BECERİ SAĞLIK

Verilen Kilolar Nasıl Korunur ?

verilen kilolar nasıl korunabilir
verilen kilolar nasıl korunabilir

VERİLEN KİLOLAR NASIL KORUNUR?

Genel sorunlardan biride verdiğimiz kiloları geri almak. Hem yaş ilerledikçe hem de kişinin kendine yönelik sorunları yüzünden kaybettiklerimizi tekrar alıyoruz.

Yaşın ilerlemesiyle de oluşan kilo alımını durdurmak zor oluyor. Çünkü vücudumuzun belli bölgelerine kalıcı olan yağlar yerleşiyor. Tatlıya düşkünlük artıyor ve hayatınızın kabusunu yaşamaya başlıyorsunuz.Peki uzun süre boyunca uğraşıp vücudumuzdan attığımız yağlardan nasıl korunacağız?

Verilen kilo nasıl korunur

Verilen kilo nasıl korunur

Hayatımızın sürekliliği için yiyeceklerden elde ettiğimiz enerji alımını fazla yaptığımızda şişmanlığa, az alındığında ise zayıflığa yol açabilir. Bunun için yakabildiğimiz kadar enerji alımı yapmalıyız. Harcayamadığımız enerji vücudumuza kalıcı olarak yerleşebilir. Tabi fazla alınan enerjiyi basit yollarla da yakabilirsiniz.

Haftada en az bir saat kadar sporunuzu yapabilirsiniz.

Evinize kısa yoldan gitmek yerine uzun yolları edebilirsiniz.

İş yerinizde veya evinizde yapacağınız işleri tek başınıza yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Günde 2,5 litre su için. İçtiğiniz su midenizi doldurduğu için acıkmanızı önleyebilir.

Besinlerinizi daha basit yollarla pişirebilirsiniz (haşlama,buğulama)

Altı öğün yiyin. Çünkü öğün sayısı arttıkça metabolik hızınız artabilir

Bunların yanında dikkat etmeniz gereken hususlarda vardır. Genel ilkelere uyarak sabit bir kiloda kalmanız mümkün. Ara atıştırmaları (börek, cipsi, puding..) kesinlikle yapmayın. Bunun yerine bol bol yeşillikler tüketin, bunlar vücudunuzdan toksin atımını arttırır.

Hem karın bölgesinde hem de vücudunuzun bazı yerlerinde belirginleşecek olan yağ birikimlerinden kurtulduğunuz da daha fazla dikkat etmenizi öneririm. Çünkü en çabuk karın bölgesinde yağlar birikmektedir. Çok kez kilo alıp verdiğinizde sarkmalar olacaktır bu yüzden sabit kalmaya özen gösterin. Bunun için dikkat etmeniz birkaç madde daha var;

Mantar ve fasulye yemeye özen gösterin. Mantar bitkisel proteindir, kalorisi azdır. Fasulye ise yavaş sindirilir sizi gün boyu tok tutmaya yarar.

Haftada bir defa da olsa balık yiyin.

Gün içerisinde bol bol meyve yemeye de özen gösterin.

Tuzu fazla olan yemeklerden uzak durun, vücudunuzda ödeme yol açar ve kilo alırsınız.

Ev yemeklerini tercih edin.

Lifli besinlerle aranız daha iyi olsun, vücuttaki yağ oranını düşürmenize yardımcı olur. Çünkü lifler bitkiseldir bağırsakta emilmezler, vücuttan hemen atılırlar.

Sabit kiloda kalmak için bunlar yeterli olacaktır. Eğer sağlık açısından herhangi bir sorununuz varsa doktorunuza danışmadan uygulamayınız ve kilonuzu korumak içinde ilk çözüm olarak ilaçlara başvurmayınız bunları uyguladığınız takdirde bir sorun olmayacaktır boş yere sağlınızı bozmanıza gerek yok.

2 Yorum Var

Yorum Yaz