BECERİ EĞİTİM

Sınava Son Gün Nasıl Çalışılır ?

sınava son gün nasıl çalışılır
sınava son gün nasıl çalışılır

SINAVA SON GÜN NASIL ÇALIŞILIR?

Hayatımızda hafif olan şeyleri en sona bırakıp zorlardan başlarız işlere. Peki sona bıraktıklarımızda düşündüğümüz kadar hafif değilse ne yapacağız?

Sınava son gün kaldığını fark ettiğinizde aslında yapacak çok şeyiniz yoktur. Ama işe formül ezberlemekle başlayabilirsiniz. Aklınızda hepsi kalmayacaktır ama işinize yarabilir. Formülleri daha kolay akılda tutmak için beyninize farklı şekillerde kodlayabilirisiniz. Kimya dersi için;

İdeal gaz denklemini (pv=nrt), ‘paran varsa ne rahat’ şeklinde kodlamak size avantaj sağlayacaktır.

Tabi her ders için yaparsanız kodlamalar bir birine karışabilir.

İkinci bir çözüm olarak çıkmış soruları çözebilirsiniz, azda olsa bir bilginiz vardır. Onları çıkmış sorularla pekiştirmek sınava çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Kopya kağıdı nasıl hazırlanır ?

Kopya kağıdı nasıl hazırlanır ?

Kopya hazırlar gibi konuya çalışın, hatta kopya hazırlayın, hazırlarken çok şey öğreneceksiniz; çünkü sadeleştirdiğiniz cümleler sizin anlayabileceğiniz şekildedir. Ve beyniniz en sade şekilde öğrenerek size kolaylık sağlar. Hazırladığınız kopyaları çöpe atmayı unutmayın lütfen, ne de olsa amaç ezber yapabilmek.

Söylediğim örneklerle son güne son saatlere kadar bir şeyler yapabilirsiniz, ama ne olursa olsun yüksek bir başarı beklememelisiniz. Size sadece anlık yardımcı olacaktır.

Ve Öğrencilik yaşamının en büyük zorluklarından biridir sınavlar. Bu ürpertici bir gerçektir. Öğrencilerin üzerinde büyük bir baskı oluşturmasına rağmen,geleceğimizi belirleyen koca maraton cevap anahtarını kodlayacağımız günün,gecesine kadar göz ardı edilebiliyor. Halbuki en iyi arkadaşlarımızla tanıştık,bitip tükenmek bilmeyen enerjimizin başımıza açtığı nice iş,muhteşem deneyimler,büyük bir olgunluk süreci ve bir o kadar da zıpırlık. Geriye dönüp bakınca tüm bu güzel şeylerin yanında bir de sınava son gün,hatta saatler kala çılgıncasına çalışmalarımızı hatırlayacağımızdan emin olabilirsiniz. Kim bilir belki bunu bile özleyeceğiz. Ama henüz değil. önümüzde daha bir çok çalışmak için geç kalınmış sınav olacak.

22 Yorum Var

 • Sinava son gun calisma aslinda son kopya hazirlamanin bir neticesidir. Yani son gun calisilmaz genelde kopya hazirlanir 🙂

  • ablam şuanda doktor oldu ve ona sınava nasıl çalışıyodun diye sorduğumda ben hep son gün çalışırdım dedi. Eve gelirdim başlardım çalışmaya ve sınav günü sabahına kadar çalışıp okulda arkadaşlarıma konuyu anlatırdım dedi. Ve hep o her gün programlı çalışan arkadaşları genelde sınavlardan 75-80 arası alırlarken ben hep 90-100 arası veya tam yüz alırdım dedi. Ama zaten bunlar genelde kapasite işi. Birde dersi derste dinlemek ve anlamak gerekiyo… İlle de kopyaya gerek yok….

 • bir sınava çalışmak işi son güne kaldıysa ondan pek hayır geleceğini düşünmüyorum

 • bunu en iyi yapan tek ülkeyiz herhalde genelde son gün sınav çalışması bizim için vazgeçilmezler arasındadır hatta bazıları konuyu abartır son 1 saat kala kitaba bakarlar

 • Ben asıl büyük sınava son gün çalışanlara kızıyorum sonra yok ben ygs den az aldım diye ağlanıyorlar

 • Sınava son gün çalışma mantığı:
  Geçmiş senelere ait çıkmış sorular alınır ve konuların özetleri de alınır. elde bir tomar kağıt ile okula gidilir kütüphanede yada cafede uygun bir yere oturulur. Büyük bir hevesle notlar ve sorular masaya serilir ve sınav saatine kadar siz kağıtlara kağıtlar size bakar durur 😀

 • Ben de son gün çalışıyorum sınavlara hep, çalışma yöntemlerim olduğu için son gün çalışmak yetiyor.

 • Ne yaparsam yapım son gun genelde calısıyorum ama be calışcagımıda bılmıyorum o yuzden sınava son gun calısılmamalı

Yorum Yaz