GENEL MUTFAK SAĞLIK

Sağlıklı Bir Sahur Yemeği Nasıl Hazırlanır?

Sahur Sofrası Nasıl Olmalı ?

On bir ayın sultanı “Ramazan” geldi. İslam âleminin heyecanla beklediği bu kutsal ayda oruç tutmanın fazileti elbette çok büyük. Yapılacak diğer ibadetler ile birlikte ruhsal manada erişilecek doygunluk insanlar açısından oldukça önem taşıyor. Bu anlamda yazılarımızı takip eden siz değerli okuyucularımızın huzurlu bir ramazan ayı geçirmesini can-ı gönülden temenni ediyoruz.

Oruç tutarken dikkat edilecek hususlara gelecek olursak, bunlardan birisi hiç şüphesiz sağlıklı bir sahur yemeği hazırlamaktır. Hem sağlık açısından hem de gün içerisinde rahat edebilmek adına sahurda sofraya konan yiyeceklere ayrıca özen göstermek gerekiyor.

Özellikle poğaça, börek gibi hamur işleri ve pilav, makarna türü yiyecekler metabolizma için uzmanlar tarafından uygun bulunmuyor. Sindirim sistemiyle ilgili bir sorun yaşamamak için bu tür yağlı yiyeceklerden uzak durulması öneriliyor.

Sağlıklı Sahur Sofrası Nasıl Olmalı ?

Sağlıklı Sahur Sofrası Nasıl Olmalı ?

Dolayısıyla sebze ağırlıklı bir sofra kurulduğunda zinde bir gün geçirilebilir. Bu yiyecekler neler olabilir? Yumurta tok tutan gıdaların başında geliyor. Bununla beraber süt, peynir ve taze meyve ile sütlü tatlılar da yenebilir. Tokluk süresini artırmak ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olması için çorba, komposto, hoşaf gibi sıvı gıdalar tüketilebilir. Meyve tercihi de birer adet elma ya da armut şeklinde yapılabilir.

Oruç tutarken sahurda ve iftarda hazırlanan yiyecekler dikkatli seçildiği takdirde hem gün içerisinde hem de uzun vadede rahat bir süreç geçirilmesini sağlayacaktır. Sebze, meyvenin yanı sıra yapılacak bir salata da sindirime yardımcı olması açısından önem taşımaktadır.

Kızartma, hamur işleri, aşırı yağlı yiyeceklerle yapılan sahur sonrasında uzun süre aç kalınacağı unutulmamalıdır. Yavaşlayan metabolizma istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden sağlık ön planda tutulmalı, hafif gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir.

Sahur yemeğinin ardından genellikle hemen uykuya geçildiğinden dolayı hazım zorlaşmaktadır.  Kişi rahatsız hissedebileceği için uzmanlar bu konuda en az yarım saat bekleyip yatmayı öneriyor.

Son olarak sıvı tüketimine ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Sahurda fazla su içilmesi tokluk hissinin ortaya çıkmasına ve gün içinde daha çabuk aç hissedilmesine neden olur.  Bu nedenle reçel, bal gibi tatlı gıdaları mümkün olduğunca azaltmak gerekmektedir. Su tüketimini ise iftar ile sahur arasında yapmak uygun olacaktır.

2 Yorum Var

  • Her ne kadar bu şekilde bilgilenmiş de olsak, sırf iftara kadar acıkmamak için yiyoruz da yiyoruz 🙂

  • Valla bilgilendirmenizden ötürü çok teşekkür ederim.Ancak normal zamanda 3 lt su içen ben iftar ve sahurda arttırıyorum.İnşallah bir problem olmaz.Özledim bu arada ramazan ayını.

Yorum Yaz