EĞİTİM

Üniversitede Bölüm Değiştirme Nasıl Yapılır

Bölüm değiştirme nasıl olur ?
Bölüm değiştirme nasıl olur ?

ÜNİVERSİTEDE BÖLÜM NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Üniversite okumak hemen herkesin hayalidir. Kendini geliştirmek ve meslek sahibi olabilmek için üniversiteyi tamamlamak hayata atılmanın bir önceki basamağını oluşturur. Sınav sistemi iyi bir bölüm kazanabilmek için zorlu bir süreci işaret etse de, verimli çalışmanın başarıya götüreceği muhakkaktır.

Öğrenciler kimi zaman girdikleri bölümü değiştirmek istemekte, bununla ilgili girişimlerde bulunmaktadır. Daha önceden sistem konuyla ilgili bazı zorlukları içeriyordu ancak son yıllarda yaşanan gelişmeler ile yatay geçiş yapabilmek kolaylaştı.

Bölüm değiştirmek isteyenlerin genel not ortalaması değerlendirmeye alınır. Üniversiteler de değişiklik kapsamında müracaat edenler için kontenjan ayırmaktadır ve tercihler buna göre yapılır.

Üniversite öğrencileri yatay geçiş hakkını merkezi yerleştirme puanını kullanarak da gerçekleştirebilir. Öğrencinin kazandığı bölüme giriş puanının geçiş yapmak istediği üniversitenin bölüm puanının üzerinde olması veya eşit olması durumunda talep edilen işlem yapılabilir. Eğitim ve öğretim dönemi başlamadan bir ay önce başvuru yapmak yeterli olacaktır. Yalnız unutulmaması gereken önemli bir nokta var, yatay geçiş için bölüme ayrılan kontenjanın en fazla %10 oranında öğrenci kabul ediliyor ve başvuru sayısının fazla olması halinde puanı yüksek olandan başlanarak seçim yapılıyor.

Farklı bir eğitim dilindeki bölüme geçiş yapmak isteyenlerin yabancı dil konusunda uygun şartlara sahip olması bekleniyor.

Üniversitede bölüm değiştirme nasıl olur

Üniversitede bölüm değiştirme nasıl olur

Ön lisanstan lisansa geçiş hakkında da aynı şekilde öğrencinin kayıt yaptırdığı yıl içerisindeki puanının istediği diğer bölümün puanına eşit veya ondan yüksek olması şartı aranıyor.

Her yıl birçok öğrenci seçtiği bölümden memnun olmadığı gerekçesiyle geçiş hakkını kullanmak istiyor ya da okulu bırakıyor. Yalnızca üniversite okumuş olmak için yapılan seçimler çoğu zaman bireyleri mutsuz edebiliyor. Bu yüzden adayların tercih yaparken çok dikkatli olması gerekiyor. Zira iyi bir araştırma süreci gelecekte yaşanacak sorunların önüne geçebilir.

9 Yorum Var

 • Genel not ortalaması haricinde yerleşmiş olduğunuz yılın osym puanına görede bulacağınız denk taban puanlı bir üniverisiteye geçiş yapmanız mümkün

  • Selam ben Zeynep aynı durumdan bende muzdaribim ve ne yapacağımı bilmiyorum bir yol gösterin ben 260 puanla Gümüşhane üniversitesine yerleştim bu sene ilk senem bölümüm insan kaynakları yönetimi tercihlerimi yanlış yaptığım için burası çıktı benim istediğim bir bölüm değil ama ATT bölümü okumayı herşeyden çok istiyorum Nasıl geçebilirim… Yani bu üniversite ye yerleştiğim 260 puanla aynı puan olan başka üniversiteye geçme halkın mı var lütfen ama lütfen yardımcı olun!!!!!!

  • Nasl olacak o ben okulu beyenmedim yerini beyenmedim basvuruda yaptım insani ve imkanida çok berbatmş öğretmenlerin kendileri diyor hemen baska okula gitmem gerek kayit süreside bitti ne yapayım

 • Bölümümden memun değilim keşke 2 yıllık geçiş yapmasaydım.. Bu ülkede iki yıl okumak sadece zaman israfı gibi bir şey :/ şimdi tekrardan hazırlanıp sınava gireceğim bence bu şekilde bölüm değiştirmem daha sağlıklı

 • ben suan okuduğum üniversitede hemşirelik bölümündeyim.Ftr ye geçmek istiyorum.yatay geçişle mümkünmü?sınavsız bölüm nasıl değişterebilirim?

  • sakın geçme çok pişman olursun. ben ftr okuyrum geleceği olmayan bir bölüm . Devlet ftr den yılda 50 atama yaparken hemşireden 6000 atama yapıyo geçersen çok pişman olursun. Burdan tüm ftr yazacaklara söylüyorum bölüm ciddi anlamda zor ve mezun olunca garanti iş yok çok mezun var ve yarısı başka işlerle meşgul benden size tavsiye yazmayın. Ha illa yazıcam diyorsan en az iki dilin olmalı ve yeterli sermayen olmalı. Ancak kendi sağlıklı yaşam merkezini açarsan iyi kazanırsın. Kİ bu kadar ağır dersler okuyup bi şey olmamaktansa gidin daha hafif bölümler okuyup yine bişey olmayın en azından gezer eğlenirsiniz.

 • Suan 1. Sınıf içmekan tasarım bölümü okumaktayım bölümü sevmedim bölümümü deyiştirmek istiyorum sınavsız geciş ile girdim bölüm deyiştirmem müm künmü

 • Ben şuan okuduğum bölümden mimarlığa geçmek istiyorum osym ile başvurdum reddettiler. Ortalama ile geçme şartında alttan dersin kalmaması gibi bir şartı var mı zaten yaz okulu da alacağım bilgilendirirseniz sevinirim

 • Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde okuyorum yanlış bir tercih sonucu buraya yerleştim Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği 2. öğretim için taban puanım yeterli hatta yaklaşık 15 puan üzerinde o okula gitmem için ne yapmam gerekiyor

Yorum Yaz