İNTERNET

Google Hesaplarımızı Nasıl Daha Güvenli Yaparız

google
google

Google Hesaplarımızı Nasıl Daha Güvenli Yaparız ?

Google hesaplarının bizler için inanılmaz büyük önemi var. Son zamanda teknolojinin artması ile Google Hesaplarımız bünyesinde çok önemli bilgilerimizi barındırıyor. Google hesaplarında nasıl daha güvenli yapılır sorusuna cevap vermeden önce Google hesaplarının bizler için neden bu kadar önemli olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum.

Google Hesaplarının Bizler İçin Önemi Nedir ?

Google hesaplarınızı telefona tanıtınca gereğinden fazla bilginizi depolamaktadır. Özellikle android tarafında ciddi ciddi telefonun her türlü bilgisini almaktadır. Android cir cihaz kullanıyorsanız Google hesaplarında aşağıda ki bilgileriniz barınıyor olabililr;

Konum bilgisi: Konum bilgisi diyip geçmemek gerekiyor. Google Fit uygulaması gün içerisinde adım adım ne yaptınız lokasyon bilgilerini tutmakta. Hangi konumda kaç adım atmışsınız ne kadar durmuşsunuz bunların bilgileri depolanıyor. Google Fit uygulamasını kullanmak isteyenler Telefona adım sayar nasıl kurulur adlı makalemize göz atabilirler.

Google fit adım sayar uygulaması

Google fit adım sayar uygulaması

Arama Geçmişi: Gün içerisinde herhangi bir konu ararken toplumun %80’inden fazlası Google kullanıyor olsa gerek.. Eğer Google hesaplarınız da web arama geçmişi açıksa tüm aradıklarınız kaydedilir durumdadır. Google konum geçmişine dair detaylı bilgileri Google Konum Geçmişi sayfasından bulabilirsiniz. En çok ne aramışsınız, haftanın hangi günleri daha fazla arama yapıyorsunuz ve buna benzer istatistikleri çok rahat bir şekilde izleyebilirsiniz tabi web arama geçmişiniz açık ise. Bir düşünsenize 5 yıldır bu şekilde bilgileriniz depolanıyor, karşınıza neler çıkabilir ?

Gizlilik Bilgileri: Gizlilik başlığı altında bir çok özelliğini sayacağım yoksa bu liste uzar gider. Google sizin youtube izleme geçmişinizi, rehberinizde ki kişi detaylarını, hangi cihazı kullanıyorsunuz vb tüm bilgilerinizi depolayabilir. Gmail,Google Photo ve buna benzer hizmetleri saymıyorum bile..

Kısacası Google bu kadar çok bilgi depolayabildiğine göre bizim için Google hesaplarını güvenliğini arttırmak bu koşullar da şart gibi duruyor.

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar

Google Hesap Güvenliği Nasıl Arttırılır ?

Güvenli Bir Şifre Seçerek: Klasik her hesap için güvenli bir parola gerekiyor. 12345 gibi buna benzer şifreleri seçerseniz otamatik olarak hesap güvenliğiniz düşmektedir.

Kurtarma Bilgilerini Güncellemek: Google hesabınızın şifresini unuttuğunuz da kullanacağınız kurtarma bilgilerinin sağlam olması gerekmektedir. Bir çok hesap bu şekilde ele geçirilebilir durumdadır.

İki Adımda Doğrulama: Bu belki Google hesap güvenliğinizi sağlamak için en önemi madde diyebilirim. İki adımda doğrulamayı kullanırsanız, giriş yaptığınızda cep telefonunuza bir doğrulama kodu geliyor, bu kodu girdiğinizde ancak giriş yapabiliyorsunuz. Her seferinde kod mu gireceğim diyenler varsa, istediğiniz bilgisayarı sisteme tanıtıp bir daha güvenlik koduna ihtiyaç duymadan Google hesaplarınıza girebiliyorsunuz.

Google hesaplarını bu yöntemler ile daha fazla koruyabilirsiniz. Herhangi bir konuda sorunuz varsa yorum alanından sorabilirsiniz.

5 Yorum Var

  • Geçenlerde farkettim birisi benim gmail hesabıma giriş yapmış ve yapmaya devam etmekte.. Şifremi değiştirmem rağmen bu oluyor. Google hesaplarımın güvenliği benim için çok önemli çunku butun işlerimi gmail hesabıma bağlı olarak hallediyorum. Makalenizi çok beğendim. Umarım güvenlik sorunlarımı düzeltebilirim..

  • son güvenlik önlemlerine rağmen google support üzerine gelen talepler hala mail hesaplarının çalınabileceğini veya ulaşılmaz olabileceğini gösteriyordu. Google bunun üzerine telefon onayının yanına alternatif telefon eklemeyi önerdi. Bununla birlikte kriz durumda ulaşılması gereken ekstra mail adresini de iki çıkarttırdı.

  • Birçok google hesabım var hepsini farklı amaçlar doğrultusunda açmıştım.Gezinmek gerçekten zor hesaplar arasından.Güvenlik doğrulaması yaptım artık daha güvenli hal aldı.

Yorum Yaz