İLİŞKİLER

Nasıl Yeni Arkadaş Edinilir

Yeni arkadaş edinme yolları
Yeni arkadaş edinme yolları

NASIL YENİ ARKADAŞ EDİNİLİR?

Kimimizin en büyük sıkıntısı, kimimizin en rahatlıkla yaptığı bir faaliyet olarak bilinen ‘Yeni Arkadaş Edinme’  mevzusunun üzerinde durmakta yarar var. Her ne kadar zor  süreçlerle geçen bir zaman olsa da elde edilen arkadaşlıklar bunların hakkını verebiliyor. Edindiğimiz arkadaşlar bize belki ailemizden daha yakın gelebilir veya ailemizden sonra gelecek en önemli insanlarda olabilir. Hayatımız boyunca yanımızda durabilecek insanlardır onlar. Olduğumuz gibi bizi kabul eden, yanlışlarımızı söyleyerek bize çoğu şeyi öğretirler aslında.

Teknolojinin gelişmesiyle insanlar asosyal olabiliyor veya kişiliğinden dolayı içlerine kapanıkta olabiliyorlar, kendilerini yalnız hissettiklerinde ise sırtlarını yaslayacak bir  arkadaş aramaları çok doğal.

Öncelikle ne türde bir arkadaş istediğiniz çok önemlidir, insanlar farklıdır ve eminim kimse kendisiyle zıt düşen biriyle arkadaş olmak istemez veya kendisini üzeceğini düşündüğü biriyle.

‘Arkadaş’ kelimesini daha yakından incelemek istersek üç farklı şekilde ele almakla başlayabiliriz;

Nasıl yeni arkadaş kazanılır

Nasıl yeni arkadaş kazanılır

Günübirlik Arkadaşlar:

Sanırım başlıktan da belli oluyor. Sadece gün içinde bir iki saatliğine yanınızda olacaktırlar. ‘Selam’ ve ‘Merhaba’ dan ötesine gitmez konu. Gidemezde. Belli şartlar için birliktesinizdir ya okul ya iş ya mahalle vs. size pek yararları olmayacaktır doğruyu söylemek gerekirse. Etrafınızda kuru kalabalık olacaktır. Derdinizi anlatamazsın veya oturup iki çift söz edemezsiniz.

Bunlar gündelik olarak gördüğünüz kişiler arasına da dahil edilebilir.

Cesaretiniz yoksa eğer tanıdık kişilerle başlayın ‘Günübirlik Arkadaş’ larla. Çünkü en yakınınızdan başlamak sizin için daha iyi olacaktır, hiç görmediğiniz bir yüzle mi bir anda konuşmak istersiniz yoksa her gün gördüğünüz kişiyle mi? İlk adım için buradan başlamak daha mantıklı gibi duruyor. Kısaca; çevrenizde böyle kişilerin olacağını bilmelisiniz

Normal Arkadaşlar:

Bunlar çoğu insanın hayatında olan türden kişilerdir. Gülmek, eğlenmek, neşeli vakitler geçirmek için toplanırsınız. İstediğinizi yaparsınız ve dağılırsınız.  İlk başlığa göre daha iyidir, en azından sıradan konular üzerinden konuşursunuz ve öyle devam edersiniz. Anlatacağınız özel mevzular yoktur asla, güvenme konusunda %50 ihtimaldedir bu kişiler. Küçük selamlar vererek tanışabilirsiniz bu insanlarla, cesaret konusunda az da olsa bu kişiler sayesinde kendinize güveniniz artacak, girip çıktığınız ortamlardan etkileneceksin. Size bir basamak gibi olacaklar hayatınızda. Günübirlik arkadaşlıkları gibi kısa süreli olmayacaklardır. Onlardan daha uzun ömürlü olduklarını göreceksiniz.

