SAĞLIK

Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir ?

göz kuruluğu nasıl tedavi edilir
göz kuruluğu nasıl tedavi edilir

Göz kuruluğu nasıl geçer ?

Göz kuruluğu hafife alınmadan tedavi edilmek için harekete geçilmelidir. Göz kuruluğu şikayeti tedavi edilmezse daha da ilerleyebilir. Göz kuruluğuna neden olan durumlar vardır, ilk çözüm olarak bu nedenleri ortadan kaldırmak olacaktır.

Göz kuruluğuna neden olacak başlıca nedenler ?

Televizyon, monitörler, telefon ekranları vb. Parlak alanlara uzun süre odaklanarak bakılması insan gözünü rahatsız etmektedir. Bu tür ekranlara bakarken mavi parlak bir ışığa mağruz kalırız. Bu mavi ışık güneş ışınlarında ekranın parlaması için özel olarak tasarlanmıştır. Ancak geceleri bu parıl parıl parlayan ekrana bakmak gözlerimizi rahatsız edecektir. Bu yüzden night shift gibi ekstra uygulamalar ile gözünüzü gece parlayan mavi ışıktan koruyabilirsiniz.

Aynı şekilde televizyon ve onun gibi açık ekranlara uzun süre odaklanarak bakmak göz kırpmadan işleri yapmamıza neden olur. Göz kırpmamak, göz kuruluğuna neden olabilir. Bu yüzden bu tür ekranlara bakarken sık sık göz kırpmamız bizim yararımıza olacaktır.

Sürekli makyaj yapmak ve gece yatarken yüzden makyajları silmemekte gözlerimiz için zararlı birer davranıştır.

Rüzgar, aşırı güneş. Bu iki doğa olayına dikkat etmelisiniz. Gözünüzün hassas olduğu bu dönemlerde dışarı da aşırı bir rüzgar varsa gözler bu rüzgardan korunmalıdır. Aksi halde zaten yıpranan gözünüz daha da kötü bir duruma gelebilir. Aynı şekilde uzun süre güneş ışığına bakmak zarar verir. Bu yüzden gözünüze tam oturacak bir güneş gözlüğünü tercih edebilirsiniz.

Göz kuruluğuna iyi gelecek öneriler ?

Göz kuruluğunu tedavi etmemek için öncelikle ona neden olan maddeleri yapmayarak tedaviye başlayabilirsiniz. Bunların haricinde ek olarak yapmanızda fayda olan tavsiyelerimiz var;

  • Gün içinde su içiminize ciddi oranda dikkat etmelisiniz. Vücudu susuz bırakmak, göz kuruluğunuza kötü gelebilir.
  • Yeme, içme sırasında ne yediğinize dikkat etmelisiniz, iyi beslenmekte fayda var. Göz kuruluğu yaşadığınız dönemlerde kahve, çay gibi içeceklerin azaltılması tavsiye ediliyor.
  • Omage 3 göz kuruluğu için tavsiye edilen bir ek gıda tavsiyesidir. Omega 3 desteği alabilirsiniz.
  • Sıcak su havlusu ile gözlerinizi dinlendirebilirsiniz, orada ki dolaşımı hızlandırarak gözlerinizde ki göz yaşı sağlamaya yarayan hormonları harekete geçirebilirsiniz.
  • Suni göz yaşı ilaçları ile, gözlerinizin su değerini dengelemeye yardımcı olabilirsiniz.

Göz kuruluğu hastalığı daha ileriye gitmeden, gözünüze daha fazla özen göstererek onları dinlendirmelisiniz. Göz kuruluğu bitkisel tedavi yöntemleri de var. Örneğin bal, süt gibi dinlendirici maddeler var ancak o yöntemlere bu makalemizde yer vermedik. Bitkisel yöntemleri denemek isteyenler internette ufak bir arama sonrası gerekli bilgilere ulaşabileceğini düşünüyoruz.

Göz kuruluğu ile ilgili sormak istediğiniz veya size iyi gelen methodlar varsa bizim ile yorum alanında paylaşabilirseniz çok mutlu oluruz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere..

5 Yorum Var

  • Bende Doktorumun Verdiği Özel Damla İle Her Gün Düzenli Olarak Kullanıyorum Çok Yararlı Bir Konu

  • Göz kuruluğu gerçekten insana ciddi rahatsızlık veren bir durum o yüzden paylaşım için teşekkür ederim daha dikkat edeceğim 🙂

  • Bende bilgisayar başında çalışıyorum sabahtan akşama kadar, gözlerim bozuk olduğu gibi bir d egöz kuruluğu yaşıyorum. Günlük göz damlaları var onlardan kullanıyorum.

Yorum Yaz