BECERİ EĞİTİM

Etkileyici Sunum Nasıl Hazırlanır

Etkili Slayt Hazırlama Teknikleri

Etkileyici Sunum Nasıl Hazırlanır ?

Etkileyici sunum yapmak aklınızda büyüttüğünüz kadar zor değildir. Sunum yapmak için öncelikle gerekli zamanı ayırmalısınız. Sunum hazırlamak için yeterli zamanınız var ise slayt hazırlama aşamasında yapmanız gereken ve öncesinde yapılması gereken teknikler mevcut. En etkili sunum teknikleri olarak sunum öncesi detaylı düşünme, sunum esnasında konuşmacılara söyleneceklerin belirlenmesi, sunum dinlerken kullanıcıların sıkılmaması düşünülerek güzel bir sunum hazırlayabilirsiniz.

Sunum Öncesi Yapılması Gerekenler

Etkili bir sunum hazırlamak için sunum tarihiniz gelmeden önce neler yapacağınızı çok detaylı düşünmelisiniz. Bunları düşünürken kendinize soracağınız ip uçu sorularını vereceğim, sizde cevabını vererek sunumunuza yön vermiş olacaksınız. Sunuma nasıl bir giriş yapmalıyım ? Sunumu hangi program ile hazırlamalıyım ? Sunuma koyacağım içerikler tam olarak ne olacak ? Sunumda video veya resim olarak ne seçebilirim ? bu sorulara cevap vermelisiniz. Etkili bir sunum yapmak için sunuma başlamadan önce kullanıcılara sunumunuzda nelerden bahsedeceğinizi kısaca bir bahsedin önemli başlıklar ile birlikte. Sunumu hazırlamak için benim birinci önerim microsoft power point programıdır. Sunuma eklediğiniz içerik kopya bile olsa sizin dinleyicilere anlatacağınız içerik tamamen sizin kendi anlatımınız olmalı. Sunuma miktarında görsel eklemek oldukça önemlidir. Görsel eklerseniz sunumuz sıkıcı olmaktan kurtulabilir.

Sunum Esnasında Yapılması Gerekenler

– Sunuma başladığınızda kelimeleri tam olarak ağzınızdan düzgünce çıkarın. Eğer heyecanlanıyorsanız derin derin nefesler alın ve verin, nefes egzersizleri yapın. ( sunum başlamadan hemen önce tabi 🙂 )
– Sunuma kendinizi tanıtarak başlayın, niçin bu slaytı yaptığınızı ve amacınızı paylaşın dinleyicilerle. Dinleyicileri çok iyi bildirmeniz gerek, sunumu iyi tanıtarak ilgiyi kendinize toplayabilirsiniz.

– Sunum esnasında baktınız dinleyiciler sizi dinlemiyor hemen ses tonlamanızda oynamalar yapın. Süreki aynı ses tonu ile anlatım yapmayın. Vurgulamak istediğiniz yerleri daha yüksek ses ile anlatın.

Etkileyici Sunum Nasıl Hazırlanır ?

Etkileyici Sunum Nasıl Hazırlanır ?

– Sunum içerisinde kısa da olsa sessiz kalmak dikkatleri üzerinize çekecektir. Bu yöntem çok işe yarıyor. Sessizlik büyük bir eylemdir. Denemekte fayda var diye düşünüyorum.

– Sunum bitirirken beni dinlediğiniz için teşekkürler diyip dinleyicilere teşekkürlerinizi sunmayı unutmayın.

Bunun haricinde sizinde etkili sunum hazırlama teknikleri ile ilgili tavsiyeleriniz varsa yorum olarak belirtebilirsiniz. Yorum yap sende görüşünü belirt.. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere..  

 

11 Yorum Var

Yorum Yaz