Gerçek Arkadaşlar:

Hayatınızda en büyük boşluğu dolduran kişilerdir. ‘Arkadaş’ kelimesini tüm samimiyetiyle taşırlar. Aranızdaki güven tartışılmazdır, bütün sebeplerden yan yana olursunuz. Tartışmalara, kelimelere çok takılmazsınız çünkü gerçek arkadaşlıkta sözler değil de davranışlar daha önemlidir. İhtiyacınız olduğunda sizin için her şeyi göze alabilirler, sonucu pek önemli değildir onlar için. Kendinize artık güvenmeye başladıysanız cesaretiniz varsa durmamalısınız. Kaybetmeye değmeyecek kişileri es geçmeyin.

Nasıl bir arkadaş seçeceğinizi belirlediyseniz önerileri de dikkate almakta işinize yarayabilir.

Bulunduğunuz ortamda en ücra yerlere oturmayın. Saklanmak sizin için fırsat değildir aksine muhabbete katılarak kendinizi belli edebilirsiniz. Hiç tanımadığınız kişilerden oluşsa bile küçücük ‘Merhaba’ size çok şey sunacaktır.

Edindiğiniz arkadaşlarınızla dışarı çıkabilirsiniz bu sizin için ikinci bir adım olacaktır. Evde tıkılıp kalmak bütün gününüzü sıkıntıyla geçireceğinizin göstergesidir. Arkadaşlarınızın elbette ki yakın arkadaşları vardır. Onlarla tanışmak istediğinizi söyleyebilirsiniz sizi kırmayacaktır bu konuda.

Asosyal biri olarak nitelendiriliyorsanız, elinizin altında olan internetten yararlanarak uygun arkadaşlık sitelerine katılabilirsiniz. Arkadaşlığınız ilerlediğinde görüşebilecek kıvama da gelmiş olursunuz. İnternet yeni arkadaşlıklar için inanılmaz araçtır. Girdiğiniz ortamlardaki düşünceler veya insanlar size çok farklı gelebilir zamanla, ama asla yargılamayın. Değişik olan şeylere açık olmaya özen gösterin. Sizin için iyi bir başlangıç olacağından şüphe etmeyin. En azından, kurulacak olan arkadaşlığınıza şans tanıyacaksınız.

Çoklu ortamda kurulan sohbette dikkatinizi çeken bir iki kişi olacaktır mutlaka onlarla daha yakın olmak istiyorsanız, onları tanıyabileceğiniz türden sorular sorabilirsiniz. Mesela: Hobileri, bugünlerde en çok nelerle ilgileniyor, hayalleri, hedefleri vs. ve öncelikle dikkat edilmesi gerekenlerden, az konuşup çok dinlemek. Sonuçta yeni girilen bir ortamda kimin ne kadar güvenilir olduğunu bilemezsin. Kendini rahat hissettiğin zamanlarda konuşmaya başlayabilirsin.

Güzel sözler söyleyebilirsin. Bu konuda çekinme onlarında hoşuna gidecek bir eylem olduğundan sana geri dönüş yapacaklardır ve bu kendine özgüvenini arttırabilir. Ama hoşlanmadığın bir durumda iltifat etmen, yapmacık takındığından dolayı işler ters gidebilir.

Doğal olmaktan kaçınmayın, bırakın etrafınızdakiler sizi olduğunuz gibi tanısın, ‘Ya beni olduğum gibi kabul etmezse?’ şeklinde düşünmeyin, gerçek arkadaşlar sizi olduğunuz gibi kabul eder.

Yarıda bırakmayın ilişkilerinizi, sürekli olun devam ettirici olun. Sonuçta güzel bir şeyler elde etmek istiyorsanız biraz yorulmanız gerekecek. Size mesaj atılmasa bile siz atıp bir çay içebileceğinizi veya dışarıya çıkmayı teklif edin. Basit şeylerle yola çıkarak kuvvetli bağlar kurabilirsiniz.

