BECERİ GENEL

İkinci El Araba Almadan Önce Kontrol Nasıl Yapılır ?

ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli
ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli

İkinci El Araba Almadan Önce  Kontrol Nasıl Yapılır ?  bu sorunun cevabı oldukça geniş. Bu yüzden iki farklı kategori de anlatmak istiyorum. İkinci el araba almadan önce arabanın kaporta ve motoruna farklı farklı bakmanızı öneririm. Almak istediğiniz araba ile karşı karşıya geldiğiniz de ilk bakmanız gereken yer aracın görünüründe ki kaporta kısmıdır. Aracın dış kısmı araç ile ilgili ön bilgi vermek için yeterlidir. Yeterlidir diyorum çünkü aracın dışında bile çürükler var ise arabanın nasıl kullanıldığını siz düşünün. İkinci el araba almadan önce arabanın motoruna ve kaportasına ayrı ayrı bakılmalıdır.

İkinci El Araba Alırken Kaporta Kontrolü Nasıl Yapılır ? 

İkinci el araba alırken kaportanın bir görünür kısmı vardır birde gizli kısımlar da bakmanız gereken yerler vardır. Öncelik ile arabanın görünen kısımlarını anlatmaya başlamak istiyorum. Aracın görünürün de aracın tavanın da kapılarında veya bagajında her yerinde çürük olup olmadığı kontrol edilmelidir. Arabanın çürüğü nasıl olur diyorsanız hemen bir fotoğraf ile izah edeyim.

Kaporta Çürüğü

Kaporta Çürüğü

Özellikle aracın kapı içlerinde çürükler meydana gelmiş olabilir bilhassa bu noktalar dikkat ile kontrol edilmelidir. Aracın görünüründe ki kontrol bittikten sonra birde aracın altında görünmeyen çürüklere bakılmalıdır. Gerekirse aracın altına yatıp şaselerinde aracın alt tabanında nerelerinde çürük var bunlara bakılmalıdır. Arabanın altı çürük ise bu sizin için ileri de büyük problemlere yol açabilir. O yüzden ikinci el araba almadan önce aracın altında ki çürüklerini de iyice kontrol etmenizi tavsiye ederim.

İkinci El Araba Almadan Önce Motor Kontrolü Nasıl Yapılır ? 

İkinci el araba almadan önce aracın yürürü iyice kontrol edilmeli . llk akla gelen aracın motorudur. Aracın yağ yakıp yakmaması veya motor sesi kontrol için size önemli tiyolar verecektir. Aracı yüksek devir de sıkıştırdığınız da motorun sesini dinleyin bir gariplik varsa sesi kendini açık edebilir. Bir diğer kontrol ise araç hareket halinde iken gaza basın sonra gazı kesin. Aracın arkasından ses geliyor ise difransiyelinde sıkıntı var demektir. Aracın arkasına geçin. Birisi de gaz pedalına asılsın. Eğer aracın arkasında kara duman atma veya egzoz’dan yağ kokusu geliyorsa araba yağ yakıyor demektir. Buna mutlaka dikkat edin, arabanın yağ yakması iyi bir durum değildir.

Aracın şase ve motor numaralarını da karşılaştırmayı unutmayınız. Ruhsat’ da yazılı olan şase numarası ile aracın ön kaputunun içinde bulunan şase numaralarını karşılaştırın. Bu numaraların aynı olması gerekmektedir. Aracın motoru değiştirilirse bu işlem Ruhsat’a işlenmelidir.

İkinci el araba almadan önce dikkat edilmesi gereken şeyler ile ilgili sizin de diyeceğiniz bir şeyler var ise yorum alanın da belirtebilirsiniz. En önemlisi ikinci el bir araç almadan önce muhakkak işi anlayan birine gösterin sonra ileride pişman olmayın.

7 Yorum Var

  • inanın çoğu tüyoyu ilk defa duyuyorum.Özellikle gaz verip kesmek faydalı olacaktır difransiyelde ki sıkıntıyı anlamak için

  • Mümkünse yetkili bir servise götürülüp kontrol yapılmalı tabii birde plakayı sorgulatmak gerek.

  • bence ikinci elde aranacak en önemli şey aracın borcu hazci cezası ve pert kaydı var mı bunlara bakmak yeterli. Bunlar temiz ise kaporta hiç önemli değil. Zaten eski araba alıyon değişen boya var mı demek nedir ya araç bakımlı bakımlı al git

  • Kesinlikle katılıyorum nasıl bir araç aradığınızda başlıyor ilk olay. Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Yorum Yaz