EĞİTİM

İngilizce Kelimeler Nasıl Ezberlenir ?

İngilizce Kelimeler
İngilizce Kelimeler

İngilizce öğrenirken en önemli aşamalarından biride kelime hazinenizdir. Çok iyi bir şekilde grammer bilginiz olabilir fakat kelime hazineniz zayıfsa bir paragraf okurken onu anlamanız zorlaşacaktır. Yeditepe Üniversitesinin hazırlık bölümünü okudum ve onun tecrübeleriyle size bu yazımda nasıl kolay bir şekilde kelime hazinenizi geliştire bileceğinizi anlatacağım.

Bakacak olursak her insanın beyin yapısı farklıdır. Kimin nasıl daha iyi öğreneceği kişinin kendisi ile değişir. Ben burada bir çok güzel yöntem anlatacağım siz bunlardan en sevdiğinizi işte benim yöntemim dediğinizi alıp kullanabilirsiniz.

1.Küçük kağıtlara yazmak

Bu yöntem oldukça kullanışlıdır ben ingilizce ye ilk başladığımda bu yöntemden faydalanmıştım. Kısaca yöntemden bahsetmek isterim; evinizde bulunan küçük post şeklinde kağıtlar vardır.Onları alın ve ön yüzüne ezberlemek istediğiniz kelimelerin ingilizcesini yazın.Hemen arkasına da bu kelimelerin türkçe karşılığını yazın. Belirli aralıklar ile bu kelimelere çalışın. Bilemediğiniz veya takıldığınız noktalarda kağıdın arkasını çevirip türkçesini hatırlayabilirsiniz.

2. Çokça Yazın..

Bu yöntemi de orta okulda ki ingilizce hocamdan öğrenmiştim.Bize yeni öğrendiğimiz kelimeleri 5 er 10 ar defa deftere yazmamızı ödev veriyordu. O zamanlar böyle ödev mi olur ne kadar saçma aynı kelimeleri defalarca yazıyorum deyip söyleniyordum ancak ne kadar da faydalıymış ! Yazdıkça aklınızda kalır,ister istemez ezberliyorsunuz. Ezberlemek istediğiniz kelimeleri bir deftere bir çok kez alt alta yazarak ezberleme olayını çözebilirsiniz.

3. Beyinde bağlantı kurma(Kavramlarla Öğrenme)

Bu yöntemi de üniversitede duydum.Bu yöntem ile bir çok kişi binlerce kelime ezberlemiş ve akılda çok kalıcı olmasıyla yaygın olan bir yöntem.Yöntemi hemen açıklıyorum; örneğin apple kelimesini ezberleyeceksiniz apple kelimesinin sonunda ki “e” kelimesi sizlere elmanın “e” sini anımsatacak şekilde beyninizi koşullayın. Bir başka örnekte iste monkey kelimesini örnek alalım. Monkey kelimesinin başında ki “m” harfini beynimizde maymun kavramı ile birleştirelim. Böylece kelimeleri kavramlar ile birbirine bağlayarak bir çok kelime öğrenebiliriz. Bu yöntem bazı kelimelerde inanılmaz işe yarıyor.Nicel ve nitel kavramları hep karıştırırdım ta ki bu yöntemi öğrenene kadar ! Nicel kelimesinin ortasında “c” harfi var. Alfabede c nin bir üstü d harfi yani bu size Deney kavramını hatırlatsın.Nicel deneylere dayalı.Nitel gözlemlere dayalı diye aklınızda tutabilirsiniz.Umarım bu yöntemi örneklerle iyi bir şekilde anlatmışımdır anlamadıysanız örnekleri bir kaç kez daha inceleyin çünkü hayatta bir çok yerde işinize yarayacak bir yöntem. Bu yöntem ile ilgili izlemeniz gereken bir video var anlattıklarımı çok daha iyi anlayabilirsiniz ;

4.Eş anlamlı sözcüklerle çalışmak

Yeni bir kelime öğrendiniz, hemen onun eş anlamlı sözcüklerini de bulun ve ezberleyin.Bir kerede birden çok kelime ezberlemiş olursunuz.örneğin ingilizce de important kelimesi önemli anlamına gelmektedir.Significant da aynı manaya gelmekte.Bir seferde ikisini birlikte öğrenince aklınızda kalma ihtimali daha yüksek olur ve bölüm bölüm iş yapma derdinden kurtulmuş olursunuz.

Bu yöntemlerin haricinde sizlere çok önemli bir tavsiyem daha var. İngilizce-türkçe bir kitap alın. Sol sayfasında ingilizce hikayeyi anlatıp sağ tarafında türkçesini yazan çok güzel kitaplar var bunlardan birini alarak ingilizce kelime hazinenizi genişletebilirsiniz.Ayrıca fono nun da kelime ezberlemek için olan kartları var onları da alabilirsiniz. 

 

21 Yorum Var

  • lan erkekler gerizekalımı hep erkek isimleri var kızlar demekki nasıl çalışacagını biliyo erkekler mal mal

 • özellikle bir ve ikinci maddeleri deneyeceğim, kelime ezberlemek çok önemli anladığım kadarıyla

 • ben yeni bir yöntem keşfettim, hergün iki kelime telefonun arka planı olarak ayarlayıp gün boyu her telefona baktığımda kelimelerle haşır neşir oluyorum, tavsiye ederim

 • Tarık dediğin mantıklı 🙂 Acaba androidde uygulaması var mıdır yoksa yapılabilir aslında 😀

 • Aslında benim sürekli kullandığım mantık kağıtlara yazmaktan ziyade hiç birşey anlamadığım halde ingilizce film izlemek alt yazı ingilizce olarak ve not alarak bilmediğim kelimeleri öğrenmek ve filmi tekrar tekrar anlayana kadar izlemek. Böyle böyle 1 yıl içinde çok yol kat ettiğime inanıyorum.

 • En büyük sorunlarımdan biri ingilizce öğrenmek isteyipte kelime ezberlemekte zorlanıyorum. Yararlı bir konu olmuş teşekkürler admin.

 • Verdiğiniz yöntemlerden en tutarlı olanı küçük kağıtlar yazmak.Denenmiş ve öğrenilmiş bir ingilizce bilen olarak tavsiyemdir.

 • İngilizcede ikinci kura geçtim ezberlemem gereken kelimeler. Ayrıca ingilizce site açamayı düşündügüm için bol ingilizce kelime bilmem gerekir

 • busuu adlı mobil uygulama var ben bu uygulamayı kullanıyorum çok yararlı buldum zaten uygulamanın yorumları da çok iyi.

 • bol bol okumak gerekiyor. Bir kelimeyi sadece bir defa görürsek veya kırk yılın başında bir kullanacak olursak o zaman o kelimeyi öğrenmek zor olur.

 • Ben kelime ezberlemede çok zorlanıyordum ve hergün 20 sayfalık ingilizce kitabı okuyup bitiriyordum.Böylece bilmediğim kelimeleri hem öğreniyor hemde kelime ezberlemem çok daha iyi oluyordu.Ve şuan tüm kelimeleri sular seller gibi biliyorum.

Yorum Yaz