BECERİ EĞİTİM

Sınav Stresi Nasıl Yenilir ?

Sınav stresi nasıl yenilir
Sınav stresi nasıl yenilir

SINAV STRESİ NASIL YENİLİR?

 

Aşırı stres yapmadan bazı şeylerin üstesinden gelmeliyiz, problemlerimizi sakin bir şekilde, duygularımızı yerli yerinde tutmak yaşamımızı daha sağlıklı kılacaktır. Hayatımızda karşılaştıklarımızı gözümüzde büyütmemek lazım, ne kadar büyütürsek etkileri de o kadar büyük olacaktır, en basitinden sık görülen bir stres türünden bahsedelim; ‘Sınav stresi.’

Bu durumla fazla karşılaşabiliriz ve bazen sınav adayları için tehlikeli olabiliyor.

Sınava az bir zaman kala psikolojik sebeplere yol açan stres, ortaya; ağlama, yemek yeme, el titremesi gibi sorun çıkartabiliyor. Peki ‘Sınav stresi nasıl atılır?’ ‘Sınav stresimi yenmek için ne yapabilirim?’ gibi sorunların çözümlerine bir bakalım;

Öncelikle sizi mutlu eden olayları düşünmekle başlayın tabi bütün zamanınızı düşünerek geçirmeyin bu sadece sizi anlık mutlu edebilir. Kendinizi rahatlamış hissedecekseniz de ağlayabilirsiniz zaten bunu üst üste yaptığınız zaman beyniniz size ‘sürekli ağlamakla bir şey olmayacak, ağlamayı bırakmalısın’ gibi mesajlar yollamaya ve sınav stresini nasıl yeneceğinize dair sizi hazırlamaya başlayacaktır. Kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz temiz hava size iyi gelecektir, formda olmanızda sizin daha sağlıklı kararlar vermenize ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Sınav stresi nasıl önlenir

Sınav stresi nasıl önlenir

Eğer sınava ilk defa girecek bir öğrenciyseniz sınav stresini nasıl azaltacağınıza dair birkaç şey uygulamalısınız.

Evinizde sınava uygun ortamlar hazırlayabilirsiniz. Mesela;

Kendinize sessiz bir odada yer ayarlayıp ve süre tutup deneme çözebilirsiniz. Evinizde olacak gibi değilse okullarda yapılan denemelere katılabilirsiniz, daha etkili olmasını istiyorsanız ÖSYM tarafından dağıtılan kutulardan bulup içine bir şeker, kalem, silgi, kalemtıraş koyup yanınızda götürebilirsiniz ve sürekli içtiğiniz pet şişe suyunun üzerindeki etiketi sökünüz, sınavda bunlar olmayacaktır.

Kendinizi bulunacağınız ortama hazırlamak, sınav günü stresinizi azaltacaktır, ve kesinlikle yeni konulara veya bilmediğiniz konulara bakmayınız bu sizin stresinizi daha çok arttırabilir, baktığınız takdirde bildiklerinizin üzerine yarım kalmış bilgileri doldurup önünüzü kapatabilirsiniz. Sınav stresini nasıl aşacağınızı bilirseniz işlerinizin kolaylaşacağından şüpheniz olmasın.

Sınava bir gün kala akşamdan gerekli evraklarınızı hazır etmelisiniz, aklınızdaki bilgilerin üzerine yığılacak şeylerle uğraşmayınız, sınava girecek olan kişiye destek olacak sözler söylenmeli ve asla başkalarıyla kıyaslanmamalıdır.

Sınav günü geldiğinde ise aileniz sizin için erkenden kalkıp kahvaltı hazırlayacaktır, giysileriniz hazır olacaktır. Hiç olmayan şeylerin olacağını bilin. Fakat bu doğru değildir. Yeni şeyler sizi daha çok strese sokabilir bu yüzden her zamanki gibi olmaya çalışın ailenizin sizin için o gün farklı bir şey yapmamasını isteyiniz. Sınav gününe kadar yediklerinize dikkat etmelisiniz, fast-food gibi yiyecekler tüketmeyiniz, stresinizle birlikte ortaya karın ağrısı gibi sonuçlar çıkabilir. Tabiî ki ufak karın ağrısı gibi strese bağlı şeyler oluşacaktır ama bunları umursamamalısınız.

Sınavın olacağı yere giderken sakin olmaya çalışın ilk başta önerdiğim gibi sizi mutlu eden şeyleri düşünün derin nefes alın. Sıradan bir gün ve denemeye girer gibi hayal edin. O anda yaşadığınız sıkıntının sadece geçici olduğunu ve ileride daha çok mutlu olacağınızı fakat şuan bunu yenmeniz gerektiğini aklınıza getirebilirsiniz.

Sınav başladıktan sonra kitapçığa göz gezdirmenizi ve ilk olarak hangi konulardan başlayacağınıza karar verin, size en basit gelen konulardan başlamak moralinizi yüksekte tutacaktır. Eğer ilk soruda iki şık arasında kalıyorsanız zorlanmayın stresinizi arttırmayın, etrafınıza bakıp ‘onlar yapıyorsa bende yapabilirim’ diyin. sınav stresini nasıl yeneceğinizi biliyorsunuz ve moralinizi bozmadan ikinci soruya geçip devam edebilirsiniz en sonda ise boş bıraktıklarınıza tekrar göz gezdirebilirsiniz, size yararı olacaktır.

Ve unutmayın ki hiçbir şey sizin sağlınızdan değerli değil.

 

 

2 Yorum Var

  • Bence en güzel yöntem sosyal aktivite ne bilim boxa gidip torba yumruklayabilirsiniz. Halısaha maçı yapabilirsiniz. Bunalr sınav stresini alır

Yorum Yaz