Yeni arkadaş edinmenin başlıca temellerini dikkate alan birisinin yanlış sonuçlar elde edeceğini düşünmemeliyiz. Sırf arkadaş olmak isteyen birini tersleyecek insan olduğunu sanmıyorum hayatında eksik olan bir kişi zaten bu durumu bildiği için size yardımcı olacaktır.

Arkadaşlık basit bir kavram değildir, bu yüzden hakkını vererek yapıldığını düşündüğünüz ilişkilerde bırakında hayatınızın en değerli parçaları olsunlar 🙂

25 Yorum Var

 • Çok arkadasımız olmasa da olur çünkü sağlam arkadaşlıklar lazım güven verici her zaman yanında olan

 • Benim hayatta kendime soramadığım tek soru buydu zaten ya kabul etmezse korkarak yaklaştığım ve boşuna yaptığım hatalardan birkaçı..

 • ben sosyal ortamda çok rahat arkadaş edinebiliyorum ama herkesle arkadaş edinmek doğru değil doğru kişileri seçlemiyiz

 • Resmen arkadaşlık ilişkilierimiz kategorilenmiş 🙂 Yıllardır bir sürü arkadaşım oldu hiçbiri için özel bir yöntem izlemedim bir şekilde arkadaş oluyorsunuz çok kasmayın:)

 • bence bir arkadaş edinmek için bilimsel kategorileştirme yapmak sakıncalı ve duygusuz olduğunu düşünyorum. kişi aklına ve fikrine uygun kişi mental düşünmemeli tamamen duygusal yönle oluşturmalıdır.

 • Hep yakin arkadasim olmasini istemisimdir. Sirrimi paylasacak birileri. Inanmicaksiniz ama bi tane bile tabi ettiginiz gercek arkadasim yok benim. Digerleri merhaba deyip gecici biseler. N oldu bilmiyorum ama son zamanlarda insanlardan uzaklasmaya basladim. Kendimi sevmemeye basladim. Hayattan sogudum resmen. Ben de sorunmus. Artik istedigim kisi olursa bana yaklasani ben ona daha fazla adim gitcem.

  • Ay valla ben ya mesela arkadaş istiyorum ama bi ortama girincede elimi kolumu nereye koycağımı ya da nasıl konuşcağımı bilmiyorum işte buda özgüvensizlikten geliyo o kadar çok evde takılıyorum ki babam artık çık biraz dolaş arkadaş edin diyo 18 yaşındayım ve sadece 1 tane arkadaşım var oda kardeş denilecek kadar değerli lakin farklı şehirlerdeyiz belkide yaşıtlarıma göre çok küçük durduğum için insanlar pek fazla ciddiye almıyo ve ilgilenmiyo makyaj yapmazdım artık makyajda yapıyorum yavaş yavaş tarzımıda kendimide değiştircem saçlarımı kestirdim ama pek beğenmedim boyatmayı düşündüm ama çevremdekiler saçımın doğal rengi daha iyi olduğunu söylüyo ben istesemde kararlarımı tek başıma almıyorum mesela hep birilerinin tasdik etmesini onaylamasını bekliyorum ve 18 yaşına gelmiş biri olarak oldukça kötü bi durum ilerde çok zorlanıcam ve karakterim tam oturmadan değişmek bu utangaçlığımı atmak istiyorum ne yapıcamı bilmiyorum ya aslında istediğim şey biri bana yol göstersin nasıl yapmam gerekiyo ya da ne yapmam gerekiyo yardımcı olsun istiyorum bazen düşünmüyo değilim belki günahdır allah affetsin ama bu dünyaya neden geldiğimi bi çok kez sorguladım ve maalesef bi yanıt bulamadım nelerden hoşlanırım hobilerim ne kendimle ilgili hiç bişey bilmiyorum kendimi tanımadığımı hayatımda hiç bi anım olmadığını fark ettim ve ben artık cidden diğer insanlar gibi olmak istiyorum içime kapanık olmam beni çok yoruyor.

