BECERİ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİ

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır ?

3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır
3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır

ÜÇ BOYUTLU YAZICI NASIL KULLANILIR?

Yeni nesil ürünler arasında üç boyutlu yazıcıların yeri ayrı. Şöyle ki tasarımı yapılan herhangi bir şey üç boyutlu hale getirilerek elimize ulaşabiliyor. Aklınıza gelebilecek her türlü malzeme bu şekilde üretilebiliyor ve günümüzdeki ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabiliyor. Ancak gelecekte şaşıracağımız ürünlerle karşı karşıya kalmamız da mümkün. Buna hazırlıklı olmamız gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

Üç boyutlu yazıcıların kullanım alanları ise oldukça geniş; uçaktan, bisiklet, masa ve ilaca kadar pek çok seçenek bulunuyor. Doktorların, mühendislerin ya da başka bir işle meşgul olan insanların işini kolaylaştıran yazıcılar nasıl çalışıyor diye merak edenler için bir yazı hazırladık.

3 Boyutlu Yazıcılar

3 Boyutlu Yazıcılar

Son model üç boyutlu yazıcıların çeşitli teknoloji seçenekleri mevcut. Lazer sinterleme ve bileşimli yığma gibi çözümlere sahip olan yazıcılar sayesinde bilgisayar üzerinde üç boyutlu çizimi yapılan nesnenin iki boyutlu katmanlar halinde yığılmasıyla üç boyutlu hali elde ediliyor.

Elbette öncelikle ne üzerinde çalışılacağı ve ne tür yazılımların kullanılacağı belirlenmeli. İstenirse yüksek ücretli yazılımlar istenirse de ücretsiz yazılımlara ulaşmak mümkün. Bunun için verebileceğimiz adresler arasında Google Sketchup, FreeCad gibi isimler var. Bilgisayarda tasarlama işi bittikten sonra ise yazdır tuşuna basmak yeterli oluyor. Ürün istenirse çoğaltılabilir.

İlk başlarda sanayi sektörünün kullanımında olan üç boyutlu yazıcılar yavaş yavaş herkesin evine ulaşmaya başladı. Böylelikle istenilen ürünler de kolaylıkla üretilebiliyor.

Zamanla farklı meslek gruplarının ilgisini çeken üç boyutlu yazıcılar ülkemizde de bir süredir kullanılıyor. Özellikle küçük işletmelerin ve öğrencilerin göz bebeği olmuş durumda. Elbette teknoloji geliştikçe üretimi daha da hızlanacak ve kullanım alanları da genişleyecek.

 

 

7 Yorum Var

Yorum Yaz