MUTFAK

Yumurtanın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Yumurta
Yumurta

Yumurtanın bayat olup olmadığını anlamanın 3 farklı yolu vardır. Tüm testler yumurtanın yoğunluk değişiminden yararlanılarak yapılır. Bir yumurta bayatladığında içinde ki sıvıyı kaybedeceği için yumurtanın ağırlığı düşecektir. Bu da yoğunluğunun azalacağına işaret eder. Yumurtanın bayat olup olmadığını Işık Tutma,Suya Atma,Kırarak Anlama yöntemlerini kullanarak anlayabiliriz.

Işık Tutma 

Karanlık bir ortamda yumurtaya ışık tutun eğer yumurta ışığı çok fazla geçirirse yumurtanın bayatladığını anlayabilirsiniz. Çünkü bayat yumurtanın içinde ki boşluk fazladır. Işıkta boşlukta fazla yayılır.

Suya Bırakma

Bana göre en pratik yöntem budur. Bardağın içine su koyun ve yumurtayı onun içine bırakın. Eğer yumurta dibe batıyorsa o yumurta tazedir. Ancak suyun içine attığınız yumurta dibe çökmeyip su yüzeyine çıkıyorsa o yumurta bayatlamış yumurtadır.

Kırıp Anlama

Bir yumurtayı kırdığınız zaman içerisinde ki sarı kısmı eğer akından bağımsız hareket ediyorsa o zaman yumurtanın bayat olduğu anlaşılır. Ancak yumurtanın sarısı tam ortada dinamik bir şekilde duruyorsa o zaman yumurta bayatlamamış demektir.

19 Yorum Var

  • yazıyı okumamla beraber hemen mutfağa gidip yumurtaları tek tek elden geçirip hepsinin bayat olduğunu öğrenmemle birlikte 1 koli yumurtayı çöpe attım. mutlu musunuz 😀

  • yumurtayı kaynattınız yumurta kolayca soyuluyorsa bayattır soyulmuyorsa tazedir …. yurtta kalan arkadaşlar için lazım olabilecek bir konu elinize saglık

  • Bayat mayat tereyağıyla kızartınca iyi sindiriliyor. Yurtta kalırken de böyleydi benim için.

  • ben o durumdan baya bi muzdarip olmuştum zamanında koca bi menemen yapmıştık direk çöpe gitmişti

  • Ben tuzlu su ile test ediyorum. bunun haricinde zaten yumurta kokuyorsa zaten bayattır. Birde marketten alırken yumurtayı cevirirsiniz düz bir yerde o da belli ediyor.

  • ymurta temel besiğn kaynağı taze yemek tabiki dsağlıklı anlatılan yöntem ler en anlaşılır olanlar ışık duymamıştım bu vesile ile onuda ogrenmiş oldum .

  • Yumurtayı çevirdiğim zaman da bunu anlıyorum marketteyen o şekilde bakabilrsiniz. Ama Avrupada yumurtalar paket olarak satılıyor zaten

  • bozuk yumurta çok berbat birşey bir kere başıma geldi kusmamak için kendimi zor tuttum bu kadar mı kötü kokar birşey…

  • Yumurta dikkat edilmesi gerekn şeylerde birtanesi belkide gıda zehirlenmesi olabilir insan dikkat etmek gerekir bayat mı tazemi diye haftalarca bekleyen yumurta almamak lazım

  • memleketimizde ne taze kaldı ki hepsi bayat yada hormonlu yumurtada bayat olsa nolur ki zaten vucudumuz gdo’ya alıştı 🙂 korkun bizden hormonlar. Bayat yumurtada kim oluyor :):)

Yorum Yaz