   • Durumumuz aynı yaa 🙁 Yaş farkımız var biraz yoksa seve seve arkadaş olurdum seninle

   • Oda sende bitiyor bende senin gibiydim içine kapanık bir insan bigün 100 lerce cevremde insanlar oldu dedim rahatım artık oysaki onları ben bulmadım sadece tanıyordum günü birlik ama sonra 3 arkadaşım oldu kardeşim diyebileceğim ihanetle bitti hepsi ama şimdi kimseyle arkadaş olamıyorum çünki eski bende 3 arkadaşım vardı benim gibi onlar da gitti ve benim gibi olan insan kalmadı yani kendimi değiştireceğim ki yeni arkadaşlarım olsun ama benim ortam kurduğum bunun için güzel bir iş sportif bir hayat düzgün bir karakter yaşam tarzı bir sevgili hobi Ler vb şeyler bunlar senin hayatını düzene sokar en büyük düşmanın ise depresyon olsun başarmaaktan korkmak olsun mesele bu yazıya cevap atarsan bir arkadaş kazanırsın 🙂

   • Slm aleyna hanm .anlattıklarına göre bir yol var naşıl mı öncelikle boşta kaldığın 1 veya 2 ay tanıdık çevrenden uzak dur başka bir şehire git bir akrabanın yanında kal 5,6 gün ışı gücü bırak kendi karakterini ,huyunu,suyunu çözmeye çalışın.eski tarzınızı hareketlerinizi yapmayın hatta unutmaya çalışın ve yeni tarzını ve yeni hareketlerinizi rol gibi oynaya çalış.vekendini hazır hissettiğinde dışarı çık bir parka git veya varsa yaşında bir kız ilk önce sen mrmerhaba de ve sohbet et ençok sen konuş ses tonun güçlü olsun hıc heyecan yapma ve her gördüğünde selam ver. Ondan sonra zaten birbiriZeki alırsınız ve tlfon nosunu is te nezaman dışarı çıkma teklif i ederse hiç reddetme hemen git gezin dolaşın eğlenceli yerlere gidin ve sonra kendi evinize gitmeye karar verin ve arkasından hatrını al git .evinize geldiğinde bu yeni harektlerini yapmaya devam edin ve onlar senin degistiklerini sanacakklar ve tanıdık çevrenden 3 kat daha rahat diyaloğa da girersin bu işin kısası dışarı çıkmakadar evde kalarak hiç bir şey elde edemezsin

   • Slm aleyna hanm .anlattıklarına göre bir yol var naşıl mı öncelikle boşta kaldığın 1 veya 2 ay tanıdık çevrenden uzak dur başka bir şehire git bir akrabanın yanında kal 5,6 gün ışı gücü bırak kendi karakterini ,huyunu,suyunu çözmeye çalışın.eski tarzınızı hareketlerinizi yapmayın hatta unutmaya çalışın ve yeni tarzını ve yeni hareketlerinizi rol gibi oynaya çalış.vekendini hazır hissettiğinde dışarı çık bir parka git veya varsa yaşında bir kız ilk önce sen mrmerhaba de ve sohbet et ençok sen konuş ses tonun güçlü olsun hıc heyecan yapma ve her gördüğünde selam ver. Ondan sonra zaten birbiriZeki alırsınız ve tlfon nosunu is te nezaman dışarı çıkma teklif i ederse hiç reddetme hemen git gezin dolaşın eğlenceli yerlere gidin ve sonra kendi evinize gitmeye karar verin ve arkasından hatrını al git .evinize geldiğinde bu yeni harektlerini yapmaya devam edin ve onlar senin degistiklerini sanacakklar ve tanıdık çevrenden 3 kat daha rahat diyaloğa da girersin bu işin kısası dışarı çıkmakadar evde kalarak hiç bir şey elde edemezsin

