TANITIM

Kredi Kartı Borcundan Haciz İşlemi

Kredi Kartları
Kredi Kartları

Günümüzde pek çok tüketicinin birden fazla kredi kartı sahibi olduğunu söylemek mümkündür. Bankaların sunmuş olduğu taksitli alışveriş, puan ve avantajlı kampanyalar nedeni ile tüketiciler alışverişlerini nakit yapmak yerine kredi kartı aracılığı ile avantajlı bir şekilde ve taksit seçeneklerinden yararlanarak yapmak istemektedirler. Ancak bu durum düzenli bir ödeme alışkanlığı olmayan ya da yüksek limitli kart kullanan ve gelir seviyesinin kullanmış olduğu karta göre daha düşük olduğu kişiler için bir takım sorunların oluşmasına yol açmaktadır.

Özellikle yüksek limitlerde kullanılan kredi kartlarının geri ödemelerinde yaşanılan sıkıntılar ve dönemlere ait en az asgari tutarlarının ödenememesi sonucunda bir sonraki dönem ile birlikte borç tutarı artmaktadır. Kredi kartlarına ait borçların en az asgari tutarlarının üç dönem boyunca üst üstte ödenememesi halinde banka tarafından sıklıkla karta ait borcun ödenmesi hususu hatırlatılmaktadır. Banka tarafından belirtilen süre içerisinde de tekrar ödeme yapılmaması halinde de bilindiği gibi yasal takip süreci başlatılmaktadır. Burada ifade edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi bankakredinotum.com adresinde de açıkça belirtildiği gibi kredi notudur.

Kredi kartına ait borçların geciktirilmesi ya da ödemelerin hiç yapılmaması yasal takip sürecini başlattığı gibi bu durum kredi notunu da olumsuz yönde etkilemekte ve hızlı bir şekilde düşmesine neden olmaktadır. Ancak bankanın borcun ödenmesi hususunda hatırlatma yapmış olduğu dönem içerisinde ödemenin yapılması halinde tüketicilerin finansal yaşamında herhangi bir sorun olmayacağını belirtmek gerekir. Ancak gecikme süresi sonrasındaki 90 gün içerisinde kart borcunun ödenmemesi ya da yapılandırma işleminin yapılmaması halinde banka tarafından idari takip başlatılmaktadır. Günümüzde bir takım bankalar bu işlem sonrasında da 7 günlük bir ek süre ilave etmektedirler. Bu süre içerisinde de borcun ödenmemiş olması hukuki sürecin başlaması için yeterli bir durumdur.

Kredi kartı borcundan dolayı haciz gelir mi konu başlığı altında detaylı bilgilerin bulunduğu bankakredinotum.com adresinde de yer verildiği gibi kart borcunun ödenmemesi halinde hukuki sürecin başlatılması ile borcun tahsili için işlem avukata devredilmektedir. Bu durum kişinin Merkez Bankası kara liste uygulaması içerisinde olmasına neden olur. Kara listede adı bulunan kimseler 5 yıl süre ile herhangi bir banka ile çalışamamakta ve riskli müşteri olarak sınıflandırılması nedeni ile tüm finansal çalışmalarına kısıtlama getirilmektedir. Bu süre içerisinde borcun halen kapatılmaması durumu da haciz gelmesine yol açmaktadır.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/02/23/kredi-karti-borcundan-dolayi-eve-haciz-gelir-mi/

Yorum Yaz