GENEL

Tüketici Hakları Mahkemesine Nasıl Başvurulur ?

Tüketici Hakları
Tüketici Hakları

Tüketici Hakları Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Tüketicilerin mal veya hizmet satın alırken dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle aldığınız mal ne olursa olsun, garanti belgesini, satın aldığınız yere ait fiş veya makbuzu veya üründe çıkacak herhangi bir sorun olma durumu karşısında ürün değiştirme kartı mutlaka almanız gerekmektedir.

Aldığınız mal kusurlu veya diğer adıyla ayıplı mal olduğunda öncelikle aldığınız yere giderek sorunu anlatmalısınız. Eğer ki ürün alımı yaptığınız yer sorumluluğunu üstlenmiyor ise firma yetkilileri ile görüşme gerçekleştirmelisiniz. Tüketici Hakları Mahkemesine başvuru yapmadan evvel firma yetkililerinden isteyebileceğiniz haklardan bazıları ürünün yenisinin verilmesi, üründeki hatanın giderilmesi, aynı kategoride bulunan başka bir mal ile değiştirilmesi veya malın kusuru kadar değerinin indirilerek para iadesinde bulunulmasını talep edebilirsiniz. Firma yetkilileri de herhangi bir şekilde sorumluluk almaz ise Tüketici Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Hakları Şikayet

Tüketici Hakları Şikayet

Tüketici Hakları Mahkemesine Başvurmak İçin Ne Gereklidir?

Öncelikle hangi ilde bulunuyorsanız o ile ait Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne giderek başvuruların limit sınırını öğrenmeniz gerektiğidir. İlden ile farklılık gösteren bu limiti öğrenmenizin sebebi, örneğin limit sınırı 2500 TL ise ve siz 3000 TL’lik aldığınız malda kusur olduğu ve yetkililerin herhangi bir şekilde işlem yapmadığı hakkında başvuru yaparsanız, hakem heyetleri tarafından isteğiniz direkt olarak işlem görür ve bir dilekçe yazarak hakem heyetinde dava açabilirsiniz.

Eğer ki limitiniz bu değerin altında ise Tüketici Hakları Mahkemesine başvurma işlemi yaparak haklarınızın korunmasını talep edebilirsiniz. Hakem Heyetinde çıkan karar sizin lehinize olduğu takdirde, firma müsaade edilen gün sayısı içinde size ödeme yapmak veya malınızın yenisini vermek zorundadır. Yapmadığı takdirde İcra Müdürlüğü’ne giderek başvurabilirsiniz. Aleyhinize sonuçlanırsa, 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz dilekçesi sunarak karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonrası verilen karar ise kesin karar olacaktır.

Başvuru yapılırken herhangi bir ücret alınmamaktadır ve başvuru yaparken dilekçenizde bulunması gerekeler ise şu şekildedir; satın aldığınız mal veya hizmetin ne olduğunu ve özelliklerini, malın ne zaman teslim edildiğini veya hizmetin ne zaman ve nereden verildiğini ne kadar para ödediğinizi, sorunun ne olduğunu, yetkililere durumu ilettiğinizde neler olduğunu ve ne yapılmasını istediğinizi anlatan bir yazı olmalıdır.

 

3 Yorum Var

  • Tüketici haklarına üşenmeyip başvurmak gerekli. Hep tüketici lehine karar çıkıyor genelde.

  • herkes haklarını bilse ve ona göre davransa piyasadaki bu hak yiyen esnaflar hizaya gelebilir bu arada açıklayıcı bir yazı olmuş sağol admin

  • bilgilendirici makale için teşekkürler. hakkımı aramak için tüketici mahkemelerine başvuracaktım yakın zamanda. bu makalede tam üstüne gelmiş oldu.

Yorum Yaz