SAĞLIK

Regl Ağrısı Nasıl Hafifletilir ?

Regl Ağrısı Nasıl Dindirilir ?
Regl Ağrısı Nasıl Dindirilir ?

REGL AĞRISI NASIL HAFİFLETİLİR GEÇİRİLİR?

Regl kadınların sağlıksız bir durum ortaya çıkmadığı müddetçe her ay düzenli olarak yaşadığı doğal bir süreçtir. Kişiden kişiye değişmekle beraber iki regl arasında ortalama 21 ile 28 günlük süre bulunur. Bazı kadınlarda 21 günün altına düştüğü ya da 28 günün üzerine çıktığı da görülür. Bu durum sık sık tekrarlanıyorsa doktora başvurulması gerekir. Çünkü bir ay içerisinde normalde fazla kan kaybetmek vücut için iyi olmayacaktır.

Regl Ağrısı Nasıl Geçer

Regl Ağrısı Nasıl Geçer

Regl dönemi herkes için aynı şekilde geçmez. Şiddetli ağrılarla geçiren de mevcuttur, hafif sızılarla atlatan da. Her ay yaşanan bu süreci daha rahat yaşayabilmek için yapılması gerekenleri sizler için derledik.

-> Yürüyüş ağrıları hafifletmek için başvurulan en güzel yöntemlerden biridir. Yapılacak egzersizler de vücudunuza iyi gelecek, iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

-> Regl ağrıları sırasında ağrı kesici almayı tercih edenlerden iseniz, ilacı ağrı başlarken almalısınız ki etkisini hissedin.

-> Sıcak su torbasının karın kısmına konması doğru değildir, ayaklarınızın altına koymak hem daha iyi sonuç almanızı sağlar, hem de daha sağlıklıdır.

-> Karnınızı dairesel hareketlerle ovmak iyi gelecektir.

-> Ilık bir duş alarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

*Sebze ağırlıklı beslenmek ve sigara ile alkol tüketiminden uzak durmak regl dönemindeki ağrılarla baş etmenizi sağlayacaktır.

Şayet ağrılarınız hiçbir şekilde hafiflemiyor ve fazlalaşıyorsa doktora başvurmalısınız. Miyom, endometriozis ya da yumurtalıklarda oluşabilecek enfeksiyonlar gibi bir rahatsızlık mevcutsa doktorunuz tarafından gerekli tedavi uygulanacaktır.

 

1 Yorum

  • Kadınları anlamalıyız, çünkü onlar birer ana… Doğum sancıları olsun Regl dönemindeki yaşadıkları psikolojik durumlar çok zor…

Yorum Yaz