EĞİTİM

Özgeçmiş(CV) Nasıl Hazırlanır ?

Öz geçmiş nasıl hazırlanır ?
Öz geçmiş nasıl hazırlanır ?

Yeni bir iş başvurusu yapmak için neredeyse tüm firmalar özgeçmiş istiyor. Hatta hepsi desem de yanlış olmaz. Özgeçmiş, yani diğer kısaltma adı olan CV çok itina ile hazırlanmalı. Çünkü bu hazırladığınız belge sizin onlarda ki bırakacağınız ilk izlenim olacaktır. İş mülakatına çağırılmanız için bu belgeyi itinayla doldurun. Nasıl güzel bir özgeçmiş hazırlarım ? sorusunun cevabını gelin birlikte inceleyelim.

  1. Hazırlayacağınız öz geçmiş (CV) çok detaylı veya hiç bilgi içermeyen niteliklerde olmasın. Bu ince çizgiyi tutturmak çok önemli
  1. Özgeçmişinizde doğum tarihinizi ve doğum yerinizi belirtin.
  1. İletişim bilgisi olarak mutlaka e-posta  adresinizi yazın. Seçtiğiniz e-posta adresi açık ve kolay anlaşılabilir olması gerekiyor. E-postanızda isiminizin geçmesi sizin avantajınıza olacaktır.
  1. Özgeçmişiniz de muhakkak telefon numaranızı da verin. Sizi arayıp ulaşabilecekleri bir numara olsun.
  1. Öz geçmişinizde eğitim durumunuzdan bahsedin. Hangi liseyi kaç yılında bitirdiniz. Hangi üniversiteden mezunsunuz vs. Ayrıca eğitim durumunuza bildiğiniz bir dil varsa onları da ekleyebilirsiniz.
  1. İş tecrübeleriniz varsa bunları özgeçmişinizde belirtmek oldukça önemlidir.  Daha önce bir yerde staj yaptıysanız veya çalıştıysanız mutlaka bunları belirtin.
  1. Bildiğiniz Bilgisayar programları varsa bunları da özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.
  1. Göstereceğiniz referanslar özgeçmişiniz için önem arz ediyor. Referansınız varsa bunları da belirtin.
  1. En son eklemek istediklerinizi de özgeçmişinizin en altına ekleyebilirsiniz. Bu bölümde vermek istenilen mesajlar da az miktar da yer alabilir.
  1. En son olarak sağ üst tarafa fotoğrafınızı yerleştirin. Fotoğraf seçiminde titiz olun. Facebook ta kullandığınız günlük fotoğraflar yerine takım elbiseli, ciddi fotoğraflarınızı tercih edin.

 

Özgeçmiş Örneği, Özgeçmiş Taslağı ;

 

Örnek Özgeçmişi İndirmek İçin BURAYA Tıklayın. (WORD DOSYASI OLARAK DÜZENLENMİŞTİR.)

4 Yorum Var

Yorum Yaz