KİŞİSEL BAKIM SAĞLIK

Ramazanda Oluşan Dudak Çatlaması Nasıl Geçer ?

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer ?
Dudak Çatlaması Nasıl Geçer ?

­­­­­Ramazanda Oluşan Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Mübarek Ramazan ayının gelmesi ile birlikte açlık ve susuzlukta ardın da geliyor. Uzun süre aç ve susuz kalmak bilinçsizce edilen sahur ve iftarlar insan vücudunu zor durumlara sokabiliyor. Bu yüzden nasilyapilabilir.com ekibi olarak daha rahat bir ramazan nasıl geçer ? ramazanda nelere dikkat etmek lazım bunların listesini çıkarıyoruz.

Makalemizde dudak kurumasını iki başlık altında inceleyeceğiz. Bunlardan birincisi dudak çatlamasına neden olan faktörler. Diğer bir başlıkta ise dudak çatlamasına nasıl engel oluruz bundan söz edeceğiz.

Ramazan ayında gün boyu oruç tutuyoruz. İftar ve Sahurda sağlam yemek yemek epey önem önemli. Dudak kurumalarını engellemek için sahur ve iftarda yediğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekiyor;

Sağlam bir sahur yemeği nasıl olmalı ?

Sağlıklı bir iftar yemeği nasıl yapılmalı ?

Dudak Kurumasına Neden Olan Faktörler Nelerdir ?

 • Gün içerisinde yalanan dudaklar, kurumaya büyük yardımcı olur. Yalayarak dudaklarımızı nemlendiriyor olarak düşünmemeliyiz. Dudak yalama alışkanlığınız varsa bunu bırakmanız gerekir.
 • Gün boyu aşırı susuz kalmak yine dudak çatlatmanın en başta gelen nedenlerindendir. Günde minimum 2 litre su içmemiz gerekmektedir.
 • Aynı zamanda dudaklarınızı emmek veya koparmak ısırmakta dudak kuruluğuna neden olabilir.
 • Dudak kuruması nasıl geçer ?

  Dudak kuruması nasıl geçer ?

Dudak Kurumasına Nasıl Engel Olabiliriz ? Ramazanda Dudak Kuruması Nasıl Geçer ?

 • Tahmin edebileceğiniz gibi bol bol su içmek dudak kurumasına engel olmada en büyük silahlardan biridir.
 • Su içiyorsunuz ve ona rağmen dudaklarınız kurumaya devam mı ediyor ? O halde vücudunuzda ki vitamin eksikliğine dikkat edeceksiniz. En başta demir ve B vitamini eksikliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu vitaminler başta olmak üzere yediğiniz besinlerin bu sayılan vitaminleri içermesine dikkat edebilirsiniz.
 • Dudak nemlendirici kullanmak. Lütfen sağlığınız için doğru nemlendirici seçin, ucuz ve kalitesiz nemlendiriciler dudağa yarar yerine zarar sağlamaktadır. Adete dudağın üstünü perde gibi kaplayarak nefes almasını engeller. Biz ise dudağı nemlendirmek istiyoruz. İçinde ki emu yağına ve bitkisel yağların olup olmamasına dikkat edin.
 • Dudaklarınızda oluşan ölü ve çatlamış deri parçalarını hafif fırça niteliği taşıyacak bir cisim ile temizleyerek alttaki canlı derinin daha etkin bir koruma görevi üstlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Son olarak dudaklarınızı ıslak bir bez ile ıslatmak da nem oranını sağlamasına yardımcı olabilir.

Ramazanda dudak çatlaması ile ilgili insanların aklına ilk gelen çözüm dudak nemlendiricisi sürmek oluyor. Bu çözüm ile birlikte akıllara hemen ardından dudaklara nemlendirici sürmek orucu bozar mı ? Sorusu geliyor. Bu sorunun cevabını sizde daha kapsamlı araştırabilirsiniz ancak bizim bulduğumuz sonuçlara göre kasti bir şekilde mideye inmesini istemedikçe bozulmadığı yönünde oldu. ( soru ile ilgili kaynak: islamqa.info/tr/39210)

Bir başka Ramazan Ayına özel yazılarımız da görüşmek üzere, sağlıcakla kalın..

2 Yorum Var

Yorum Yaz