GENEL

Sahte Para Nasıl Anlaşılır ?

Sahte para nasıl anlaşılabilir

SAHTE PARA NASIL ANLAŞILIR?

Sahte paralar özellikle işyeri sahiplerinin kâbusudur. Kazandıkları paranın sahte olmadığını çoğu zaman kontrol etmeleri gerekir. Teknoloji ilerledikçe kötü niyetli kişilerin yöntemleri de sürekli olarak değişiyor. Suçüstü yakalansalar bile kısa sürede yenisini geliştiriyorlar. Bunun önüne geçebilmek zor olsa da en azından elimize aldığımız paranın sahte olup olmadığını anlayabiliriz. Peki, bunu nasıl yapacağız, detaylar yazımızda.

Öncelikle Türkiye Cumhuriyetine ait banknotların özelliklerini bilmek gerekiyor. Devletin piyasaya sürdüğü banknotların bazı niteliklerini bilmek dahi yanlışı fark edebilmeyi sağlar.

Sahte paraları anlamanın halk arasında en bilinen yöntemi dokunmak ve parayı ışığa tutarak bakmaktır. Bu sayede pek çok özellik anlaşılabilir.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır

Sahte Para Nasıl Anlaşılır

Ülkemizdeki paralarda bulunan güvenlik önlemlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

*Banknotlarda çeşitli desenler bulunur. Değişik açılardan bakıldığında görülür ve dikdörtgenin içindeki TL harfleri kupür değerine döner.

*Kâğıda gömülen bir de emniyet şeridi vardır. Her iki taraftan da bakıldığında kesintisiz bir çizgi olarak görülebilir.

*Paraların üzerinde bulunan Atatürk portresinin sağ alt tarafında 50 sayısını fark edebilmek için yatay şekilde bakmak yeterli olacaktır.

*Banknotta bulunan Atatürk portresinin bir de küçüğü vardır ve yanında bir de 50 sayısı bulunur.  Parayı ışığa tuttuğunuzda görebilirsiniz.

*Paralarda aynı zamanda görme engelliler içinde bazı özellikler var. Banknotların ön yüzünde Braille alfabesiyle yazılmış, parmakla dokunulduğunda hissedilen izler bulunur.

*Paraların ön tarafında kabartma baskılar bulunur ve dokunulduğunda anlaşılabilir.

*Banknotlarda boyut farkı da vardır. Uzun kenarında 6 milimetre, kısa kenarında da 4 milimetre fark bulunmaktadır.

*Paraların seri numaraları da önemlidir. Kırmızı seri ve sıra numarasında parlak bir kırmızı renk görülür. Siyah seri ve sıra numarasında da sarıya dönük yeşil renk seçilebilir.

*Banknotların sahte olup olmadığını UV ışık veren cihazlar yardımıyla da anlayabilirsiniz.

Yazdığımız maddeler elinize geçen paranın özelliklerine dikkat ederek yanlışa düşmenize engel olabilir. Araştırmak ve öğrenmek işe yarayacaktır.  Alışverişlerde ya da birinden ücret alındığında sahte paralarla karşılaşma ihtimali oldukça yüksek. Erkenden farkına varıldığı takdirde yaşanacak sorunların önüne geçilebilir.

Yorum Yaz