BECERİ MUTFAK

Kurban Eti Nasıl Saklanır ?

Kurban Eti Nasıl Korunur ?
Kurban Eti Nasıl Korunur ?

KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?

Türkiye’de Kurban Bayramı ile artan et tüketiminde, kurban etinin bir sonraki Kurban Bayramı’na kadar saklanarak tüketildiği göz önüne alındığında Kurban etinin saklanma koşulları önem arz etmektedir.

Etlerin kesilip parçalandıktan sonra en az 1-2 gün dinlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü Et bekletildiğinde suyunu vererek daha iyi pişirmeye hazır hale gelecektir.

Eti ince bir şekilde doğrayıp, but, sırt, kaburga ve kemik tarafını ayrı ayrı kesmeliyiz. Kıymalık ve kuşbaşılık olan etleri yağlarından ayırarak parçalara bölmeliyiz. Bunun için etleri ve kemikleri ayrı sarıp ayrı tabaklara ya da buzdolabı poşetlerine sarmalıyız.  Bu paketleri de buz görmeyecek şekilde dondurucunun içine yerleştirmeliyiz. Kurban etlerimizi -18 derecede saklamalıyız. Et buzu görürse tamamen özelliğini yitirmektedir. Bu nedenle iyi sarılmalıdır.

Kurban Eti Nasıl Muhafaza Edilir ?

Kurban Eti Nasıl Muhafaza Edilir ?

Kurban Etini Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler; 

  • Çözdürülmek istenen etler, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabında çözünmelidir. Derin dondurucuda (-18 ) saklanan etin, buzdolabının sebzelik kısmının üzerine konularak çözünmesi beklenebilir. Çabuk çözünmesi amacı ile uygulanan diğer yöntemler örneğin kalorifer, soba üzerinde çözdürmek, oda sıcaklığında bekletmek gibi,  sağlığımız için sakıncalı yöntemlerdir.

Etlerin parçalar halinde doğranarak saklanması daha uzun süre saklanmasını sağlamaktadır 4-6 aya kadar derin dondurucuda saklanabilir,  çözünen etlerin tamamı sebzeyle birlikte pişirildiğinde daha sağlıklı olmaktadır.

Etler bekletilirken mutlaka kapaklı bir kapta bekletilmelidir ya da üzeri örtülmelidir, hava almadan ve güneş görmeden dinlendirilmesi gerekir. Açıkta bekleyen etler hem kurumakta hem de sağlık açısından tehlike arz etmektedir.

 

 

 

 

 

2 Yorum Var

  • Yedik bitti bile 🙂 Allah kabul etsin bu sene nasip etti kestik genelde taze tüketilmemesi gerek kurban etinin beklemesi gerek biraz yoksa rahatsız ediyor mideleri

  • Üzerinde ehemmiyetle durulması gereken durum çünkü çeşitli çürümeler çok hızlı şekilde gerçekleşip israfa sebebiyet verebiliyor teşekkürler.

Yorum Yaz