BECERİ EĞİTİM İLİŞKİLER KİŞİSEL BAKIM SAĞLIK

Kişisel Atalet ( Tembellik ) Nasıl Yenilir ?

Kişisel atalet ve tembellik
Kişisel atalet ve tembellik

Kişisel atalet nasıl yenilir ?

Kişisel ataletin tanımı ile başlamak istiyorum. Bir çok insan “atalet” halinde iken bu kelimenin manasını bilmiyor. Kişisel atalet bir insanın yapması gereken işi yapmaması halidir. Ne yapacağınızı biliyorsunuz, yapmazsanız ne olacağının farkındasınız ve hale harekete geçmiyorsanız kişisel atalet sizde oluşmuştur demek.

Kişisel Atalet Nasıl Yenilir ?

Kişisel ataleti yenmeyi tek bir kelime ile yapabiliriz aslında; “kalk ve yap.” İngizlice deyişi ile Just Do It ! Atalet durumunu öğrenip benim ataletim var diyip kendini salmak yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Atalet halini yenebilmek için hareket gereklidir. Hareketin olmadığı yerde atalet sizi teslim alabilir.

Ateleti yenebilmek için onun ile iki taraftan mücadele etmelisiniz. Fizyolojik ve Psikolojik açıdan. Psikolojik olarak önerebileceğim sizlere bunun hakkında yazılmış olan kişisel ataleti yenmek adlı Mümin Sekman’ın kitabıdır. Bu konuda gerçekten çok güzel tavsiyeleri var.

Fizyolojik olarak sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ilkesini göz önüne alabilirsiniz. Eğer sağlıklı beslenip spor yaparsanız vücudunuz da ki atalet durumu ile başa çıkabilirsiniz.

Tembellik nasıl yenilir

Tembellik nasıl yenilir

Ataletli insan sürekli işleri erteler. Ataletli insanların tipik özellikleri vardır. Kendini belli eder. Ataletli insanlar ataletli iş yerlerini, ataletli toplumlarda ataletli bir ülke oluşturmaktadır. Atalet halinde ki insan yayı çekilmiş ama bir türlü fırlatılamayan oka benzer. Yolunuz doğru dahi olsa eğer hareket etmezseniz ezilirsinizBaşarı için iyi bir plan gerekiyor ama ondan da önemlisi “hareket” gerekiyor. Ataleti yenmek diye bir şey yoktur. Hareketsizlik vardır. Hareket ederseniz ve işlere şimdiden yapma kararı alırsanız atalet halini yenmiş olacaksınız.

Hayatta ki çoğu noktanızda atalet sizin tam performans hayatı yaşamanızı engeller. Siz yapabileceklerinizin çok daha fazlasını yapabilirsiniz ! Atalet hali buna tamamen engeldir. Formula bir arabasının yavaş yavaş gitmesine benzetebiliriz bu durumu.

Kişisel atalet nasıl yenilir

Kişisel atalet nasıl yenilir

Hareket eden bir tavşan aslandan daha iyidir. Eskilerden kalan güzel bir örnek atalet halinin ne sonuçlar doğurabileceğini kısaca özetlemekte. Hepimizin bildiği tavşan ve kaplumbağa hikayesi vardır. Tavşan atalete düşünüp uykuya dalmaktadır. Azimli ve az da olsa hareket eden kaplumbağa yarışı kazanmaktadır. Bu yüzden siz de atalet halinde iseniz bu sorununuzu bir an önce kırmalısınız.

Atalet hali kendin ilişkilerinizde, derslerinizde, işleriniz de, gündelik hayatınız da ve bir çok alanda dahi sizi sizden alır. Siz yapabileceğinizi yapamazsınız. Buna izin vermeyin ! Şimdi kalkın ve hareket edin.

Atalet hakkında çok daha fazla bilgi alabilmek için Mümin Sekman’ın Kişisel Ataleti Yenmek adlı kitabını tavsiye ederim.

2 Yorum Var

Yorum Yaz