BECERİ GENEL

Spor Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır ?

Ayakkabı temizliği nasıl yapılır
Ayakkabı temizliği nasıl yapılır

SPOR AYAKKABI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Spor ayakkabılar günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biridir. Öyle ki sadece spor ayakkabı şıklığını tercih edenler bile var. Bunun nedeni hem rahat hissettirmeleri hem de son zamanlarda firmaların ürettiği şık ayakkabı modellerini aratmayacak güzellikte olmaları.

Spor ayakkabıları hem arkadaş buluşmalarında hem de alışverişe çıkarken kullanabiliyoruz. Bazen sık giydiğimiz için bazen de dolapta uzun süre beklediği için bakıma ihtiyaç duyan ayakkabılarımıza elbette özen göstermemiz gerekiyor. Bizde, birçok insanın üzerinde kara kara düşündüğü bu konuyla ilgili güzel bir yazı hazırlayalım istedik ve temiz kalmaları için neler yapmanız gerektiğini yazdık.

* Genellikle ayakkabıları temizlemek için çeşitli yöntemler uygulanır. En faydalı malzemenin diş fırçası olduğunu belirtelim.  Hazırlayacağınız sabunlu suya tercihen eskimiş bir diş fırçasını batırarak lekenin üzerini ovalayabilirsiniz.

Ayakkabı temizliği

Ayakkabı temizliği

*Açık renkli ayakkabıların temizliği diğerlerine nazaran daha zordur. Elbette bunun için değişik tekniklere başvurulabilir. Mesela benzin ya da aseton bu konuda işinizi görecektir. Uçucu yapıya sahip malzemeler beyaz ya da krem renkli ayakkabılar için en uygun temizlik araçlarıdır.

*Kullanılan ayakkabının malzemesi de dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Mesela bez ayakkabılar için tercih edeceğiniz yöntem,  bir kılıfın içine koyarak çamaşır makinesinde yıkatmak olabilir. Bağcıkları çıkarmanız ve ayrı yıkatmanız daha temiz olmalarını sağlayacaktır. Bir de bu yöntemi sadece bezden yapılmış olanlar için tercih etmenizde yarar var, zira ayakkabılarınız zarar görebilir.

* Her gün giydiğimiz ayakkabılar olduğu gibi uzun bir süre dolaptan çıkarmadıklarımız da var. Onlar için de çözüm yolu var, telaş etmeyin. Üzerinde oluşabilecek küf lekeleri için yapmanız gereken şey gliserin kullanmak.

*Spor ayakkabıları temizlerken sıkça yapılan hatalardan biri ayakkabının sabundan arınma işlemine sıra geldiğinde renk veren bir bez tercih etmek. Daha sonra telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız temiz ve renk vermeyen bir bez seçin.

*Ayakkabınızı temizlediniz. Sıra geldi kurutma işlemine. Açık ve güneşli bir havada kurumaya bırakabilirsiniz. Malzemesi bunun için uygun değilse serin, ışık almayan bir yer de işinize yarayabilir.

Son olarak ayakkabılarınızı ilk günkü gibi muhafaza etmek istiyorsanız kuru bir şekilde nemsiz ortamda kutunun içine koyarak saklayabilirsiniz.

2 Yorum Var

  • valla hergün oturup fırçayla üstüne girsem ayakkabılarımın nafile, her gün sonunda ayakkabılar yine aynı tozdan geçilmiyo, belediye sağolsun yapmadı bi türlü bu yolları 😀

Yorum Yaz