   • Bende 16 yaşındayım ve yazdığın tüm sorunlar bende de var eger duzeltirsen kendini banada anlatirsan sevinirim

 • size bir soru sormak istiyorum. umarım beni kırmayıp sorumu cevaplarsınız. ben 12 yaşındayım ve bu yıl yaşadığım olayla ilgili bir sorum var. nerede hata yaptığımı bilmiyorum ve bilmek istiyorum. her neyse şimdi konuya geçeyim. okulun ilk günüydü. sınıfa geldiğimde benim dışımda iki yeni gelen kızın daha olduğunu fark ettim ve bu duruma çok sevindim. içlerinden en konuşkan olanıyla sohbet muhabbet derken iyi arkadaş olduk. en azından ben iyi arkadaş olduğumuzu sanmıştım. diğer kızlarla da iyi anlaşıyordum. kısacası her şey çok güzel gidiyordu. ta ki ikinci döneme kadar… yeni gelen diğer kız ile konuşkan olan kızın çok iyi anlaştığını ve konuşkan olan kızın beni takmadığını fark ettim. ne oldu küs müyüz diye sorduğumda sen kendi işine bak senden nefret ediyorum artık arkadaşım değilsin gibi laflar ederek arkasına bile bakmadan uzaklaştı. o sırada yeni gelen diğer kız arkadan pis pis gülüyordu. aynı zamanda diğer kızlar da beni dışlamaya başladı. bir anda kendimi yalnızlığın içinde buldum. kısacası ikinci dönem benim için tam bir felaket olarak geçti. bu durumu aileme anlatınca da ailem benim okulumu değiştirdi. yeni bir okula kayıt oldum ve yeni okulumda da böyle şeyler yaşamak istemiyorum. ne yapmamı ve ne yapmamamı önerirsiniz merak ediyorum. cevaplarsanız sevinirim. hoşça kalın…

 • BENIM ARKADAŞIM OLDU AMA KÖTÜ ORTAMLAR DA BU LANET OLASI TIRAKYAYA GELDIM ARKADAŞIM OLMADI 4 AY OLDU ORDAYIM ŞIMDI ÜNIVERSITEYI KAZANMAYI PLANLIYORUM AMAN BOŞVER ARKADAŞIN NE HAYRI VAR YALNIZ OL HUZURU YAŞA SEVGILIYI DE BOŞVER DINC VE HUZURLU OL SANA YETIYOR ARKADAŞ FAYDASIZ DIR.

 • merhaba arkadaşlar ben beste. 12 yaşındayım ve çok önemli bir sorum var sizlere. eğer beni cevaplarsanız çok sevinirim. lafı fazla uzatmadan soruma geçmek istiyorum. ben okula yeni gelenlerdendim. benim dışımda iki yeni gelenin daha olduğunu duyunca çok sevinmiştim. onların yanına gidip onlarla konuşunca kızların adlarının( isim vermek istemiyorum x ve y kişileri) x kişisi çok cana yakındı ama y kişisi çok sinsiydi. bunu ilk bakışta anlamıştım. her neyse biz x kişisi ile konuşmaya başladık. sohbet muhabbet derken iyi arkadaş olduk en azından ben öyle sandım. her şey çok iyi gidiyordu aslında. sınıftaki diğer kızlarla da iyi anlaşıyordum. iyi bir arkadaşım vardı. ve çok mutluydum. ama bu mutluluk fazla sürmedi. ikinci dönem y kişisi ile x kişisini konuşurken gördüm. yanlarına gittiğimde y kişisi uzaklaştı ve x kişisi bana aniden bağırmaya başladı sen kim köpek senden nefret ediyorum artık arkadaşım değilsin dedi. ne oldu ne bağırıyorsun ne yaptım ben sana dediğim zaman bir daha benle konuşma dedi ve arkasına bile bakmadan uzaklaştı. bu sırada y kişisi bana bakıp pis pis gülüyordu. ve aniden beni tüm kızlar dışladı. kafama basketbol topu attılar, defol git dediler. daha neler neler yaptılar. size ne oluyor herkeste bir tavır ben kimseye bir şey yapmadım ki dediğimde x ve y kişileri bize küfrettiğini söylediler dediler. ben öyle söylemedim desem de bana yalancı dediler. kısacası ikinci dönem tam bir felaketti. bunu anneme ve babama anlattığımda okulumu değiştirdiler ve beni yeni bir okula kaydettirdiler. ne yapacağımı bilmiyorum sizden yardım istiyorum. çünkü yeni okulumda da böyle bir olay yaşamak istemiyorum. cevaplarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim. Hoşça Kalın…

