GENEL

15 Temmuz Darbe Süreci Nasıl Takip Edilmeli?

15 temmuz darbe girişimi
15 temmuz darbe girişimi

15 Temmuz Darbe Süreci Nasıl Takip Edilmeli?

Yıllar geçtikçe yaşanan gelişmeler sonucunda dünyanın daha ferah bir yer olması bekliyorduk ancak maalesef tam tersi bir durumla karşı karşıyayız. Terör saldırıları, iç savaşlar ve işgaller ile insanlık büyük sıkıntıların ortasında kaldı. Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçanların diğer ülkelere dağılması bombaların ve kurşunların insan hayatını ne ölçüde etkilediğinin en büyük kanıtlarından birisi.

Terör örgütlerine karşı savaşmaya yıllardır devam eden ülkemiz bir yandan da mültecilere yardım etmek için çalışmalar yürütüyordu. Tam bu esnada hükümetin her kademesini ele geçirme amacı taşıyan darbe yanlısı teröristler tarafından büyük bir operasyon yapıldı. Başta Cumhurbaşkanına suikast olmak üzere direnen halkında öldürülmesi talimatının verilmesi yaşanan çatışmanın ne derece büyük olduğunu gösteriyordu.

Olanları bulunduğu yerden takip etmek isteyen vatandaşlar yanlış bilgi içeren pek çok haberle karşılaştı. Gerek terör propagandası yapan sosyal medya hesapları tarafından gerekse yabancı medya aracılığıyla ortamın daha da karıştırılması hedeflendi. Bunun için yapılacak olan şeyler arasında resmi kaynakları takip etmek geliyor. Twitter kullanıcıları hükümet organlarının gerçek hesaplarını izleyerek en doğru bilgiye ulaşabilir. Ayrıca belli aralıklarla üst kademelerden gelen açıklamaları takip ederek ülke yönetimine dair alınan kararlar öğrenilebilir.

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından ülke çapında halkın günlük yaşamını etkilemeyecek şekilde, üç ay süreyle OHAL ilan edilmiş mevcut sistemin bir an önce düzeltilmesi için çalışmalara başlanmıştı. Konuyla ilgili vatandaşların dikkat etmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Dışarıya çıkmak isteyen bireyler mutlaka yanlarında nüfus cüzdanlarını bulundurmalılar. Elbette kötü niyetli kişiler tarafından yapılacak provokasyonlara da itibar edilmemesi gerekiyor. Halkın sağduyusu ile içinde bulunduğumuz zorlu süreci atlatmayı Rabbimden niyaz ederim.

2 Yorum Var

Yorum Yaz