BECERİ SAĞLIK

Rüyalar Nasıl Hatırlanır

Rüya hatırlama yolları
Rüya hatırlama yolları

RÜYALAR NASIL HATIRLANIR?

Her gün yaşadığımız olaylar sonucunda bilinçaltımıza kaydettiğimiz pek çok anımız mevcut. Bu durum elbette gece başımızı yastığa koyduğumuzda göreceğimiz rüyaları da etkiliyor. Rüya genel olarak açıklamak gerekirse, maneviyatı ve psikolojiyi etkileyen farklı bir olgu. Bazen günlük yaşantıya dahi etki edebiliyor. İyi ya da kötü görülen rüyalar farklı yorumlara da açık oluyor. Ancak kişilerin sıklıkla şikayet ettiği bir mevzu var ki o da rüyaların hatırlanmaması. Kimi insanlar bu konuda sıkıntı yaşamazken ve neredeyse her vakit gördüğü şeyleri anımsayabiliyorken, kimisi uyanır uyanmaz unuttuğundan bahseder.

Rüya Nasıl Hatırlanır ?

Rüya Nasıl Hatırlanır ?

Bu konuyla ilgili çözümler elbette ki var. Maddeler halinde sıralayacak olursak öncelikle şunu söyleyebiliriz;

*Yatağınızın yanında bir adet defter ve kalem bulundurabilirsiniz. Böylelikle gözlerinizi açtığınızda belleğinizde taze bir şekilde duran rüyanızı not edebilir, daha sonra istediğiniz zaman göz atarak hatırlayabilirsiniz.

*Hatırlamama problemi genellikle zihni yeterince güçlendirmemenin sonucunda oluşur. Bazı aktiviteler hafızayı daha zinde tutmaya yardım eder ve bu sayede rüyalar daha rahat anımsanabilir.

*Uyumadan önce gün içerisinde sizi etkileyen, mutlu eden olayları düşünmek göreceğiniz rüyayı da şekillendirebilir. Bu sayede bilinçaltınıza yerleşen anılar rüyaya dönüşerek hatırlamanıza yardımcı olur.

*Çoğumuzun başına gelmiştir; yaşadığımız bir an sonucunda başka şeyleri anımsamak. Bu durum genellikle rüyalar için geçerlidir. Örneğin, rüyada akrabayla yapılan bir telefon görüşmesini o kişinin ismini herhangi bir yerde duyduğumuzda hatırlayabiliriz. Eğer yine de unutma ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız not etmenizde fayda var.

*Rüyaların hatırlanabilmesi için zihnin rahat olmasının önemi de büyük. Çünkü dolu bir kafayla uykuya geçildiği zaman görülen rüyalarda karışık olabiliyor. Daha net şeyler görebilmenin bir yolu da kendinizi rahat ve güvende hissetmek.

Çağımızın en büyük problemi olan stres ruh ve beden açısından zararlı olduğu gibi pek çok şeyin de ana kaynağı haline gelmiş durumda. Spor yapmak bedeni, bazı aktiviteler zihni dinlendirmeye yardımcı olur. Sabah kalktığımızda gülümseyerek rüyamızda ne gördüğümüzü anlatabilmek için de ruh halimize oldukça dikkat etmemiz gerekiyor.

7 Yorum Var

  • Rüyayı görüyorum hatta çok etkileniyorum. Sabah uyandığımda gece korktum ama rüya nasılda diye düşünüp duruyorum.

  • Benim de en büyük sıkıntım rüyaları hatırlayamamak :d çok güzel rüyalar görüyorum uyanınca yavaş yavaş unutuyorum 😀

  • İyi de olsa kötü de olsa rüya sonuçta :).Hatırlanmasına pek de gerek yok tabi hatırına düşmeyince çıldıran kişilikler haricinde diyelim :).İlginç bir makale olmuş teşekkürler.

Yorum Yaz