünyada, yaşadığı ülke ve şehirde olup bitenleri hemen hemen herkes düzenli olarak takip etmek ister. İnternetin olmadığı veya olup da bu kadar yaygın olmadığı günler de insanlar haberleri genellikle gazetelerden ve televizyonlardan takip ederlerdi. Günümüzde ise gazeteleri alıp okuyabilecek ve televizyon karşısına geçip izleyebilecek zamanı bulabilmemiz pek mümkün olmuyor. İnternet dünyasındaki hızlı ilerleme ile elimizin altında sürekli mevcut olan cihazlarımızdan haberleri takip edebilmemiz mümkün oluyor.

Haber takip sistemindeki tüm bu gelişmeler, beraberinde bit takım kolaylıkları da bizlere sunmaktadır. Örneğin artık insanlar haber takip edebilmek için zengin ve doğru bilgi sunan siteleri aramakta iken Google News haber sitesi sahiplerine kolaylık sunmaktadır ki ziyaretçilerine doğru, anında ve gerçek bilgileri sunabilsin. Google News hizmetinin en büyük avantajı, internet sitelerinin ziyaretçi sayısını çok fazla oranda arttırmasıdır.

Sizler de bir haber sitesi sahibiyseniz Google News hizmetinden faydalanmak için Google haberler servisine kayıt olabilir ve böylece paylaştığınız haberlerin binlerce kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak haber siteniz henüz yeniyse, başvuru öncesi genel kriterleri karşılayana kadar bir müddet beklemenizi tavsiye ederiz. En azından makale sayınızın 200’e ulaşmış olmasını ve sitenin açılış zamanından sonra 2 ay bir süre beklemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Aksi halde olmuşuz dönüş alma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Siteniz özgün içerik bakımında yeterli seviyeye ulaştıktan bir müddet sonra başvuru işlemine başlayabilirsiniz. Google News başvurunuz reddedilirse, size tekrar bir 60 gün tanınacaktır. Bu 60 günde eksikliklerinizin tamamlayabilir ve en az 60 gün bekledikten sonra tekrar başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Google News Başvuru Kayıt İşlemi

Mevcut haber sitenizin Google News yönergelerine uygun olduğunu ve Google’ın istediği tüm kriterleri karşıladığını düşünüyorsanız, artık Google News’e kayıt olarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Google News yani Türkçe ismi ile Google Haberler Yayımcı Merkezi’ne buradaki link ile erişim sağlayabilirsiniz. Karşınızda açılacak olan pencerede kayıt ettirmek istediğiniz sitenin yanında yer alan ‘Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun’ ikonunu tıklamanız ile ilk adımı atmış olacaksınız. Sonraki adımda ise Google News site ekleme isteğinin altında yer alan bölümde haber siteniz hakkında açıklama yapmanızın istendiği bir bölüm göreceksiniz. Siteniz hakkında günlük hit sayısı, kuruluş tarihi ve habercilik prensipleriniz gibi konuların yer alacağı bu bölümde detaylı bilgi sunabilmeniz önemlidir. Ayrıca Türkçe açıklamalar ile formu doldurabilirsiniz. Yazım dili Türkçe olarak kabul edilmektedir.

Açıklamanızı tamamladıktan sonra altında yer alan formu doldururken, sitenizde yer alan iletişim bilgileri ile yazdığınız bilgilerin aynı olduğuna dikkat etmelisiniz. Form da doldurulduktan sonra sıra geldi altında yer alan haber içerikleri konusuna. Burada zaten size içerikler hazırlanmıştır. Sadece sitenizde yayınlanan haberlerin içeriklerinin bulunduğu kutucukların seçilmesini istemektedir. Gerekli işaretlemelerin tamamlanması ile başvuru formumuzda bitmiş oluyor. Google’a değerlendirilmek üzere onay vermeniz ile birlikte cevap beklemeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca Google’da Sıralama Nasıl Yükseltilir ? adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

 

10 Yorum Var

  • Bir arkadaşımın 1 yıl önce açtığı haber sitesi için başvurduk 2 günde onay aldı, başvuracaklara tavsiyem sitenizde en az 1K içerik olduktan ve site yaşı 5 ayı geçtikten sonra başvuru yapınız.

  • Yararlı ve detaylı bir makale olmuş. Yakın zamanda başvurma aşamasına geldiğimde tekrar ziyaret edeceğim.

  • Aradığım konulardan bir tanesiydi size çok teşekkür ederim bakalım başvuru yaptım sonuçlarını tekrardan sizinle paylaşırım

  • Çok guzel bir yazı olmuş bu konuya acil ihtiyacım vardı haber sitemiz için başvuru yapıyor olacağım

  • Başvurum kabul edildi, artık benimde sitem news kayıtlı 🙂 hitler bakalım ne kadar artacak çok merak ediyorum, inşallah faydasını görürüz.

  • Google adsense gibi google news de nazlı bir sistem, başvuruyoruz ama kabul edilmiyor. Buradaki uyarılara dikkat edip tekrar başvuru yapacağım.

  • Cidden googleın politikaları, şartları çok kolay gibi gözüksede aslında çok zor sürekli birşey oluyor zahmet ve emek gerek

Yorum Yaz