BECERİ GENEL İLİŞKİLER

Borç Nasıl Geri İstenir

borç para nasıl geri istenir
borç para nasıl geri istenir

BORÇ NASIL GERİ İSTENİR?

Yaşadığımız zaman içinde insanların paraları olmaları durumunda birbirlerine borç verebilmektedirler. -Kredi kartı çıktığından beri yavaşlayan durum olsa da az çok borç kelimesini duyuyoruz- Tabiî ki güvendiği kişilere borç verebilirler, geri dönüşü olacağını bilirler. Fakat bir şeylerin ters gitmesi sonucu verilen borcun geri dönme olasılığı da düşüyor. Bu durumda aranızdaki ilişkilerin eskisi gibi olmayacağının haberini veriyor. Peki verdiğimiz parayı nasıl geri isteyeceğiz?

Öncelikle borç verirken de dikkat etmeniz şeylerde vardır, mesela;

Bir tarih belirleyin, o tarihte paranın elinizde olmasını isteyin.

Yüklü bir miktarda para vermemelisiniz, bunun altından kalkamayabilir, her ne kadar alırken güzel olsa da dönüşü zor olacaktır. Teklif ettiği paranın yarısını siz ona teklif edin.

İstediği miktarı ödeyebilir mi tekrar sorun.

Bunun gibi maddeleri göz önünde bulundurursanız sıkıntınız biraz hafifler. Bunlara rağmen ters giden bir şeyler varsa, işe yavaş yavaş koyulma vaktiniz geldi demektir.

İstersem yüzsüzlük olacak ama’ ‘bir türlü isteyemiyorum ne kadar çekingen biriyim of ’ gibi cümleleri söyleyen biriyseniz dert etmeyin yüzsüzlük ve çekingenlik arasında olan noktada duracaksınız yeriniz belli.

Borç para

Borç para

Normal bir muhabbette konuşurken konuyu yavaş yavaş paraya getirebilirsiniz. Eğer konuyu sürekli değiştirmeye çalışıyorsa zorlamayın, o an veremeyecek durumdadır.

Çok sıkışık bir dönemdeyseniz konuya biraz geniş girmek zorundasınız. ‘Ya x seni severim bilirsin’ ‘Bana bir şey olsa sakat halinle ilk sen koşarsın’ ‘Benim için her şeyi feda edersin’ gibi cümlelerle konuya girmek az da olsa bir fayda sağlar.

Mesaj çekmek veya aramak yerine bizzat yüz yüze gelip konuşmalısınız. Tabi sıradan bir şekilde buluşmaya çağırıp konun ilerlemesiyle durumunu sorun eğer iyi haldeyse ‘Benimde biraz kötüye gidiyor açıkçası biraz paraya ihtiyacım var’ gibi cümleyle konuya girebilirsiniz.

Verilen tarihte paranız gelmiyorsa sabırlı olun, veremeyeceği parayı başka türlü ödeyebilir mi sorun. (takas, araba temizletme, bahçe işleri vs..)

Yeni bir eşyayla gördüğünüzde yargılamayın. Eşyası hakkında konuşun muhabbet ister istemez fiyata gelecektir o zamanda kendi durumunuzu dile getirip isteğinizi belirtebilirsiniz.

Buradaki birkaç yöntemle verdiğiniz borçlarınızı tekrar geri alabilme şansınız var. Fakat bunlara rağmen umursamaz bir tavırla yoluna devam ediyorsa kabalaşmanızda bir sorun olmayacaktır.

Yüzüne vurduğunuzda tekrar sizden para istemeyecektir ve eski ilişkinizde yerinizde olmayacaktır. Eğer bunlara değer birini olduğunu düşünüyorsanız yani ‘tekrar konuşmaya gerek yok böyle insanla’ diyorsanız sahayı size bırakıyor ve bol şans diliyoruz.

12 Yorum Var

  • En sevmediğim şeydir. Parayı veriyoruz sonra alana kadar canımız çıkıyor. Onun için artık kimseye para vermiyoruz. En yakının bile sahtekar olmuş.

  • Güzel yöntemelri yazmışsınız. Ama eğer karşı taraf vermeyecekse ne yaparsanız yapın vermez. En iyis borç verirken dikkatli olmak hatta mümkünse hiç kimseye borç vermemeye çalışın

  • En iyisi borç isteyen kişiye verebileceğiniz miktar cebinizde canlı paranın yarısına kadarını teklif edin. Çünkü o miktar geri gelmese de arkasından bir bardak su içilebilecek miktardır. Bankada kefil olma veya yerine kredi çekme durumları, hiç girilmemelidir. Bir insan bankadan çekilecek krediye kadar batmış ise zaten kara listededir. Sonra verdiğiniz borç ile yeni telefonunu elinde görünce üzülmemiş olusunuz.

  • borç isteyen çok kolay şekilde ister ve sizde insanlık namına iyilik edersiniz Alllah rızası için ama borç ödenmezse neden bizler borcumuzu istemeye utanırız ve öylece kalır.

Yorum Yaz