SAĞLIK

Eldeki Nasır Nasıl Geçer

el-nasir-nasil-gecer
el-nasir-nasil-gecer

Nasır Oluşumu

Estetik bir problem olmaktan da öte, sinirlere baskı yaparak ağrıya yol açan nasır oluşumu sizler için önemli bir soruna dönüşebilmektedir.

Derinin kendini korumak için oluşturduğu nasır, cildin sürekli bir basınca ya da sürtünmeye maruz kalmasıyla oluşmaktadır.

Eldeki Nasır Neden Olur?

Ellerde nasır olmasının en büyük nedeni ellerin çok ıslak kalmasıdır. Elleriniz ıslak kalınca, elinizi silmek için sürekli bir şeylerle temas etmek zorunda kalırsınız. Bu da elinizde nasır oluşumuna neden olabilir. Eğer eldiven kullanırsanız bu sorunlarla karşı karşıya gelmeyeceksinizdir.

Çok kilolu olan kişilerin vücudunda ödem ve şişlikler oluşması gayet normaldir. Kilodan ötürü ellerde de büyüme oranı arttığı için, sürtünme oranı artar bu şekilde de nasır oluşur.

Elleri sık ve zorlu işlerde çalışan kişilerin de ellerinde nasır oluşumu artmaktadır. Genellikle avuç içinde oluşan nasır, canınızı da acıtmaktadır.

Özellikle fitness body ağır sporlar ile uğraşanlarda düzenli olarak geçmeyen nasır oluşumları olabiliyor. Bunları nasıl geçireceğinizi makalenin geri kalanından bakabilirsiniz.

Eldeki Nasırı Geçirme Yöntemleri

* Bitkisel tedaviyöntemlerinden en çok bilinen olan domates ile tedavi yöntemi sayesinde, ölü derileri yumuşatabilirsiniz. Domatesi püre haline getirip nasırlı olan bölgeye sarınız. Bir gece bekleterek sabah derinizi törpüleyin. Nasırdan kurtulmuş olursunuz.

Diğer bir tedavi yöntemi ise limon tedavisidir. Nasırlı olan bölgeye limon sürüp, derinizi yumuşatırsanız, nasırdan elleriniz temizlenmiş olacaktır. Günde birkaç defa uygularsanız şayet etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

el-nasir-nasil-gecer

Eldeki Nasır Geçirme Yöntemleri arasında diğer yöntem ise cildi yenileme özelliği olan soğanı kullanmaktır. Ezdiğiniz soğanı püre haline getirip, nasırlı olan bölgeye sarınız. Sabaha kadar elinizde sarılı kaldığı takdirde sabah uyandığınızda nasırların geçtiğini göreceksiniz.

* Ciltte oluşan nasırların iyileştirilmesinde etkili yöntemlerden biri de incir sütünün kullanımıdır. Sütü nasırlı bölgeye damlatarak etki ettiğini göreceksiniz.

* Vitamin yönünden zengin ve cildi besleyen bir yapıya sahip olan zeytinyağı da nasırlı bölgeyi yumuşatmak için kullanılmaktadır. Genellikle nemli cildinize uygularsanız nasırınız yumuşayacaktır.

Nasırlı olan ellerden kurtulmak ve acı çekmemek için nasır oluşmaya başladığı andan itibaren önlem almanız gerekmektedir. Şayet önlem almadığınız takdirde nasırların oluşumu artacak, hatta git gide yaygınlaşacaktır. Artan nasırlar da sinirlere baskı yaptığından dolayı sizlere acı verecektir.

 

Yorum Yaz