 • arkadaşlar diğer iki yorumu da yazan benim. birinci yorumda olayın her detayından bahsetmediğimi fark ettim ve ikinci yorumu yazdım. bilginize…

 • Öncelikle merhaba arkadaşlar. Bende 12 14 yaşlarİmda çok utangaç birisiydim hemen hemen her türlü konuda utangaç yapılarım vardı dışarı çıkmayı bile utanıyordum.bu nedenle hiç kimseyle arkadaşlık kuramıyordum.okuldan 1 arkadaşım var dı orta okulu sekizinci mezunu bitirdigimde onunlada bi sebepten dolayı küstüm.ve dahada yanlız kaldım.hiç dışarı çıkamıyordum ancak işim düştüğünde zorla çıkıyordum sokaktaki Çocuktan bile utanıyordum.insanlarla diyaloğum sıfırdı çok korkuyordum .çaresizdim derdimi kimseye anlatamıyordum.kendimi herkesten küçük görüyordum.çok üzülüyordum halime bazen gizli gizli göz yaşlarİmda akıyordu.bi kıza aşık oldum cidden çok seviyordum her gördüğümde çok mutlu oluyordum.ve bu bana büyük bi moral oluyordu üzüldüğümde hatırlardım hep geçerdi hemen üzüntüm .ve sonra öğrendimkı abimin patronun kızıymış . Ara sıra bizim eve geliyordu bakal anahtarı abimde olduğunu için ona bakmayi çekiniyordum.bigün yine geldi bizim eve abim bakkalın anahtarını bana verdi. Git aç bakkalı ne lazımsa ver dedi.hernekadar kadar utangaçlığımdan gitmek istemesemde beni zorla gönderdi.ve beramerika kızla gittik bakkal 5 dk lık uzakti bizim evden hiç konuşmadık birbirimizle. Ve bakkalla girdik bana siparişini söyledi bende bende hazırladım paketini tam onun eline verecetim o boş bir karton kolisinine üstüne oturdu yere düştü ve gelmeye başladı.bende onunla birlikte güldüm.dünyanın en güzel gülüşe sahipti benim için, ve ona daha çok bağlanmaya başladım.çok mutlu bir andı hep aklıma gelirdi.Bi 3 yıl kadar sevdim onu .ve onaçılan çıkma teklifini açmak istedim hep. Olmadı bi türlü şu utangaçlığım yüzünden cesaret edemedim. Bi gün evde akşam yemeği yiyordun.abim onların mersine taşınacağnı söyle di yemeğim boğazimda kaldı. Ck üzüldüm. Ve o gün geldi onlar taşındı ben dahada üzüldüm taşındık ları gününe tarihini tasa ,duvarlara,ağaçlara yazdım. O gitti sırf utangaç biri olduğumi için kaybettim onu.ve sonra anladımki UTANGAÇLIK KARIN DOYURMUYOR .

 • Aslında arkadaş edinmek isteyip de zorlanan arkadaşlar ortak bir mekanda buluşup tanışabilir. Bir iki muhabbetten sonra kimin ne olduğu anlaşılabilir ve belkide çok iyi arkadaşlıklar edinebiliriz

Yorum Yaz