KİŞİSEL BAKIM

Ses Kısılması Nasıl Geçer ?

Ses Kısılması Nasıl Geçer ?
Ses Kısılması Nasıl Geçer ?

Ses Kısılması Nasıl Geçer?

Birçok farklı nedenlerden dolayı oluşabilen ses kısıklığı genellikle doğal yollar ile tedavi edilebilmektedir. Ses kısıklığının doğal tedavisi sırasında uygulanabilecek çok fazla yöntem vardır. Birazdan yazımızda bu doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. Ancak kronikleşen ve sık sık meydana gelen ses kısılmalarında bir doktora görünmenizin şart olduğunu unutmayın. Çünkü ses kısıklığı bir hastalık değil, başka bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Ancak zaman zaman hepimizin yaşamış olduğu;

 • Hafif düzeyde gırtlak iltihabı sonucundaki ses kısıklığı,
 • Şiddetli kusma sonucunda yaşanan ses kısıklıkları,
 • Reflü tanısı konulmuş bir hastalığın sonucunda yaşanan ses kısıklığı,
 • Sigara gibi nedenlerden dolayı oluşan ses kısıklıkları ve
 • Bağırma, çığlık atma ve şiddetli ağlama sonrasında görülen ses kısıklıkları

gibi durumlarda bitkisel çözümlerden faydalanabilmemiz mümkündür. Ancak ses kısıklığı bitkisel çözümler uygulanmasına rağmen uzun süredir devam ediyorsa yine de bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekir.

Oldukça rahatsız edici bir durum olması sebebi ile ‘ses kısıklığı nasıl geçer’ sorusunu sıkça duymaktayız. İşte her derde deva bitkilerimizden sizlere tavsiye edebileceğimiz kürler.

Ses Kısıklığı için Bitkisel Yöntemler

 1. En kolay, en yaygın olarak bilinen aynı zamanda da en etkili olan ses kısıklığı tedavisi tarçın çayı olarak karşımıza çıkar. 1 su bardağı suyun içerisine mümkünse 1 kabuk tarçın ilave edilerek kaynatılarak tarçın çay hazırlanır. Evde kabuk tarçın yok ise 1 su bardağına 1,5 tatlı kaşığı toz tarçın ilave ederek de demlenebilir. Ancak toz tarçınlar süzülerek ve tarçın çayı ılıkken içilmelidir. Ayıca en başta şeker olmak üzere içerisine hiçbir şey ilave edilmeden tüketilmelidir.

  Ses Kısılması Nasıl Geçer ?

  Ses Kısılması Nasıl Geçer ?

 2. Halk arasında şeytan pisliği olarak da bilinen ‘hıthıt’ bitkisi de ses kısıklığına en iyi gelen bitkilerdendir. Bir fincan sıcak su hazırlanır ve içerisine yarım fındık büyüklüğünde hıthıt eklenirek iyice karıştırılır. Ardından yine ılık olarak içilir.

ses-kisilmasi-nasil-gecebilir

 1. Ses kısıklığı tedavisinde İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bitki ise kırmızı turptur. Kırmızı turp, katı meyve sıkacağında sıkılır ve suyu elde edilir. Ortalama bir yemek kaşığı kadar turp suyu karışımın hazırlanabilmesi için kafidir. 1 yemek kaşığı bal da 1 yemek kaşığı turp suyunun içerisine ilave edilir. Bu karşımdan sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa ve her uygulamada 1 çay kaşığı kullanılır. Kullanılması ise ağızda bekletilerek ve yavaşça eriyip boğaza ulaşmasını sağlayarak yapılmalıdır.

 

Ses Kısılmasını Geçirme Yöntemleri

Ses Kısılmasını Geçirme Yöntemleri

3 Yorum Var

Yorum Yaz