EĞİTİM GENEL

Makale Yazmaya Nasıl Başlanır ?

Nasıl Makale Yazmaya Başlanır ?
Nasıl Makale Yazmaya Başlanır ?

MAKALE YAZMAYA NASIL BAŞLANIR?

Yazının bulunmasının ardından duygular, düşünceler daha kolay ifade edilmeye başlandı. Söylenemeyen sözler, yapılan anlaşmalar, tarihe düşülen önemli notlar gibi pek çok öğe günümüze bu sayede ışık tuttu. Özellikle mektuplaşmanın yeri herkes için ayrıdır. “Söz uçar yazı kalır” atasözünden hareketle unutulmasın istenen her anı ve his kâğıtlara dökülebilmiştir.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber haberleşmeden anlaşmalara kadar her türlü yazışma elektronik ortama taşındı. Bilgisayar ve internetin yaygınlaşması sonucu yeni iş alanları oluştu. Bunlardan biri de makale yazmak.  Peki, isteklere uygun, anlaşılır ve iyi bir makale nasıl yazılır?

Öncelikle konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekiyor. Belirlenen hususlarda yapılacak araştırma yazıyı hazırlarken oldukça işe yarayacaktır. Konuyla ilgili gerekli notlar elde edildikten sonra dikkat çekici bir giriş bölümü hazırlanmalıdır. Öyle ki konunun kısa bir özeti haline gelmeli, okuyucuyu yazının geri kalanını okumaya sevk etmelidir.

Ardından gelen gelişme bölümünde anlatılmak istenen mevzu geniş bir bakış açısıyla okuyucunun önüne serilmelidir.  Yazarın görüşleri, destekleyici düşünceler ve örneklendirmeler bu kısımda bulunması gerekenlerdir.  İhtiyaç duyulması halinde belge, tez gibi yardımcı öğelere başvurarak yazı daha da zenginleştirilebilir.

Makale Yazmaya Nasıl Başlanır ?

Makale Yazmaya Nasıl Başlanır ?

Son bölümde ise yazar fikirlerinin kısa bir özetini yapar, önemli noktaları vurgular ve dikkat çekici bir cümleyle yazıyı sonlandırır.

Rast gelinen bir yazıyı okumamızı sağlayan en mühim özelliklerden biri başlığıdır. Başlık ne derece ilgi çekici ve farklı olursa insanları o kadar kendine çekmeyi başarır.

İyi bir makale nasıl yazılır adlı yazımızı da çok yakında yayınlamayı düşünüyoruz, siteye ekledikten sonra adresini sayfanın en altında sizler ile paylaşacağım, takipte kalın.

13 Yorum Var

  • Ben makalelerimi gün geçtikçe daha iyi düzeye getirmeye çalışıyorum.Kaliteli içerik her şeyden önemli..Google’ın gözündeki değeriniz artıyor ve kullanılar ziyaretlerini sıklaştırıyorlar..

  • makale yazarlar veya makale yazmayı düşünenler için çok güzel bir bilgilendirme olmuş gerçekten, emeğinize sağlık

  • Makale yazmaya başlamadan önce güzel bir makale okuyup ilham almak iyi geldi gerçektenn,paylaşmınız için teşekkürler sürekli takip ediyorum sizi

  • Makale yazmak zorla yapılmamalı bence. Aklına gelen bir konuda bile hemen yazmaya başlayabilirsin.

  • Gerçekten makale yazmak farklı bir şey, makaleyi bir neden uğruna yazmak farklı şey. Özgün olmak ise tamamen yazarın tercihine bağlı.

  • Uzun yıllardır hem kendi sitemde hemde birçok platformda makaleler yazıyorum.Kendisini geliştirmek isteyen herkes önce okumayla işe başlamalı.Gayet güzel açıklayıcı bir bir makale olmuş okumaktan üşenmeyin okuyun.Başka türlü hiçbirşey yapamazsınız

  • mekale yazmak cidden özen gösterip yapmak lazım ama zor bence her insan makela yazamaz kafa çalişmasi lazım bence

Yorum Yaz