TEKNOLOJİ

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nasıl Kullanılır ?

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nasıl Kullanılır ?
Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nasıl Kullanılır ?

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜKLERİ NASIL KULLANILIR?

Teknoloji ilerledikçe yaşadığımız hayat farklı boyutlara doğru ilerlemeye başladı. Yıllar önce atari salonlarında kullanılan ve bizim için yeni olan ürünler yeni neslin yanında artık bir anlam ifade etmiyor. Zira cep telefonunun icadıyla başlayan süreç televizyonların LCD haline gelmesiyle devam etti.

 

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Teknoloji firmaları da seyir zevkini daha da ileriye taşıyabilmek adına çalışmalarını ilerleterek beklentileri karşılayabilmenin uğraşı içerisindeler. Ses sistemlerinin daha iyi bir hale gelmesinin ardından ekrandaki görüntülerin daha iyi seyredilmesi için gözlükler piyasaya sürüldü. Sanal gerçeklik gözlükleri adı verilen ürünler video oyunlarını sevenler ve filmleri izlerken keyif almak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek diyebiliriz. İlk başlarda sinemalarda kullanıma sunulan gözlükler zamanla evlere de ulaşmaya başladı. Peki sözünü ettiğimiz sanal gerçeklik gözlükleri nedir ve nasıl kullanılır?

Kullanıcıların sanal gerçeklik dünyasına adım atabilmeleri için telefonların yerleştirilebileceği bir kutu hazırlanmış. Kutu arka, orta ve ön şeklinde üç parçadan oluşuyor. Telefon arka kısma yerleştiriliyor. Ön kısımda ise gözlerimize uygun şekilde tasarlanmış mercekler bulunuyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim, sanal gerçeklik gözlüğünü deneyimlemek adına telefona Google Play’den Cardboard adlı uygulamanın indirilmesi gerekiyor. Ardından dilediğiniz oyunları, uygulamaları yükleyebilir, deneyebilirsiniz.

Dev teknoloji firmalarının üretmek için sıraya girdiği sanal gerçeklik gözlükleri her geçen gün popülerliğini artırıyor. İzledikleri filmlerin ya da oynadıkları oyunların içinde gibi hissetmek isteyenlerin tercih ettiği gözlükler kullanıcılara daha gerçekçi görüntüler sunuyor. Özellikle korku filmi sevenler bu gözlüklerle keyifli bir deneyim yaşayabilir, gerilim dolu anların içine misafir olarak güzel vakit geçirebilirler.

Firmaların rekabet ortamında üst sıralara çıkabilmek adına bu tarz çalışmalarını sürdüreceğinden kuşkumuz yok. İlerleyen zamanlarda piyasaya sunulmuş olan ürünlere ne gibi özelliklerin ekleneceğini göreceğiz.

7 Yorum Var

Yorum Yaz